Mediálny krúžok v Novej Dubnici

od | mar 15, 2022 | Saleziáni, Výchova

 

Text a Foto: Daniel Imriška SDB

 

 

V tomto školskom roku začal na Spojenej škole sv. Jána Bosca v Novej Dubnici pôsobiť mediálny krúžok. Jeho cieľom bolo ponúknuť mladým možnosť rozvíjať sa a realizovať v mediálnej oblasti a zároveň pomôcť škole s propagáciou prostredníctvom fotiek a videí z množstva akcií a udalostí, ktoré tu každý týždeň prebehnú.

01-zaciname

Ponuka bola mierená najmä na programátorov z miestneho technického lýcea, prípadne žiakov posledných ročníkov ZŠ. Zareagovala však mladšia generácia. V októbri sa teda krúžok rozbehol pod vedením saleziána Daniela Imrišku a animátora z miestneho saleziánskeho strediska Richarda Kláneka, ku ktorým sa pridal štvorčlenný tím mladých mediálnych nadšencov. Ten sa neskôr rozrástol o ďalších dvoch záujemcov.

03-profi-kamery

Ako uvádza Saleziánska pastorácia mládeže – „Výchova ku kráse obsahuje aj formáciu pre pochopenie a použitie rozličných obrazových, hudobných a poetických jazykov.“ Veríme, že k tomu prispieva aj obsah mediálneho krúžku a snaha prispieť k rozvíjaniu schopnosti mladých nielen chápať ale i tvoriť mediálny obsah. Počas svojho polročného fungovania krúžku si totiž okrem základov fotografovania a tvorby videí mali možnosť vyskúšať i rôzne triky používané vo filmovom priemysle a v televízii.

04-hlasatelia

Pracovali so zeleným pozadím a zahrali sa na televíznych hlásateľov. Vyskúšali si tiež prácu s profesionálnou technikou. Na jednom z posledných stretnutí využili práve prebiehajúci deň otvorených dverí na miestnom technickom lýceu, aby nazbierali dostatok audiovizuálneho materiálu na ďalšie spracovanie. Učitelia a žiaci, mladí programátori, im ochotne vysvetlili s čím všetkým sa na škole môžu stretnúť, ako čo funguje a odpovedali im na množstvo otázok.

05-dod

Na ďalších stretnutiach krúžku ich teda čaká úprava fotiek, editovanie videí pre použitie v televízii alebo na sociálnych sieťach a písanie sprievodných textov.

06-dod

Napriek nízkemu veku zaznamenali mladí nadšenci pre médiá aj prvé úspechy so svojou tvorbou. Niektoré ich príspevky majú stovky až tisícky pozretí a množstvo lajkov. Zdá sa, že okrem rozvíjania sa v mediálnej oblasti sa teda krúžku darí plniť aj jeho druhý cieľ, zviditeľniť školu a kresťanské hodnoty, ktoré ponúka – múdrosť, mravnosť a lásku.

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Slávnosť Márie Pomocnice kresťanov

V stredu 24. mája oslávili veriaci zo saleziánskej farnosti v Bratislave-Miletičovej titul svojho chrámu – Pannu Máriu Pomocnicu kresťanov.

Stretnutie saleziánov koadjútorov

Saleziánska charizma je veľmi bohatá a pestrá. Jej jadro tvoria saleziáni, ktorí svoje povolanie prežívajú v dvoch navzájom sa dopĺňajúcich formách – ako saleziáni kňazi a ako saleziáni koadjútori, tiež nazývaní saleziáni laici.