Ciele

od | nov 25, 2021 | Výchova

Autor: Tomáš Kubla / Foto: Barbora Kullačová

Mnohí z nás snívajú o úspechu. Každý chce niečo dosiahnuť. Či na poli pracovnom, alebo osobnom. A občas sa nám darí viac, občas menej. Môže nám k tomu pomôcť proces nastavovania cieľov. Možno pre vás budú inšpiráciou nasledujúce výňatky z knihy Ciele! (GOALS!) od Briana Tracyho.

MIL 05 21 GOALS 02

  1. Nastavenie mysle (mindset) – nad čím premýšľam? Čím sa zaoberám? Úspešní ľudia premýšľajú nad tým, čo chcú a ako to chcú dosiahnuť. Naproti tomu neúspešní premýšľajú nad obavami, problémami, obviňujú ostatných zo svojho zlyhania a vždy majú po ruke pádnu výhovorku, prečo sa to a to nedá. Správne nastavenie mysle (na to, čo viem ovplyvniť, nie na to, čo neviem) je supersila na dosiahnutie cieľov.
  2. Spísanie cieľov – autor odporúča nielen premýšľať nad cieľmi, ale si ich aj spísať. Istá štúdia z Harvardovej univerzity sledovala študentov v 3 kategóriách: 1. nenastavujú si ciele; 2. nastavujú, ale nezapisujú; 3. nastavujú a zapisujú. (…) Po 10 rokoch si overili ich príjem a prišli na to, že posledná skupina zarábala 2-krát viac, ako bol priemer v danej krajine. Zapísanie cieľa a pravidelné vyhodnocovanie zvyšuje šancu, že na to nezabudnem a že to následne aj urobím. To-do list (zoznam úloh) je jednoduchá a veľmi efektívna metóda. Chce to len zastaviť sa, zamyslieť sa a dať to na papier.
  3. Filtruj negativitu – Negativita, závisť, hnev, sebaľútosť – aké to musí byť vyčerpávajúce? Brian Tracy nám radí: „Investuj svoju energiu inak.“ Život je niekedy tvrdý. Zlé veci sa stávajú každému. Každý s niečím bojuje. No aký osoh máme z obáv a frustrácií? Niektorí sme hypersenzitívni: Čo si o nás druhí pomyslia? Posúdia, alebo odsúdia nás? Väčšina ľudí má však dosť starostí, aby riešili svoj vlastný život, nie ten náš. A keby aj? Záleží ti na názore takého človeka, ktorý ťa súdi? Ty nesúď jeho a kráčaj vo svojej ceste ďalej.
  4. Urči si TOP cieľ – poznáme teóriu SMART cieľov – špecifické, merateľné, dosiahnuteľné, reálne a časovo obmedzené. Autor tejto knihy však prichádza so zaujímavou myšlienkou: zharmonizovať ich. A nad ne stanoviť TOP GOAL – hlavný cieľ, ku ktorému majú všetky ostatné ciele smerovať. Cieľ, ktorý určuje, aký život chceme žiť.
  5. Zlyhanie je dočasné. Úspešní ľudia zlyhávajú omnoho častejšie ako neúspešní. Tak ako svaly rastú pod záťažou, takisto aj naše mentálne schopnosti. Riešenie problémov je zručnosť rovnako ako jazda na bicykli. Trénuj a budeš sa zlepšovať. Či v behu, šoférovaní alebo riešení problémov. Často sa hanbíme za zlyhanie alebo si ho vyčítame. Čo je na tom konštruktívne? Zlyhanie nám má pomôcť získať spätnú väzbu, v čom sa potrebujeme zlepšiť. Čo potrebujeme zmeniť.
  6. Sprav si plán. Úspech nie je náhoda. Je to výsledok tvojej snahy. Samozrejme, aj požehnania. Štúdie dokazujú, že úspešní ľudia nikdy nezačnú projekt bez plánu. Zlyhanie v príprave je prípravou na zlyhanie. Zaujímavosťou je ich odpoveď na otázku, či daný plán aj nasledovali. Odpoveď vo väčšine prípadov znela nie. Načo teda plán? Pretože nám pomáha analyzovať situáciu, zorganizovať si myšlienky, nevyhnutné akcie a zhodnotiť situáciu. Sprav si plán a neboj sa ho zmeniť za pochodu. Život je zmena, a tak aj tvoj životný plán bude omnoho bohatší, ako si si ho na začiatku predstavoval.
  7. Rob jednu vec a nie viacero vecí naraz. Multitasking neexistuje. Mozog len rýchlo presmerováva pozornosť a máme pocit, že to robíme naraz. Výsledkom takejto aktivity je vyššia únava a nižšia produktivita. Vieme tiež, že time management je ilúzia. Nedá sa kontrolovať čas, iba naše aktivity v čase. Preto si treba vyberať, čo urobím a čo zostane neurobené. Prioritizácia je kľúčová zručnosť, ktorá oddeľuje úspešných od neúspešných. Mentálna energia je obmedzená kapacita a je na každom z nás, čomu venujem pozornosť. Únava na konci dňa nedosvedčuje o kvalite mojej práce. Iba o tom, že som pracoval naozaj tvrdo. Preto si vyberaj to, na čom naozaj záleží. Aby si aj videl výsledky, nielen cítil únavu.
  8. Rozkúskuj si deň na 30-, 60-, 90-minútové okná. Dopraj si nerušený čas na aktivitu, ktorú si zvolíš. Sociálne siete aj aplikácie na mobile počkajú. Chce to sebadisciplínu. Štúdie dokazujú, že ľudia, ktorí plánujú a majú pod kontrolou svoj čas, sa cítia šťastnejší. Ako hovorí neznámy autor 😊: „Zachovaj poriadok a poriadok zachová teba.“ Alebo ako hovoria púštni otcovia: „Koreňom všetkého zla je rozptyľovať sa.“

MIL 05 21 GOALS 03

Na záver jedna rada: Nájdi si 15 minút a spíš si svoje ciele na rok 2022. Ak ich máš, palec hore. V takom prípade si ich opäť prečítaj a prehodnoť. Prípadne doplň, či poškrtaj. Ak si nestanovíš plán a nevytýčiš svoj smer, veľmi ochotne túto úlohu preberú médiá, sociálne siete a notifikácie tvojich mobilných aplikácií. Všetci sme dostali nejaké dary od Pána. Bojujme dobrý boj, aby nám mohol Ježiš povedať: „Dobrý a verný sluha, vojdi do radosti svojho Pána.“ Nechcem budiť ilúziu, že si nebo môžeme zaslúžiť vlastnou aktivitou, ale vieme, ako to bolo s tým vlažným kameňom, čo nebol studený, ani horúci. Ora et labora. Be strong.

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Digitálni pomocníci

Začiatok školského roka prináša pre rodiny množstvo nových povinností a výziev. Všetko je potrebné naplánovať, zorganizovať, nezabudnúť na nič dôležité, čo môže byť stresujúce.

Na prahu nového školského roka

Nový školský rok vždy prináša nové výzvy aj novú štartovaciu čiaru. Niektoré sa dosiahnu, iné vzdialia, niektoré sa naplnia, iné nie.

Preventívny systém vo výchove mládeže IX.

V predošlých častiach sme analyzovali tri piliere: rozum, náboženstvo a láskavosť, ktoré sa prejavujú v konkrétnych postojoch asistencie pri mladom človeku. V ďalších častiach sa zameriame na postoje vedúce k výchovnému ideálu a cieľu. Dnes to budú povinnosti a tresty.

Príslovia Mamy Margity

Mama Margita bola srdcom Valdocca. Nachádzala sa vždy vo svojej izbe ako svätostánok v kostole, sprava i zľava obklopená niekoľkými stoličkami schovanými pod kopou bielizne na obšívanie.