Na prahu nového školského roka

od | sep 1, 2024 | Časopis 5/2024, Výchova

 

Autor: Beáta Jarošová / Foto: archív sjoroza

Nový školský rok vždy prináša nové výzvy aj novú štartovaciu čiaru. Niektoré sa dosiahnu, iné vzdialia, niektoré sa naplnia, iné nie. To všetko sa dozvieme, až keď sa vydáme na cestu každodennosti so všetkou jej náročnosťou, ale aj tajomnosťou. Naša škola nie je výnimka – Stredná odborná škola svätého Jozefa Robotníka v Žiline.

Čo teda máme nové? Štvorročný študijný odbor s výučným listom a maturitou operátor drevárskej a nábytkárskej výroby. „Dlhodobo sme evidovali záujem zo strany rodičov o takýto typ vzdelávania, preto sa tešíme, že v tomto školskom roku privítame prvých žiakov,“ hovorí Janka Školová, riaditeľka SOŠ svätého Jozefa Robotníka. Odbor podľa nej predstavuje zaujímavú kombináciu teoretických vedomostí a praktických zručností, ktoré umožnia mladým uplatniť sa na trhu práce, prípadne ďalej študovať.

Skola 09 2024 02

Cechcamp

Čo nás čaká?

„Je toho hŕba. Predovšetkým výchovno-vzdelávací proces, ktorý vôbec nie je jednoduchý. Našou ambíciou je urobiť ho pre žiakov čo najpríťažlivejším. Myslím si, že sa nám to vďaka skúseným pedagógom, majstrom, vychovávateľom a saleziánom aj darí,“ vysvetľuje riaditeľka sjorozy, ako skrátene voláme našu školu. Dodáva, že aj u nás sa zaoberáme aktuálnou témou charakterového vzdelávania. Odbornosť je podľa nej kľúčová, no bez formovania charakterových vlastností mladého človeka nie úplná. Prepojenie domova, školy, kostola a ihriska vytvára v zmysle saleziánskej pedagogiky bezpečný priestor na výchovu. Realita oproti ideálu však býva často zložitejšia a hľadanie riešení sa neraz odvíja v napätiach a zápasoch o to, ako bude vyzerať ďalší krok. Je to vzrušujúce, stresujúce, vyčerpávajúce, no zároveň nesmierne obohacujúce a napĺňajúce hlbokým zadosťučinením.

Skola 09 2024 03

Generálka, divadlo

Odbornosť

Aby bolo vyučovanie podnetné, je dobré spojiť ho s ďalšími aktivitami. „Máme dobrú skúsenosť s výstavami, ale aj exkurziami do moderných firiem a spoločností, či už je to Kia, Jafholz, Würth, Continental a ďalšie. Obľúbené sú prezentácie najmodernejších technológií a nástrojov. V tomto smere je dobre rozbehnutá spolupráca s firmou Mafell, ktorá nám za výhodných podmienok prenajíma náradie na praktické vyučovanie v stolárskych dielňach,“ hovorí J. Školová. Podčiarkuje zároveň úspechy našich žiakov, ktorí sa umiestnili v celoslovenských či medzinárodných kolách rôznych súťaží. Či už išlo o nadstavbára Michala Triebela, ktorý s projektom priamočiarej píly získal II. miesto v medzinárodnej projektovej súťaži ČR a SR, alebo Martina Murína, ktorý si vybojoval II. miesto v celoslovenskom kole súťaže Autoopravár Junior. Nesmieme zabudnúť na nášho finalistu súťaže Autopravár Junior – lakovníka Michala Samca, ktorý sa umiestnil na šiestom mieste. Radosť nám urobili aj stolári Michal Gembeš a Roman Gaššo s tretím miestom v celoslovenskom finále Skills Slovakia. Naši grafici i tento rok prispeli svojím dielom k súťaži amatérskych filmov SAFI či súťaži amatérskej fotografie AMFO. Nehovoriac o tom, že fotografie nášho žiaka Filipa Balvana sa dostali do turínskeho Valdocca na celosvetovú výstavu fotografií organizovanú pri príležitosti 200. výročia sna dona Bosca z deviatich rokov. Poďakovanie patrí nielen šikovným žiakom, ale aj vyučujúcim, ktorí sa im venovali.

Skola 09 2024 04

Imatrikulácia

Vzťahy

„Ako som spomínala, odbornosť je kľúčová, no bez formovania charakteru by našim žiakom niečo dôležité chýbalo. Všetko sa odvíja od vzťahov – od vzťahu k Bohu, k sebe, k blížnym… Preto nám veľmi záleží na tom, aby sa kultivovali. Žiakom poskytujeme možnosť zúčastniť sa na svätých omšiach, pristupovať k sviatostiam, pripraviť sa na prijatie sviatostí, zúčastňovať sa na duchovných obnovách a cvičeniach, pravidelných ,stretkách‘ či akčných víkendoch. Dobrú skúsenosť máme s programom pre dievčatá GALS – Girls activities and learning seassions. Obľúbené sú aj tzv. Orientačné dni zamerané na formovanie triednych kolektívov. Z duchovného sprevádzania nevynechávame pritom ani rodičov,“ podčiarkuje J. Školová a oceňuje „neviditeľnú“ pomoc psychologičky, kňazov, učiteľov či majstrov a vychovávateľov, ktorí sa snažia vnímať problémy mladých a riešiť ich skôr, ako sa nabalia. V rámci preventívneho systému sa usilujeme predchádzať nedobrým spoločenským javom aj v súvislosti s činnosťou školského preventistu a tiež pozývaním hostí na besedy. Dobrú skúsenosť máme s akciou Týždeň duševného zdravia. Škola pritom nezabúda ani na duchovnú a psychologickú pomoc pre zamestnancov. Ich výdaj je často enormný a nie vždy stíhajú regenerovať sily počas školského roka.

Skola 09 2024 05

Vianoce na internáte

Rozvoj

„Je dobré vyjsť zo seba a čerpať podnety od druhých, preto radi využívame projekty medzinárodnej spolupráce, napríklad Erazmus pre žiakov aj učiteľov. Svoju tradíciu má aj putovanie po stopách dona Bosca v Turíne. Uplynulý školský rok sme, naopak, otvorili brány našej školy pre celoslovenské miništrantské stretnutie. S tým je spojená aj veľká téma dobrovoľníctva, ktorú sa snažíme aktívne rozvíjať. Teším sa, že naši učitelia a žiaci k nej prispievajú. Spomeniem veľmi pružnú a aktívnu pomoc v centre pomoci utečencom z Ukrajiny, ale aj profesionálnu pomoc pri organizovaní festivalu Lumen,“ dopĺňa Janka Školová a podčiarkuje, že práve dobrovoľníctvo je oblasť, kde si žiaci môžu veľmi efektívne „cvičiť“ projektové myslenie. Nehovoriac o tom, že sa im snažia pomôcť odhaliť ich dary a priblížiť aj svet podnikania. Konferencia Ako začať? je v tomto smere veľmi originálny projekt spájajúci svet podnikateľov a inšpiratívnych ľudí so svetom školy.

Skola 09 2024 06

Šport a kultúra

„Bez športu a kultúry by však výpočet nášho snaženia nebol úplný. V tomto smere majú naši žiaci možnosť venovať sa vskutku rozmanitým športom – od futbalu po šach. Sily si môžu zmerať v športových zápoleniach každého druhu, či už sú to medzinárodné saleziánske turnaje, ale i celoslovenské a školské. Žiaci majú k dispozícii viaceré telocvične a ihriská, takže športovať sa dá pravidelne a v každom počasí,“ dodáva riaditeľka sjorozy.

„Napriek tomu, že sme odborná škola, nesmierne dôležitý je aj rozmer kultúry v tom najširšom zmysle slova. Teším sa, že skupinka žiakov začala navštevovať divadelné predstavenia a galérie. Učitelia so žiakmi sa venujú tvorivému písaniu, rečníctvu či písaniu recenzií. Nechýba školské divadlo. Uplynulý rok si naši žiaci nacvičili klasickú detektívku a všetci sme sa dobre bavili. Každoročne sa pripravujú kurzy tanca a spoločenského správania, spevácka súťaž, ale aj ples s účasťou spriatelenej Strednej zdravotníckej školy svätého Františka z Assisi a SOŠ pedagogickej svätej Márie Goretti v Čadci,“ uzatvára Janka Školová, riaditeľka SOŠ svätého Jozefa Robotníka.

Ako ľahko možno pomestiť snaženie jedného školského roka na niekoľko časopiseckých strán… Je toho, pochopiteľne, oveľa viac. Ak vás láka remeslo a túžite navštevovať školu s neopakovateľnou atmosférou, ste vítaní!

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

100 požehnaných rokov

Rok 2024 je pre celú saleziánsku rodinu na Slovensku rokom radosti a nádeje. Dňa 8. septembra ideme do Šaštína. Ideme tam celá slovenská saleziánska rodina! Veď Šaštín je jej kolískou, tam sa pred stomi rokmi začal jej príbeh.

Domy postavené na piesku

Keď bola moja prababka malá, smutne rozprávala o dni, keď musela so svojou rodinou opustiť Oravu a odísť žiť do Trnavy. Takých rodín bolo veľké množstvo – vysťahovali ich kvôli vybudovaniu Oravskej priehrady.

Preventívny systém vo výchove mládeže IX.

V predošlých častiach sme analyzovali tri piliere: rozum, náboženstvo a láskavosť, ktoré sa prejavujú v konkrétnych postojoch asistencie pri mladom človeku. V ďalších častiach sa zameriame na postoje vedúce k výchovnému ideálu a cieľu. Dnes to budú povinnosti a tresty.

Bola nástrojom Máriiných požehnaní

Dňa 28. apríla 2024 sa v mexickom Cuautitláne slávnostnou svätou omšou ukončila diecézna fáza procesu blahorečenia Božej služobnice sestry Antoniety Böhmovej FMA.

Svetlo svätosti

Náš nový blahoslavený Janko Havlík sa narodil v roku 1928 vo Vlčkovanoch (Dubovce). V Skalici sa v roku 1929 narodil don Anton Srholec a v neďalekom Uníne sa o niečo skôr – v roku 1914 narodil don Andrej Dermek.