30. výročie príchodu prvých saleziánskych misionárov do Jakutska a 15. výročie posvätenia kostola Najsvätejšej Trojice

od | máj 7, 2024 | Saleziáni, Misie

 

Text a Foto: ANS

Misia saleziánov na Sibíri v týchto dňoch oslavuje dvojité jubileum: 30. výročie príchodu prvých saleziánskych misionárov do Jakutska, hlavného mesta republiky Sacha – Jakutsko, a 15. výročie posviacky kostola Najsvätejšej Trojice.

V auguste 1994 prišli z Aldanu (južné Jakutsko) páter Daniel Pravda a páter Ladislav Stanko spolu s misionárkou dobrovoľníčkou Juditou Štempelovou. Bol to nielen začiatok pôsobenia saleziánov, ale aj oficiálny začiatok pôsobenia Katolíckej cirkvi v tomto meste. V júli 1995 Jakutsk navštívil vtedajší hlavný predstavený, páter Juan Edmundo Vecchi. Pri tejto príležitosti požehnal pozemok pre nový Dom mládeže, ktorý začal svoju činnosť v roku 1997. Neskôr potreba nového kostola narástla a jeho výstavbu riadil salezián o. Andrej Porubčin.

Napriek náročným poveternostným podmienkam sa práce podarilo dokončiť a kostol bol posvätený v roku 2009. V rámci jubilea pripravili miestni saleziáni od 2. do 26. apríla výstavu kópie Turínskeho plátna, ktorá prilákala množstvo návštevníkov. Oslavy vyvrcholili v nedeľu 28. apríla svätou omšou, ktorej predsedal irkutský diecézny biskup Mons. Kiril Klimovič, ktorý počas slávnosti udelil aj sviatosť birmovania šiestim farníkom. Okrem toho bol požehnaný chrámový organ po jeho obnove, jediný píšťalový organ v Jakutsku, po ktorom nasledoval koncert v podaní mimoriadneho organistu z Benátok, o. Alda Castenetta SDB.

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Stretne sa Slovák, Afričan a Aziat

Mnohí by očakávali, ako bude tento vtip pokračovať, ale toto je program saleziánskeho misijného dobrovoľníctva, ktorý bol, je a veríme, že naďalej bude obohatením pre mnohých našich mladých. Ako také dobrovoľníctvo vyzerá?

Dobrovoľníci prijali misijné kríže

Traja vytrvalí dobrovoľníci v nedeľu 23. júna 2024 dobehli do cieľa svojej ročnej prípravy a prijali misijné kríže z rúk otca provinciála Petra Timka.