Trnava-Kopánka

od | apr 5, 2023 | Saleziáni

 

Autor: Juraj Kovaľ SDB / Foto: SDB Trnava-Kopánka

Zdravíme z Trnavy a prichádzame so správami od nás.

Počas Pôstneho obdobia mávame v kostole už tradičné krížové cesty v piatky a v nedele, ktoré sa modlíme už pred novými nádhernými vyobrazeniami. Okrem nich sme sa rozhodli pokračovať aj v putovaní po krížových cestách v okolí spolu s rodinami a mladými, ktoré sa začali už minulý rok a stretli sa s veľkou sympatiou. Navštívili sme už kalvárie v Doľanoch, Trstíne, Smoleniciach či našu domácu v Trnave. A nepochybne dobrou tradíciou, v ktorej tiež pokračujeme, je minuloročný experiment, pôstna aktivita zameraná výsostne pre mladých.

Na začiatok tohto obdobia pripadli v našom kraji aj jarné prázdniny. A tak sa v piatok 22. februára odobralo dvadsať chlapcov a animátorov na jarný tábor do Slavnického Podhoria. Chlapci si spolu s vedúcim oratka Tomášom Dankom a asistentom Števkom Timkom počas piatich dní užili veľmi pekný čas a odniesli aj silné chalanské zážitky. Počas jarných prázdnin bola ponuka aj pre deti od 1. ročníka ZŠ. Tie zas mohli denne prichádzať do oratka k sestrám saleziánkam na Krížovej ulici.

V závere jarných prázdnin sa naša komunita odobrala na polročný oddych do zasneženého oravského prostredia do Zázrivej, kde sme na chate strávili pekné tri dni. Stretli sme tu dokonca aj nejakých známych z Trnavy. Oddýchli sme si, porozprávali a vychutnali požehnaný čas v čarovnej a zimnej krajine pod Rozsutcom.

Každý prvý piatok v mesiaci v našich modlitbách osobitne prosíme za nové duchovné povolania na príhovor blahoslaveného Titusa Zemana. Celý deň máme vyloženú Oltárnu sviatosť a ružencové bratstvo pokrýva aj celodennú modlitbovú službu. Večer na mládežníckej omši sa vždy niekto z nás rehoľníkov podelí so svojím osobným príbehom povolania. Tentoraz to bola sestra Danka Oremová FMA.

V tomto pôstnom čase sa podarilo zorganizovať aj niekoľko turnusov duchovných cvičení. Starší animátori sa odobrali na svoje duchovné cvičenia do Plaveckého Mikuláša pod vedením asistenta Števa Timka. Hneď nato sa uskutočnili dva turnusy pre otcov, ktoré si na tému „Buď mužom, akým ťa chce mať Boh“, pre nich pripravil direktor Juraj Kovaľ. Do tichého prostredia na chatu v Banskej Belej sa s ním odobralo 34 mužov.

Kopanka 04 2023 02

Futbalisti zasa odcestovali na sústredenie do Žiliny. Pre mnohých mladších chlapcov to bola prvá skúsenosť mimo domu. Veľmi si pochvaľovali prežitý víkend, ktorý pre nich pripravil predseda klubu Martin Peciar spolu s Tomášom Dankom a ďalšími trénermi.

13. marec 2023 sa zapíše do histórie nášho strediska aj tým, že k nám zavítal svetový prezident exallievov dona Bosca Bryan Magro z Malty. Zúčastnil sa na večernej svätej omši, po ktorej sa s ním mohli stretnúť exallievi, ale aj členovia saleziánskej rodiny. Počas svätej omše boli prijatí do tejto veľkej rodiny exallievov ďalší šiesti členovia. Z našich to boli Matúš Hajíček a diakon Ján Žitňanský. Bola to veľká udalosť pre saleziánsku rodinu na Slovensku a tešíme sa, že Bryan si našiel čas zavítať aj k nám do Trnavy. Sprevádzal ho prezident exallievov na Slovensku Róbert Mruk.

So vzácnymi hosťami sa to neskončilo, pretože o niekoľko dní, v piatok 17. marca, sa v sále pod kostolom uskutočnila veľmi podnetná diskusia zo série „Gauč talk“ na tému „Buď najlepšou verziou seba samého“ s hosťami Anežkou Karľou a Júliusom Slovákom. Pozvali sme hlavne mladých od 13 do 26 rokov, ktorí v ten večer naplnili sálu.

Kopanka 04 2023 03

Na druhý deň, 18. marca, deň pred sviatkom svätého Jozefa, sa uskutočnil tradičný Deň mužov. Podobne ako minulý rok, rozhodli sme sa tento deň osláviť nielen večerným posedením, ale aj celodennou brigádou chlapov. Prišlo ich omnoho viac, ako sme čakali. S vyše 50 mužmi sa za tento deň podarilo upraviť a vyčistiť areál nášho domu, povoziť drevo na Jahodník či vyrobiť domáce klobásy pod vedením Petra Kvašňovského a ekonóma Jožka Špaleka. Uvarili sme aj chutný guláš a večer sa spoločenstvo chlapov mohlo zísť v priateľskej atmosfére v sále pod kostolom na chlapskom posedení. Tomu, samozrejme, predchádzala svätá omša.

Tento silný víkend uzavreli posledné dve reprízy muzikálu „BOLA RAZ JEDNA KLIETKA“. Po jeho skončení sa medzi hercami, tanečníkmi a technikmi spustila spontánna veľká párty, ktorou sa celé muzikálové obdobie uzavrelo.

Kopanka 04 2023 04

Január a marec 2023 sa zapíšu do histórie našej komunity aj zaujímavým experimentom, z ktorého sa v komunite tešíme. Je to týždňový pobyt chlapcov medzi nami. Prvú trojicu chlapcov sme pozvali už 13. – 21. januára. Chlapci bývajú v našom dome, zúčastňujú sa na modlitbách, stolovaní a práci spolu s nami. Popri tom si plnia svoje školské povinnosti. Majú tak možnosť zúčastňovať sa na našom spoločnom živote. Rozhodli sme sa týmto odpovedať aj na výzvu provinciálnej kapituly a stále sa utvrdzujeme v tom, že i nám samým prítomnosť mladých prináša veľa radosti a energie. Túto skúsenosť preto ponúkame aj ďalším chlapcom, a tak v týchto dňoch hostíme ďalšiu trojicu.

 

Zdieľať článok

Ángel Fernández Artime

Hlavný predstavený saleziánov a
X. nástupca dona Bosca

Zobraziť

Najčítanejšie za posledný mesiac

Naši partneri

Boletín Salesiano Španielsko

Il Bollettino Salesiano Taliansko

Salesiánský magazín

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Bratislava-Miletičova (1950 – 2024)

Pôsobenie saleziánov v Bratislave na Miletičovej ulici sa začalo v roku 1933. Násilne ho však ukončil nástup komunistickej diktatúry. Spolu s ostatnými mužskými rehoľami nemohli saleziáni od roku 1950 v Československu oficiálne pôsobiť.

Ángel Fernández Artime

Hlavný predstavený saleziánov a
X. nástupca dona Bosca

Zobraziť

Najčítanejšie za posledný mesiac

Naši partneri

Boletín Salesiano Španielsko

Il Bollettino Salesiano Taliansko

Salesiánský magazín