Nové podnety od pápeža

od | júl 3, 2024 | Časopis 4/2024, Svet

 

Autor: Marián Valábek SDB / Foto: © Servizio Fotografico – Vatican Media

Niña Ruiz Abada – „Boh na prvom mieste“

Niña Ruiz Abada, 13-ročné dievča z Filipín, prežívala hlbokú lásku k Eucharistii a modlitbe. Bola vyhlásená za Božiu služobnicu tým, že sa začal oficiálny proces blahorečenia. Nihil obstat na začiatok procesu bol vydaný vo Vatikáne 10. marca 2024.

Filipínka sa narodila v rodine právnikov v roku 1979 v Quezon City. Jej otec, bohužiaľ, zomrel, keď mala len tri roky. Počas svojho krátkeho života prejavovala veľkú oddanosť Eucharistii a odhodlanie evanjelizovať. Preto v škole často rozdávala obrázky Ježiška. Opakovane šírila slogan „Boh na prvom mieste“. Vo veku desiatich rokov sa Niña dozvedela, že má hypertrofickú kardiomyopatiu, vážnu srdcovú chorobu. Matke pritom povedala: „Dôveruj v Boha a neboj sa (…), všetko je v poriadku.“ Zomrela 16. augusta 1993 na infarkt a jej hrob sa stal miestom modlitby mnohých veriacich.

Povzbudenie k hre Dáma

Hra Dáma má dve krásne vlastnosti: povzbudzuje myseľ a je prístupná všetkým. Vyžaduje totiž inteligenciu, zručnosť a sústredenie, ale nie nákladné prostriedky a zariadenia – povedal pápež asi 300 hráčom a funkcionárom, ktorých prijal na audiencii. Stačí šachovnica a dámové figúrky, aby sa ľahko vytvorila chvíľa vzájomného stretnutia a pobavenia. Skrátka povedané, je to sympatický spôsob, ako tráviť spoločný čas. „To z Dámy robí hru pre všetkých, ktorá sa môže hrať v rôznych častiach sveta. Je napríklad známe, že je tiež jedným z najbežnejších rozptýlení medzi migrantmi, ktorí pristávajú pri brehoch Európy. Mnohí z týchto bratov a sestier, ktorí sa ocitli v situácii veľkej neistoty a úzkosti, nachádzajú úľavu pri hre Dámy, do ktorej sa niekedy v prostote púšťajú spoločne s ľuďmi, ktorí ich prijali. Navyše je to hra, ktorá cvičí schopnosť logického uvažovania, čo je dnes potrebné, pretože prílišné používanie nových médií túto schopnosť otupuje“.

„Deti: budúce generácie“

Takýto bol názov stretnutia pápeža s deťmi vo Vatikáne. Bola to akási príprava na Svetové stretnutie detí 25. a 26. mája 2024. Pápež František prišiel za deťmi a tie sa na neho „doslova vrhli“, podávali mu ruky. Pápež sa nechystal predniesť prejav, v ruke nemal papier. Začal otázkou: „Čo je pre vás šťastie?“ Deti odpovedali a hádali. Ale potom povedal: „Teraz vám položím veľmi ťažkú otázku. Počúvajte pozorne, dobre? Ako môže človek zostať v kontakte s Bohom?“

„Tým, že sa každý deň modlí,“ odpovie jedno z detí. A ďalšie: „Láskou.“ Pápež sa však pýta: „Tým, že sa medzi sebou hádame, sme šťastní? A vo vojne je šťastie?“ Na zápornú odpoveď detí pápež odpovedá, že šťastie je v mieri. Pokračuje: „Mier je pre nás víťazstvom.“ „Sú deti, ktoré žijú vo vojne. Deťom niekedy chýba jedlo, boja sa bômb, škaredých vecí… Ale ak je jedno dieťa z tejto strany vojny (ukazuje na jednu stranu), druhé z tejto strany vojny (ukazuje na druhú stranu), počúvajte otázku, sú to nepriatelia?“ „Nie,“ odpovie niekto, „pretože nemôžu byť zodpovední za vojnu.“ A iní: „Pretože sú všetci rodina.“ „Aby ste neviedli vojnu, musíte sa o mier deliť s láskou.“

 Deti nie sú vinné za vojnu

„Niektorí ľudia si myslia, že budúcnosť ľudstva je v dospelých, hoci je v deťoch a starších ľuďoch. Keď sa deti stretnú so svojimi starými rodičmi. To je krásna vec a my sa musíme starať o starých ľudí, starých rodičov a deti.“ „Starí ľudia,“ pokračuje pápež, „dávajú múdrosť a tá pomáha deťom rásť a rozvíjať sa.“ „Je tu však ešte jeden dôvod,“ hovorí František a cituje žalmistu, ktorý povedal, že „chce byť v Božom náručí ako dieťa v náručí svojej matky. Dieťa, ktoré bezpečne spí, pretože sa cíti chránené. V našom vzťahu s Bohom musíme byť takíto: v bezpečí v Božom náručí ako dieťa v náručí svojej matky“. „Ďakujem vám veľmi pekne a čoskoro sa uvidíme,“ znel jeho záverečný pozdrav.

 

Zdieľať článok

Ángel Fernández Artime

Hlavný predstavený saleziánov a
X. nástupca dona Bosca

Zobraziť

Najčítanejšie za posledný mesiac

Naši partneri

Boletín Salesiano Španielsko

Il Bollettino Salesiano Taliansko

Salesiánský magazín

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Príslovia Mamy Margity

Mama Margita bola srdcom Valdocca. Nachádzala sa vždy vo svojej izbe ako svätostánok v kostole, sprava i zľava obklopená niekoľkými stoličkami schovanými pod kopou bielizne na obšívanie.

Prečo ma rodičia nepochvália?

Pochvala je výborným prostriedkom na povzbudenie našich detí a žiakov k práci a k dobru. Aj don Bosco ju veľmi často používal, aby oduševnil svojich chlapcov.

Carlo Braga

Carlo sa narodil v roku 1889. Detstvo a ranú pubertu prežil v Tirane, malom talianskom mestečku v Lombardskom kraji. Druhý syn z druhého manželstva stratil svojich blízkych, keď bol ešte dieťa.

Riadiť sa Božím snom niečo aj stojí (MB II, 44)

Mnohí ľudia si myslia, že mať nadprirodzené sny musí priniesť do života človeka istotu a radosť. Autor Biografických spomienok nám približuje atmosféru, v ktorej vidíme, že sny nepriniesli donovi Boscovi nijaké uľahčenie života, naopak, pre ne musel čeliť mnohým protivenstvám.

Ángel Fernández Artime

Hlavný predstavený saleziánov a
X. nástupca dona Bosca

Zobraziť

Najčítanejšie za posledný mesiac

Naši partneri

Boletín Salesiano Španielsko

Il Bollettino Salesiano Taliansko

Salesiánský magazín