Nová Dubnica

od | jún 13, 2024 | Saleziáni

 

Májovou akciou číslo jedna bol deň farnosti. Doobeda sa slávila svätá omša zo sviatku sv. Jozefa Robotníka. Ľudí bolo už tradične poskromne, keďže v ten deň sú veľké slávnosti aj na námestí. Už počas omše pripravovali dobrovoľníci pre farníkov chutnú kapustnicu a ostro-kyslú polievku. Spestrením, ale i veľkým lákadlom, nielen pre najmenších, boli nafukovacie hrady. O poobedný program pre deti sa postarali animátori, ktorí pripravili zaujímavé hry a súťaže. Využité boli tiež všetky ihriská. Do futbalu, hokejbalu i tancov sa zapojili malí aj veľkí.

NDCA 06 2024 02

Ďalšou veľkou udalosťou, ale už nie pre celú komunitu, bolo stretnutie koadjútorov, ktoré bolo spojené s českou provinciou a uskutočnilo sa, za prítomnosti oboch provinciálov, v Žiline na SOŠ sv. Jozefa Robotníka, diele, ktorým prešla pravdepodobne väčšina slovenských koadjútorov. Bratia z miestnej komunity sa zodpovedne a veľkodušne ujali role hostiteľov, za čo im ďakujeme. Súčasťou stretnutia bolo i viacero vzácnych vstupov. V rámci večerného slovka sa prihovoril bývalý hlavný predstavený, don Pascual Chávez, v sobotu mal svoj vstup Pali Grach a na záver dňa ešte bratia česi pridali zopár informácií a myšlienok zo života kardinála Štěpána Trochty. Krásne vyšla i minipúť na Butkov. František Kubovič si zatiaľ v tých dňoch odbehol na púť do Turína, kde sprevádzal farníkov z Trnávky po stopách dona Bosca. Ešte počas Ferovej neprítomnosti prebehol turnaj začiatočníkov v šachu, ktorý si zobral na starosť jeden z mladých animátorov a mal na naše pomery hojnú účasť, 26 hráčov. Novým prvkom v oratku bol už druhý večer spoločenských hier, ktorý si zorganizovali mladí dospeláci.

NDCA 06 2024 03

V mesiaci máj sa tiež zakončil IMOS – príprava detí na prvé sväté prijímanie a to hneď dvoma svätými omšami, na ktorých deti po prvý krát prijali Pána Ježiša, spolu 82 detí, čo je na našu pomerne malú farnosť vcelku dosť. Medzi týmito dvomi slávnosťami si naši starší hokejbalisti, z ktorých viacerí sú zároveň animátori, ešte zbehli do Bardejova pre pohár za druhé miesto v U19-ke. Na turnaji bol s nimi Fero, ako direktor nielen komunity, ale aj oratória. Podľa hodnotenia vládla s turnajom aj účastníkmi všeobecná spokojnosť.

Top udalosti pokračovali počas celého mesiaca máj a ďalšou z nich bola duchovná obnova. Stretli sme sa na Slavnici, kde nás privítala komunita z Dubnice nad Váhom. Počasie neveštilo nič dobrého, miesto sa nezdalo byť vhodne zvolené, či už kvôli počasiu alebo zdravotnému stavu niektorých spolubratov. No Pán Boh vie prekvapiť, počasie vyšlo priam neskutočne a bratia, na čele so šéfkuchárom Pexom sa tiež nedali zahanbiť. Super atmosféru doplnili ešte povzbudivé slová provinciálneho sekretára Jožka Skalu.

NDCA 06 2024 04

Záver mesiaca sme prežili v miernom oslabení, nakoľko Pavol a Fero sa zúčastnili provinciálnej kapituly. V rámci nej sme boli ako komunita prítomní na dni provincie, doma ostal iba Tibor, zo zdravotných dôvodov. Keďže si zobral na starosti aj večernú svätú omšu, zvyšok posádky nemal naponáhlo a tak sme po odchode z Badína prežili ešte veľmi pekný zvyšok komunitného dňa.

Úplnou bodkou za májom boli Dni mesta, ktoré sa v Novej Dubnici oslavujú naozaj vo veľkom a počas ktorých sme si jedno doobedie vyhradili na strediskovú školu pre animátorov. Jej súčasťou bola príprava prímestského tábora. No a máj by nebol májom bez maturity, na ktorej sa občas stretnú saleziáni s animátormi z rôznych strán stola, ako tomu bolo aj teraz, keďže Dano bol v komisii pre ekonomiku aj informatiku.

A jedna perlička na záver. Štefan Wallner má po pracovnom úraze stále trochu problém s kolenom, no a tak sa ho snaží rozhýbať, napríklad, napriek už zrelému veku, aj hraním tenisu 🙂.

NDCA 06 2024 05

 

Zdieľať článok

Ángel Fernández Artime

Hlavný predstavený saleziánov a
X. nástupca dona Bosca

Zobraziť

Najčítanejšie za posledný mesiac

Naši partneri

Boletín Salesiano Španielsko

Il Bollettino Salesiano Taliansko

Salesiánský magazín

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Bratislava-Miletičova (1950 – 2024)

Pôsobenie saleziánov v Bratislave na Miletičovej ulici sa začalo v roku 1933. Násilne ho však ukončil nástup komunistickej diktatúry. Spolu s ostatnými mužskými rehoľami nemohli saleziáni od roku 1950 v Československu oficiálne pôsobiť.

Ángel Fernández Artime

Hlavný predstavený saleziánov a
X. nástupca dona Bosca

Zobraziť

Najčítanejšie za posledný mesiac

Naši partneri

Boletín Salesiano Španielsko

Il Bollettino Salesiano Taliansko

Salesiánský magazín