Matilda Salem Chelhot

od | jan 11, 2024 | Časopis 1/2024, Svet

 

Spracoval: Ondrej Miliczki SDB / Foto: archív

Matilda Chelhot sa narodila v meste Aleppo v Sýrii, 15. novembra 1904. Blahobytný spôsob života jej rodiny jej zabraňoval viesť naplno vnútorný život. Študovala u arménskych sestier Nepoškvrneného počatia Panny Márie, ktorým bola vždy vďačná za prijatú výchovu a vzdelanie.

15. augusta 1922 sa vydala za Georga Eliasa Salema, podnikateľa v oblasti priemyslu. Žili šťastným manželským životom, vo vzájomnej úcte a v úprimnej láske. Ich manželské šťastie, však čoskoro zahmlili zistenia, že Matilda nebude môcť mať deti a tiež krehké zdravie jej manžela. Matilda vie aj v tejto ťažkej situácii potešiť manžela; je mu nablízku, aj vtedy, keď manžel trpí prudkými zmenani nálad a únavou z pracovného života, zvlášť keď mu jeho fyzický stav neumožňuje naplno sa venovať podnikaniu a hľadaniu nových obchodných príležitostí. Vtedy sa Matilda mení na úspešnú manažérku, ktorá nehľadí na seba, ale vždy na manžela a stáva sa mu radkyňou a vykonávateľkou jeho projektov, s technickou presnosťou a predvídavým pohľadom do budúcnosti, pri hodnotení výsledkov nejasného, neistého, ba až hazardného obchodného podnikania. K tomu sa pridružia skúšky, ktoré ju oddelia od jej milovanej rodiny Chelhot, ale nikdy v nej neprevládne horkosť ani hnev. Matildino srdce ostalo slobodné a trpiace, pozorné na potreby svojich príbuzných z rodiny Salem, na svojich synovcov a netere, ktorých sprevádzala a pomáhala im s nežnou a prezieravou láskou pri ich rozhodnutiach.

Sal svati 01 2024 02

Matilda Salem, portrét

26. októbra 1944 jej zomrel manžel. Mohla by si zariadiť nový život; je príťažlivá, bohatá, má dobré spôsoby, vyberané priateľstvá z vyšších kruhov by ju mohli úplne ovládnuť. Napriek tomu objaví svoje vlastné povolanie v úplnom darovaní sa blížnym s takým širokým srdcom, že chudobných mladých svojho mesta prijme za svoju novú rodinu. V spolupráci s grécko-katolíckym biskupom Aleppa, Mons. Isidorom Fattalom, sa vloží do realizácie veľkolepého projektu, ktorý jej v testamente zanechal jej milovaný Georges a do ktorého investuje značný kapitál, ktorý zhromaždil jej zosnulý manžel pri úspešnom a výnosnom podnikaní. Nepôjde o almužnu, ale o moderné konštruktívne dobročinné dielo, schopné vychovávať. Matilda totiž, pozorovaním situácie sýrskeho ľudu pochopí, že budúcnosť sýrskej mládeže bude musieť byť vyznačená odbornou spôsobilosťou. Iba dôstojná a bezpečná práca by mohli odlišným spôsobom formovať budúcnosť jej vlasti.

„Nadácia Georges Salem“ zverená synom dona Bosca, ktorí prišli v roku 1947, bude pre ňu odteraz domovom a rodinou. Dala postaviť kostol zasvätený sv. Matilde, v ktorom uložila pozostatky svojho manžela a kde bude tiež pochovaná aj ona. Obohacuje sa rôznymi duchovnými skúsenosťami. Objavenie Diela nekonečnej Lásky formuje vnútornú túžbu, ktorá preniká jej život: posväcovanie kňazov a zasvätených. Jej duchovný rast bol viditeľný a vždy priezračný, pretože Matilda sa nenarodila ako svätá, ale sa ňou stávala čeliac každodenným starostiam s úsmevom na tvári a nezničiteľnou dôverou v Boha. Ako františkánska terciárka sa zriekla každého svojho majetku; po tom, čo v predchádzajúcom živote znásobila roprávkovú sumu peňazí, na konci života zomiera v dome, ktorý nie je jej, slobodná a odpútaná od každého pozemského dobra. Prúdila v nej krv veľkých sýrskych žien prvých storočí cirkvi, žien slobodných a oslobodených od každého bohatstva, ktoré rozdali v prospech tých najchudobnejších.

Sal svati 01 2024 03

Matilda Salem pri udeľovaní ocenení

Matilda, aj keď žila intenzívny modlitebný život, vedela dobre spojiť a vybrúsiť mnohé črty svojej osobnosti: bohatá majiteľka, bystrá manažérka, matka malých sirôt, ktoré umývala a česala, pozorná cestovateľka, elegantná žena a prijemná a veľkodušná hostiteľka. Na poli charity nebola dobročinná inštitúcia, ktorú by nebola podporovala: Katechetická spoločnosť, Konferencie sv. Vincenta, letné tábory pre chudobných a opustených chlapcov, bola viceprezidentkou Červeného kríža, Islamská charita, Dielo v prospech mladých vo väzení.

Na Turíčny pondelok roku 1959 zistí, že má rakovinu. V odpovedi na diagnózu doktorov povie iba jednu vetu: „Vďaka, môj Bože!“ Bola to pre ňu 20-mesačná krížová cesta. Posledný úsek jej života bol zrieknutím sa všetkého, totálna „kenóza“. Veľmi trpela pre rakovinu, ktorá ju stravovala. Napriek tomu si udržiavala pokojné a odovzdané správanie ako vedomý dar za jednotu kresťanov a posvätenie kňazov. Chce byť pochovaná vedľa svojho milovaného manžela, v „Nadácii“ do ktorej vložila v neúnavnej službe celú svoju energiu. V testamente rozdelí všetok svoj majetok rôznym dobročinným dielam; tak že by mohla o sebe povedať: „Umieram v dome, ktorý mi už nepatrí“. Zomrela v Aleppe v povesti svätosti 27. februára 1961 ako 56-ročná, v tom isto veku ako jej milovaný Georges. Keď Matilda zosnula, arcibiskup Fattal, jej veľký priateľ, ju pri poslednej rozlúčke oslovil týmito slovami: „Svätá Matilda!“.

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Tábor v Nemecku? Jawohl!

Písal sa marec 2024 a jeden deň cestou zo školy v električke som pozeral, čo je nové na Instagrame. Zrazu som na storke Domky zbadal rôzne ponuky ísť na tábor do zahraničia ku saleziánom. Na prvý pohľad ma to zaujalo.

Náš každoročný darček

Ako saleziánska rodina tradične dostávame každý rok strennu, heslo na celý rok, novoročný darček. V týchto niekoľkých riadkoch sa veľmi rád pozriem na skutočný význam tohto daru, aby sme ho prijali tak, ako si to zaslúži.