Jakutsk

od | mar 5, 2022 | Misie, Saleziáni

 

Autor: Pavol Michalka SDB / Foto: SDB Jakutsk

Prešiel február, ďalší mesiac jakutskej zimy, ktorá síce nepriniesla rekordy, čo sa týka mrazov alebo snehu, ale trvá dlho, takže sa už tešíme na jej koniec. Silným dôkazom blížiacej sa jari je nielen kalendár, ale aj čoraz viac sa ukazujúce slnko. Nie náhodou aj naša farnosť má v názve slnko – „Farnosť Krista – Slnka Pravdy“.

Jakutsk 03 2022 03

Veľmi sme očakávali Slávnosť dona Bosca, robili sme si plány, ako ju oslávime aj liturgicky s veriacimi, aj v oratóriu s deťmi. No opäť – dúfajme, že už naposledy, nám to prekazila pandémia. Deti mali zákaz vychádzať, a tak niekoľko týždňov bolo oratórium zavreté. No vďaka posile zo Slovenska – špecialistovi na médiá, delegátovi pre mediálnu oblasť – otcovi Mariánovi Peciarovi sa nám podarilo urobiť s deťmi príťažlivú súťaž – online o donovi Boscovi.

Jakutsk 03 2022 05

V tomto období nám veľmi zaujímavú evanjelizačnú ponuku poslal Pán cez médiá. oslovili nás z republikovej televízie, že v rámci zoznamovania obyvateľov s významnými miestami hlavného mesta si vybrali aj Katolícku cirkev a náš kostol. K tomu natáčajú polhodinový dokumentárny film. Tak prišli k nám. Urobili sme scenár, pripravili ľudí so svojimi vstupmi a celé dielo sa rozbehlo.

Jakutsk 03 2022 04

Priblížili sme históriu Katolíckej cirkvi v Jakutsku, ktorá siaha do 18. – 19. storočia. Urobili sme exkurziu po chráme s osobitným vysvetlením krížovej cesty, ktorú maľoval náš farník Sergej Avelev. Predstavili sme duchovné ponuky nášho chrámu, sociálnu činnosť farnosti v prospech núdznych mesta a tiež výchovné aktivity zamerané najmä na chudobnú mládež. Osobitný záujem prejavili o náš organ, ktorý je jediným v celej Jakutskej republike. Potešilo nás vyjadrenie tvorcov, keď nám po dvoch dňoch oznámili, že natočili taký cenný materiál, že z toho urobili až dve polhodinové časti. Máme odôvodnenú nádej, že to pomôže ľuďom dozvedieť sa o nás a tak využiť možnosť stretnúť sa s Cirkvou a Kristom. Potvrdilo sa to, keď po odvysielaní prišiel telefonát, kde sa pýtali na možnosť navštíviť kostol, popozerať si ho, popočúvať organ… a tiež porozprávať sa s kňazom – poradiť sa.

V rámci farskej pastorácie pokračovali pravidelné katechézy Rok s Bohom pre tých, čo hľadajú Boha a chcú bližšie spoznať katolícke praktizovanie kresťanstva. Ak Pán dá, dvaja z tejto skupiny by mali na Veľkú noc prijať sviatosť krstu. Tu je pomerne dosť záujemcov o krst, no chcú sa krstiť hneď. My zatiaľ takú možnosť nedávame a zdá sa nám, že títo ľudia sú otvorení aj pre prípravu a so záujmom prichádzajú na katechizáciu.

Sme veľmi radi, že už je opäť otvorené oratórium, kde najmä otec Laco Babača zabezpečuje program pre deti. Podarilo sa mu niekoľko ráz vziať rodičov s deťmi na našu chatu, kde napriek teplote – 40 °C vonku kozub vnútri dokázal vyhriať chatu na prijateľnú teplotu a dala sa vytvoriť radostná atmosféra.

Jakutsk 03 2022 02

Výdatnou pomocou mu je otec Patrik Mock, ktorý začína rozbiehať mládežnícku skupinku. Teraz pripravujú veľkolepý program „Zimná olympiáda v dome dona Bosca“. Podmienky sa ukazujú vynikajúce, podľa predpovede mrazy už nebudú klesať pod – 30 °C, a tak sa bude dať vybehnúť na lyže i korčule. Zatiaľ otec Laco stále zbiera rekordy, koľko stupňov mrazov je schopný vydržať bicykel, a otec Patrik si prichádza na svoje behaním na skialp lyžiach po okolitých kopcoch.

Jakutsk 03 2022 06

Významnou činnosťou nášho mládežníckeho strediska je ponuka doučovania hovorovej angličtiny, čím sa teraz zaoberá len otec Laco, hoci potreba v tejto oblasti je veľmi široká. Napríklad v sobotu má štyri skupiny.

Otec Patrik zatiaľ čaká na výzvu úradov podať potrebné dokumenty na získanie povolenia na pobyt a činnosť. Prosíme vás o modlitby na tento úmysel.

Jakutsk 03 2022 07

Jakutsk 03 2022 08

Veľmi sme sa potešili príletu prvých dobrovoľníkov po období pandémie, a to manželov Jarkovských z Popradu. Veľmi ochotne sa zapájajú do pastorácie s deťmi i rodinami a tiež do rôznych potrebných prác v našom diele. Veľkou pomocou sú pre nášho domáceho dobrovoľníka Nikolaja, ktorý pred niekoľkými týždňami odišiel do dôchodku, a tak sa naplno vložil do života a činnosti našej misie. Kiežby Pán aj naďalej požehnával jeho, všetkých našich dobrovoľníkov, dobrodincov aj celé dielo!

 

Zdieľať článok

Ángel Fernández Artime

Hlavný predstavený saleziánov a
X. nástupca dona Bosca

Zobraziť

Najčítanejšie za posledný mesiac

Naši partneri

Boletín Salesiano Španielsko

Il Bollettino Salesiano Taliansko

Salesiánský magazín

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Stretne sa Slovák, Afričan a Aziat

Mnohí by očakávali, ako bude tento vtip pokračovať, ale toto je program saleziánskeho misijného dobrovoľníctva, ktorý bol, je a veríme, že naďalej bude obohatením pre mnohých našich mladých. Ako také dobrovoľníctvo vyzerá?

Dobrovoľníci prijali misijné kríže

Traja vytrvalí dobrovoľníci v nedeľu 23. júna 2024 dobehli do cieľa svojej ročnej prípravy a prijali misijné kríže z rúk otca provinciála Petra Timka.

Ángel Fernández Artime

Hlavný predstavený saleziánov a
X. nástupca dona Bosca

Zobraziť

Najčítanejšie za posledný mesiac

Naši partneri

Boletín Salesiano Španielsko

Il Bollettino Salesiano Taliansko

Salesiánský magazín