Hody pri Galante

od | jan 6, 2024 | Saleziáni

 

Autor: Milan Janák SDB / Foto: SDB Hody

Ešte v novembri náš dospelácky zbor Cantate Deo oslávil 10. výročie vzniku a pôsobenia vo farnosti. Na oslave sa stretli súčasní aktívni členovia a tí, ktorí počas desiatich rokov prispeli svojím spevom či hudobnou zložkou. Pripomenuli si rôzne miesta, akcie, kde spievali, nechýbali fotografie – milé spomienky a, samozrejme, spoločný spev známych piesní. Slávnostný večer sa niesol v príjemnej atmosfére a rozhovoroch. Za tento krásny večer, ale aj za desať rokov pôsobenia patrí nášmu Bohu chvála a Panne Márii Pomocnici veľká vďaka.

Pozvanie na jesennú brigádu v parku prijalo cca 25 ľudí. Počasie nám predviedlo viaceré varianty: ráno poletovali snehové vločky, neskôr fúkal severák a okolo obeda vyšlo slnko a oteplilo sa. Pracovná morálka bola vysoká, muži, ženy, niekedy celé rodiny sa nezastavili, s výnimkou občerstvenia, kým nebolo pohrabané a odvezené lístie z parku a upratané detské ihrisko. Vekové rozpätie brigádnikov bolo široké: najmladší účastník bol Áron (2 roky) a najstarší nestarnúci Vilko (zrelý vek po 70-tke). Po dobre vykonanej práci sme si vychutnali obed. Všetkým patrí veľká vďaka za účasť a prácu.

Hody 01 2024 02

Adventný balíček – obsahoval prípravu adventných vencov, kde sa v milej atmosfére stretli tvoriví zástupcovia rodín, poväčšine ženy, ale nechýbali deti a prekvapili šikovní muži. Posvätené vence (vyrobili ich cca 40) zjednocovali rodiny pri modlitbe počas prípravy na Vianoce.

Hody 01 2024 03

S milou odozvou sa stretla aj ponuka rorátnych svätých omší – o 6.30 v sobotu. Po omši prišli vhod čerstvo napečené buchty, ktoré zjednotili spoločenstvo očakávajúce Spasiteľa v rodinnej atmosfére. Do adventnej prípravy zapadla aj duchovná obnova, kde ľudia mali čas meditovať nad ikonou Narodenia Pána (rovnaká téma DO bola aj v Kaplnej, kde ju prijali s radosťou). Na detskú svätú omšu prišiel svätý Mikuláš, ktorého deti čakali, ale predstavil sa aj ježko Jožko, ktorého doteraz nevideli. Chystáme jasličkovú pobožnosť, ktorá bude na sviatok svätého Štefana. Ponesie sa v tradičnom duchu vinšov a kolied v krojoch v spojení so zbierkou na Dobrú novinu. Nácviky prebiehali počas celého Adventu.

Hody 01 2024 04

V komunite si žijeme celkom pokojne. Bratia sa aktívne zapájajú do pastorácie im zverenej, snažíme sa deliť so zážitkami a podporujeme sa v spolupráci. Počas mikulášskeho večera sa uskutočnil prvý kartový medzikomunitný turnaj – bratia z Veľkého Bielu v počte štyri kusy si prišli po nádielku – aj ju dostali. Turnaj vyhral miestny direktor Paľo, hosťujúci bratia skončili s nevôľou na chvoste tabuľky. Návštevu im opätujeme medzi sviatkami a dúfame, že budeme úspešnejší ako oni u nás.

Chlapci z Ukrajiny, ktorých máme v CDR, postupne dospievajú. Dvaja prestali chodiť do školy a každý deň chodia na brigádu, aj keď sa musia učiť pravidelnosti a vytrvalosti v dodržaní záväzku.

 

Zdieľať článok

Ángel Fernández Artime

Hlavný predstavený saleziánov a
X. nástupca dona Bosca

Zobraziť

Najčítanejšie za posledný mesiac

Naši partneri

Boletín Salesiano Španielsko

Il Bollettino Salesiano Taliansko

Salesiánský magazín

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Bratislava-Miletičova (1950 – 2024)

Pôsobenie saleziánov v Bratislave na Miletičovej ulici sa začalo v roku 1933. Násilne ho však ukončil nástup komunistickej diktatúry. Spolu s ostatnými mužskými rehoľami nemohli saleziáni od roku 1950 v Československu oficiálne pôsobiť.

Ángel Fernández Artime

Hlavný predstavený saleziánov a
X. nástupca dona Bosca

Zobraziť

Najčítanejšie za posledný mesiac

Naši partneri

Boletín Salesiano Španielsko

Il Bollettino Salesiano Taliansko

Salesiánský magazín