Bardejov

od | dec 5, 2021 | Saleziáni

Text a foto: SDB Bardejov

Pozdravujeme vás z Bardejova. Bardejov je síce v covidovom automate čierny, ale zato fungujeme, ako sa dá, a sme plní nádeje.

Koncom októbra (23. 10.) sa Dominik Felber s chlapcami zúčastnil na futbalovom turnaji KAMA v Prešove a vyhrali ho. Priniesli domov trofej. Gratulujeme.

V ten istý víkend sa náš brat Jožko Sivek stretol spolu s ďalšími koadjútormi vo Svite na spoločnom stretnutí saleziánov koadjútorov.

Bardejov 12 2021 03

Jesenné prázdniny, v minulosti plné výletov a rôznych aktivít, ktoré sa v terajšej situácii nedali zorganizovať, sme využili na zvolanie brigád. V oratku na Vinbargu sa opravoval dláždený priestor oratka a urobil sa ďalší krok k spojazdneniu nedeľnej kaviarne aj na vonkajšej terase. Chlapi položili na strechu terasy podlahu a chlapci k nej vybudovali nový chodník.

Bardejov 12 2021 02

V Lenártove sa pokračovalo v upratovaní vonkajších priestorov a opravili sme dvere v suteréne, ktoré sa pokrútili v lete počas silných dažďov a pre zvýšenú vlhkosť.

Marek Pančura mal na starosti veľmi obľúbenú akciu v predvečer sviatku všetkých svätých – Tour de hrob. Tento rok musel fungovať v režime očkovaní, čo podstatne oklieštilo počty účastníkov. No neubralo na zaujímavom programe.

Neskoro večer na sviatok všetkých svätých, 1. 11., sme sa dozvedeli smutnú správu. Po dlhej chorobe v 42. roku života tu na Zemi sa k nebeskému otcovi vybrala saleziánka spolupracovníčka Katka Žarnovská. Katka bola v našom stredisku veľmi známa. Pracovala na našej škole na Poštárke, dlhé roky viedla „mamičkovské stretko“ spolu s donom Luigim. Dňa 4. novembra sa v kostole a na cintoríne stretlo množstvo ľudí, aby sa zúčastnili na pohrebe a spoločne sa za ňu pomodlili.

Bardejov 12 2021 04

V piatok 5. novembra odpadol don Luigi a direktor ho našiel na izbe ležať na zemi v bezvedomí. Podarilo sa mu ho s Dominikom Felberom prebrať, ale pre istotu zavolali sanitku. Záchranári ho zobrali na pozorovanie do nemocnice. V sobotu pri raňajkách sme s ním telefonovali. Bol to starý známy Luigi, žartoval a mali ho z nemocnice najneskôr v pondelok pustiť domov. Poobede za ním zašiel direktor Vilo Riško. Spoločne zatelefonovali Luigiho bratovi a porozprávali sa. O to šokujúcejšia bola pre nás správa, ktorá prišla po 23. hodine, že Luigiho skoro 91-ročný život na zemi sa naplnil. Kto mohol, prišiel do komunitnej kaplnky, kde sme sa zaňho pomodlili ruženec.

Bardejov 12 2021 05

Pohreb dona Luigiho Ondrejku sa konal v stredu 10. novembra 2021 v Bazilike svätého Egídia v Bardejove. Predsedal mu otec biskup Tomáš Galis. Kázeň predniesol otec provinciál Peter Timko. Zaznelo aj viacero pekných svedectiev, ktoré kopírovali životné zastávky dona Luigiho. Záznam pohrebu si môžete pozrieť na tomto linku.

Bardejov 12 2021 06

V donovi Luigim sme, verím, získali orodovníka u Pána. Ak sa chcete dozvedieť niečo viac o dlhom a zaujímavom živote dona Luigiho, odporúčam pozrieť si záznam relácie Utorky do hĺbky, ktorá bola venovaná donovi Luigimu, ako ho (ne)poznáme. Tu je link.

Bardejov 12 2021 07

 

Ďalšie informácie o našom živote nájdete na našom youtubovskom kanáli POBAVI.

 

 

 

 

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Bratislava-Miletičova (1950 – 2024)

Pôsobenie saleziánov v Bratislave na Miletičovej ulici sa začalo v roku 1933. Násilne ho však ukončil nástup komunistickej diktatúry. Spolu s ostatnými mužskými rehoľami nemohli saleziáni od roku 1950 v Československu oficiálne pôsobiť.