Zomrel saleziánsky kňaz don Bohuslav Mošať

od | jún 7, 2023 | Osobitný článok

 

Drahí spolubratia a saleziánska rodina,

oznamujeme, že v stredu 7. júna 2023 vo veku 89 rokov odišiel do večnosti salezián kňaz don Bohuslav Mošať SDB.

V službe Pánovi v Cirkvi a v Saleziánskej kongregácii prežil 68 rokov rehoľného a 59 rokov kňazského života.

Pán nech ho prijme do večnej radosti v nebi.

Svätá omša za zosnulého a pohrebné obrady budú v stredu 14. júna 2023 o 15:00 v kostole sv. Martina v Hrušovanoch, okres Topoľčany.

Mosat 06 2023 04

Bohuslav Mošať SDB sa narodil 18. apríla 1934 v Hrušovanoch okres Topoľčany. Ako štrnásťročný odchádza do Šaštína k saleziánom.

V roku 1950, keď v noci z 13. na 14. apríla všetky mužské rehole boli rozpustené totalitným systémom, ukončuje gymnázium – šiesty ročník v Nitre a siedmy a ôsmy ročník v Topoľčanoch, kde aj maturuje.

Po maturite študuje hudbu a slovenčinu na Vyššej pedagogickej fakulte v Bratislave (1953-1955), ktorú ukončuje promóciou v roku 1955.

Pokračuje v štúdiu hudby a hry na klavír na Univerzite Komenského, ktorú v roku 1960 končí promóciou.

Od roku 1959 vyučuje v Ľudových školách umenia – jeden rok v Šuranoch, päť rokov v Seredi a päť rokov v Nitre (od septembra 1964 do septembra 1969). Počas pôsobenia na ĽŠU v Nitre založil Detský komorný zbor, Učiteľský zbor mesta Nitry a big-beatovú skupinu v nitrianskej katedrále, ktorú viedol jeden rok. Podieľa sa na hudobnom živote Nitry. Dva roky je predsedom Kruhu priateľov a milovníkov hudby. Pripravoval Hudobnú jar a Hudobnú jeseň.

Teologické štúdiá absolvoval tajne počas vysokej školy a zamestnania. Vysvätený za kňaza bol 17. augusta 1964 v Poľsku v Krakove. Jeho kňazstvo bolo zverejnené až 26. októbra 1969 primičnou svätou omšou v Hrušovanoch.

Potom odchádza do Šaštína, kde je regenschori v Bazilike Sedembolestnej Panny Márie a pomáha aj v pastorácii.

Po roku prišla normalizácia a predstavení ho posielajú do Košíc, kde je regenschori v Dóme svätej Alžbety. Vedie latinský figurálny zbor a založil aj Slovenský zbor mladých, aby sa dostal k mládeži.

Mosat 06 2023 02

Od 15. marca 1975 prešiel do pastorácie nitrianskej diecézy. Stáva sa kaplánom v Pruskom.

Od 1. septembra 1976 je správcom farnosti Nitrianske Rudno, kde účinkoval dvadsať rokov. Okrem pastorácie, opravy kostola a troch kaplniek sa venuje hudbe a spevu. Tu zakladá zbor Fraňa Madvu. Fraňo Madva tu účinkoval v rokoch 1822 až 1850 nielen ako farár, ale ako aj chýrny liečiteľ, široko-ďaleko známy aj v Uhorsku. Tak ako Madva liečil ľudí zelinkami, tak don Bohuslav Mošať chcel ľudí liečiť hudbou.

Pre Nitriansku diecézu sa stáva predsedom liturgickej komisie pre hudbu a spev. Sám pripravuje liturgické nápevy a niektoré jeho skladby boli zaradené do Liturgického spevníka a publikované v časopise Adoremus Te.

Ako uznanie za prácu v liturgickej hudbe, stavbe nového organa a za pastoračnú činnosť bol pri príležitosti 50 rokov života menovaný čestným dekanom Nitrianskej diecézy.

Za povznesenie hudobného života v Nitrianskom Rudne na výročie 70. narodenín sa stal čestným občanom Nitrianskeho Rudna, ktoré už mnohokrát navštívil a odslúžil tu svätú omšu.

Od júla 1996 pôsobil jeden rok v Lehote pri Nitre, štyri roky v Modranke pri Trnave a jedenásť rokov v Kuklove pri Šaštíne. Tu založil zbor Laudate Dominum (zo spevákov aj z farností Čáry a Šaštín).

Od júla 2012 do augusta 2015 bol duchovným u sestričiek Svätého kríža v Cerovej.

Od augusta 2015 bol v Misijnom dome v Nitre v sociálnom zariadení pre dôchodcov – seniorov, kde slúžil dvakrát do týždňa sväté omše a stretával sa so svojimi bývalými žiakmi z ĽŠU a spevákmi Zboru Fraňa Madvu.

Pamätná bola pre neho návšteva blahoslavenej Matky Terézie, ktorá sa v roku 1990 zastavila v Nitrianskom Rudne spolu s otcom kardinálom Korcom a pomocným biskupom Františkom Rábekom na ceste do Čadce, kde uvádzala svoje sestry.

Mosat 06 2023 03

Zdroj životopisu: Hrušovany

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Noe a zvieratká

Vydavateľstvo DON BOSCO prináša príbeh Noeho s korábom a zvieratkami v krásnom prevedení, ktoré je vhodné pre deti od 3 rokov. Veršovaný text je plný prekvapení a inšpirácií.

Hladina Dunaja výrazne stúpla

Intenzívne zrážky v Nemecku a Rakúsku spôsobili výrazné vzostupy vodných hladín v celej hornej časti Dunaja. Na slovenskom úseku rieky je tiež evidovaný výrazný vzostup vodnej hladiny.

Rebrík, jún 2024

V júnovom Rebríku je voda všade okolo nás. Viete, že 75 % živého stromu tvorí voda? Že zvuk sa šíri vo vode rýchlejšie ako vo vzduchu? Toto a omnoho viac zaujímavostí o vode sa dozviete v Téme júnového Rebríka.