Zo semienka vyrástol veľký a krásny strom

od | nov 9, 2022 | Časopis 6/2022, Saleziáni

 

Autor: Redakcia / Foto: 100.saleziani.sk

„Zastaňte na cestách a viďte, skúmajte dávne chodníky; a kde je dobrá cesta, choďte po nej, tak si nájdete odpočinok pre dušu“ (Jer 6, 16).

Dňa 8. septembra 1924 prišli na Slovensko, do Šaštína, prví dvaja saleziáni. Samo o sebe to bola udalosť veľmi nenápadná a skromná. Po sto rokoch však vidíme, že toto skromné semienko malo v sebe veľkú silu a životaschopnosť. Saleziánsku charizmu dona Bosca dnes nachádzame rozosiatu po celom Slovensku. Komunity saleziánov a dcér Márie Pomocnice, strediská laického hnutia saleziánov spolupracovníkov, spoločenstvá ctiteľov Márie Pomocnice, hnutie saleziánskych odchovancov a tiež odchovankyne sestier, množstvo dobrovoľníčok dona Bosca i začínajúca kontemplatívna komunita Márie z Nazareta, ktorej saleziánske korene siahajú do Južnej Ameriky. K tejto oficiálnej saleziánskej rodine môžeme pripočítať množstvo rodičov mladých, ktorým sa venujeme, a veľké množstvo veriacich, ktorí si ctia a obdivujú dona Bosca i jeho dielo.

Jubileum 11 2022 02

Pred saleziánskou rodinou na Slovensku sa teda otvára vzácny čas milosti: čas jubilea, ktorý by mal byť časom spomienok a vďačnosti, ale aj inšpiráciou do budúcich rokov. Kiež by táto príprava na jubileum adresovaná mladým a celej saleziánskej rodine zjednotila naše srdcia vo vďačnosti a v prosbe za toto krásne dielo milosti, ktoré Boh daroval svetu a Cirkvi v charizme svätého Jána Bosca a nech nás Duch Svätý na príhovor našej nebeskej Matky, Pomocnice kresťanov, vedie v týchto časoch, aby sme verne a aktuálne odovzdali svetu okolo nás posolstvo Božej lásky.

Príprava saleziánskej rodiny na oslavy storočnice saleziánov na Slovensku sa začala 8. septembra 2022 – presne v tento deň sa u nás v roku 1924 začal realizovať sen dona Bosca.

Jubileum 11 2022 03

Ako pomôcka na prípravu storočnice bola vytvorená na internete stránka 100.saleziani.sk. Na tejto stránke sa pravidelne uverejňujú rôzne materiály, ktoré nás môžu sprevádzať počas prípravy. Táto spoločná aktivita bude trvať do 8. januára 2024, keď sa začne rok vďačnosti.

Jednotlivé témy sa budú pravidelne meniť zhruba v mesačnom období, aby sme spoločne kráčali dopredu smerom k jubilejnému roku 2024. Stránka postupne ponúkne rôzne saleziánske osobnosti z našej histórie, ktorých život nás môže povzbudiť na našej ceste.

V každom období bude k dispozícii motivačné video pre danú tému, texty duchovej obnovy pre mladých a dospelých a rôzne iné materiály (texty, fotografie, videá), ktoré budú obohacovať tému daného obdobia.

Texty, ktoré sa tu ponúkajú, majú za cieľ byť podkladom pre tých, ktorí ich budú kázať, či už mladým, alebo jednotlivým zložkám saleziánskej rodiny. Pevne veríme, že sa ich každý zmocní so svojou tvorivosťou a následne si vytvorí aj vlastné otázky.

Jubileum 11 2022 04

Viaceré materiály prípravy na storočnicu saleziánov budeme pravidelne uverejňovať aj na internetovej stránke nášho časopisu donboscodnes.sk. Na tejto stránke vás tiež budeme aktuálne informovať o rôznych podujatiach prípravy, ktoré sa budú konať.

Pozývame vás, aby sme spolu vykročili na cestu dobrodružstva tejto prípravy, aby sme vyšli za svoje hranice, svoje obmedzenia, komfortnú zónu, aby sme vyšli zo svojej uzavretosti a prijali to, čo pre nás pripravili saleziáni, saleziánky, laici i samotní mladí, jednoducho celá komisia na prípravu k storočnici. Pozývame vás uchopiť rôzne materiály, podnety a akcie, ktoré si pre nás všetkých pripravil spomínaný tím. Spoločne sme pozvaní stávať sa svedkom lásky Boha pre tento svet ako jedna saleziánska rodina.

Jubileum 11 2022 05

Želáme všetkým nám, aby tento rok prípravy bol pre nás – pre každú zložku saleziánskej rodiny, naše spoločenstvá i mňa ako jednotlivca inšpiráciou s odvahou vykročiť cez hranice, tak ako to urobili v histórii toľkí naši saleziáni, saleziánky, spolupracovníci, laici, rodičia i samotní mladí.

 

Zdieľať článok

Ángel Fernández Artime

Hlavný predstavený saleziánov a
X. nástupca dona Bosca

Zobraziť

Najčítanejšie za posledný mesiac

Naši partneri

Boletín Salesiano Španielsko

Il Bollettino Salesiano Taliansko

Salesiánský magazín

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Bratislava-Miletičova (1950 – 2024)

Pôsobenie saleziánov v Bratislave na Miletičovej ulici sa začalo v roku 1933. Násilne ho však ukončil nástup komunistickej diktatúry. Spolu s ostatnými mužskými rehoľami nemohli saleziáni od roku 1950 v Československu oficiálne pôsobiť.

Ángel Fernández Artime

Hlavný predstavený saleziánov a
X. nástupca dona Bosca

Zobraziť

Najčítanejšie za posledný mesiac

Naši partneri

Boletín Salesiano Španielsko

Il Bollettino Salesiano Taliansko

Salesiánský magazín