Zneužívanie na internete: Je vaše online dieťa v bezpečí?

od | aug 29, 2023 | Časopis 5/2023, Výchova

 

Autor: Alžbeta Mohyláková / Foto: Pexels

Internet je plný tmavých zákutí, ale aj v takom verejnom priestore, ako je Facebook alebo Pokec, sa nájdu identity, ktoré dokážu zneužiť vaše najcennejšie informácie. A nielen informácie – aj vás samotných.

Stalo sa to asi pred trinástimi rokmi. V tej dobe zažívali veľký boom portály ako Pokec, ICQ a Skype. O Facebooku sme počuli len matne, ale nebol pre nás prioritou. Každý bol na Pokeci – alebo každý chcel byť. Každý mal ICQ číslo – alebo chcel mať. Ani ja som nebola výnimkou. Teda bola som – doma sme síce mali počítač, ale nie internet. Vedela som spraviť prezentáciu v PowerPointe a pracovať s tabuľkami v Exceli v čase, keď si moji spolužiaci vymieňali klebety na internete. Na niečo to azda dobré bolo; na druhej strane, o to viac som chcela zapadnúť a byť in. Jasné, že som sa k internetu dostala – v škole, v knižnici, u príbuzných či kamarátov. A vytvorila som si nick (prezývku) na Pokeci.

MV 08 2023 04

NADŠENIE, NECHUŤ, VYTRIEZVENIE

Mať trinásť a môcť si nerušene písať s chalanmi na internete bolo lákavé – obzvlášť keď pre chalanov v triede som bola príliš športový typ. Na Pokeci to však nikomu neprekážalo. V profile som mala len cool fotky a zaujímavé info o sebe. Našťastie ma naši vychovali tak, že na neslušné správy či návrhy som odpovedala ignoranciou a končili priamo v koši.

Po čase som si však začala intenzívne písať s asi o tri roky starším chalanom. Nebol úplne neznámy, bývalý žiak našej školy, registrovala som ho z videnia. Hokejista, športovec, bavil sa so mnou otvorene, a dokonca si ma pamätal. Aj keď sa mi nejako extra nepáčil, imponoval mi záujem staršieho chalana. Až do istého času.

Predsa len, bol to chalan v puberte. Spolužiaci, ktorí ho poznali, rozširovali historky, čo a ako už robil s dievčatami. Nepovažovala som tie klebety za relevantné, kým sa naše – teda jeho – správy nezačali čoraz viac točiť okolo sexu a vecí s tým spojenými. Popravde, v tomto období ma to absolútne nezaujímalo, ba dokonca mi to bolo nepríjemné. Prosila som ho, aby s tým prestal. Na chvíľu si dal pauzu. Viackrát ma pozval von. Ani raz som nešla. Vďaka Bohu.

Časom naše konverzácie prestali úplne. Ja som odmietla debatovať o sexe a jeho v tom čase nič iné nezaujímalo. Na túto epizódu zo života tínedžera som zabudla. Vedela som, že spolužiačky to zažívajú bežne, spoločne sme si o to rozprávali. Nebrala som to nejako tragicky, veď sa, koniec koncov, nič nestalo.

MV 08 2023 02

O DVANÁSŤ ROKOV NESKÔR

Na existenciu portálu ako Pokec som už dávno zabudla. Učila som v škole a ako obzvlášť kritická skupina sa ukázali deti vo veku 8 – 13 rokov. Netušili, ako sa správať na sociálnych sieťach. Dievčatá posielali chlapcom odhalené fotografie a chlapci sa neštítili rozširovať ich medzi sebou. Osemročné dievčatká si písali so štrnásťročnými chlapcami. O rozprávkach to veľmi nebolo.

V máji 2019 sa na HitHit-e rozbehla crowdfundingová kampaň na podporu dokumentárneho filmu českého režiséra Víta Klusáka V sieti. Vytvorili tri dievčenské profily na sociálnych sieťach a stalo sa niečo šialené. Okamžite sa im začali ozývať dospelí muži s ponukami na sex, masturbáciu, zdieľanie nahých obrázkov či na stretnutie. Čistý hnus. Prišlo mi to ako bláznovstvo. Nechcelo sa mi celkom veriť, že je to až také zlé. A tak som si to chcela vyskúšať.

MV 08 2023 03

EXPERIMENT

Po porade s vtedajším priateľom (teraz už manželom) som si vytvorila nový profil na istej sieti. Bez fotky, s vymysleným (detsky znejúcim) nickom Aninka_15. Udala som mesto, najnižší možný vek (15 rokov), vypla som počítač a odišla som. Vrátila som sa k stránke asi o ôsmej večer. Bola som v šoku. Nikam som nepísala, nevyvinula som žiadnu aktivitu, nemala som ani jednu fotku. Nebola som aktívna v žiadnej z miestností.

Napriek tomu som mala deväť správ (z toho asi sedem vulgárnych) s návrhmi na stretnutie, na sex i za peniaze. No niektoré boli iba typu: „Ahoj, popíšeme?“ (Fakt sa táto veta ešte používa?) Napriek mojej pasivite správy pribúdali. Eliminovala som najvulgárnejšie a po prezretí profilov som sa rozhodla rozvíjať asi päť konverzácií.

Poviete si, že v tomto momente som sa mohla rozhodnúť nechať to tak. Predsa len, iba začiatok experimentu potvrdil, že realita je doslova taká, ak nie horšia ako v spomínanom dokumente. Som však novinár a nedalo mi nechať to tak. Stanovila som si čas – približne do desiatej večer. Dovtedy budem pokračovať v experimente, potom pošlem svoj profil do večných lovíšť. A tak som rozbehla konverzácie, pričom som si dala niekoľko cieľov:

– Neposlať žiadnu svoju fotku, napriek tomu vymámiť od mužov aspoň jeden inkriminovaný záber.

– Vo všetkých prípadoch vystupovať ako trinásť, respektíve štrnásťročné dievča. Prispôsobiť tomu reč, opis udalostí, záujem.

– Ukončiť každý z rozhovorov odhalením, že nie som žiadne maloleté dievča, a poslať mužom odkaz, že toto nie je ani správne, ani zákonné.

V nasledujúcej časti spomeniem reálny nick muža. Zverejním priamy prepis jednej z konverzácií (screenshoty konverzácií máme v redakcii, pre lepšiu čitateľnosť uvádzame prepis).

Moje odpovede nie sú moje výmysly. Tieto vety štandardne zaznievajú v chatovacích miestnostiach, v statusoch, RP-čkách, správach na Facebooku či Instagrame. Tieto vety sú realitou – aj tie od dievčat, aj tie od mužov. Zamýšľam sa nad tým, ako by táto konverzácia pokračovala, keby som fotku poslala – hoci nie svoju, stačilo by aj obyčajnú stiahnutú z internetu. Desí ma tá predstava.

MV 08 2023 06

webmaster-xD, Vek: 22 rokov, Mesto: Ružomberok, Výška: 180 cm, Na Pokeci 6 rokov.

 

webmaster-xD: ahoj, nechces si zarobit niekolko desiatok eur? prisiel by som na mojej audine dohodli by sme sa co za kolko dopredu a peniaze ti dam hned som mlady mam 19 rokov sportovec ak som rusil prepac

Aninka_15: ahoj. a kolko by to asi bolo eur?

webmaster-xD: ahoj to zalezi na tebe do coho by si sla za kolko sama si povec btw kolko mas rokov?

Aninka_15: aha, tak ale ved ty povedz jaku mas predstavu…ja mam len 14, o mesiac budem mat 15

webmaster-xD: Tak a nejaku foto nemas?

Aninka_15: nieeee, ja sa nerada fotiiim…ale mozno by som nejaku nasla

webmaster-xD: joj, tak daj fb, nebudem ti tam pisat ak nechces len ta chcem vidiet aj ja ti dam. a uz si teda skusala nieco s chalanom?

Aninka_15: tak, nieco uz hej, ale nie vsetko

webmaster-xD: a co teda, ak sa smiem spytat?

webmaster-xD: a uz teda nie si panna, ci? tak ja ta nebudem do nicoho nutit, ty si povedz co a za kolko

 

Tu som konverzáciu prerušila. Prišlo mi zle. Rozhodla som sa, že je načase poslať mu odkaz, tak som napísala a naskenovala tento text: „Ponúkať sex za peniaze je trestné, aj keď máš 19, Audinu a čaja na pokeci len 14…“

 

Na to webmaster-xD reagoval takto:

webmaster-xD: Tak posli foto teda a co uz si skusala, hm?

webmaster-xD: Nechapacka, neva

Aninka_15: Milý webmaster, nie, nemám 14 a áno, pracujem ako novinár. Máš riadny prúser.

webmaster-xD: ked myslis….

MV 08 2023 01

Pravdou je, že v konečnom dôsledku mu „prúser“ neviem vyrobiť, ale mala som dojem, že by ho aspoň mohlo prekvapiť či vystrašiť zistenie, že na „druhej strane“ nie je zvedavé 14-ročné dievča. Jeho arogancia – to bolo to, čo ma dostalo úplne. Vedomie, že mu nikto nič nemôže. A vedomie, že sa takto stretol možno s mnohými dievčatami… Veď v konečnom dôsledku sa to nikto nikdy nedozvie.

Prečo som to vlastne celé urobila? Vít Klusák, režisér spomínaného dokumentu V sieti, to totiž odporúčal – ako jedinú aktívnu prevenciu. Iba vtedy, keď si títo zúfalí muži prestanú byť istí tým, kto je na druhej strane, a iba vtedy, keď budeme s deťmi otvorene a primerane veku hovoriť o sexualite, máme nádej, že sa situácia môže o čosi zlepšiť.

Článok vznikol v spolupráci s projektom Slovo+ / Požehnané čítanie. www.slovoplus.sk

MV 08 2023 07

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Niet cesty späť

Je Cirkev v kríze? Dnes často nemáme čas uvažovať nad vecami a najradšej by sme hneď poznali odpovede na svoje otázky. Neraz sa uspokojíme s odpoveďou typu áno alebo nie. A mnohým to stačí.

Sociálne siete nie sú iba dve

Keby sme sa vás opýtali, aké sociálne siete poznáte, pravdepodobne by ste hneď vymenovali Facebook a Instagram. Možno niektorí by ste dodali aj TikTok alebo YouTube. Ale poznáte aj ostatné platformy, na ktorých dnes mladí zvyknú tráviť svoj čas?

Preventívny systém vo výchove mládeže VI.

Po láskavosti si predstavíme ďalší pilier výchovného systému dona Bosca – rozum. Nejde o aplikáciu abstraktných ideí, ale o usmerňovanie vzájomných vzťahov spoločného života.

Biblická online súťaž Bibliq

Mladí z celého Slovenska majú aj tento rok možnosť zažiť Bibliu inak. V tomto čase už prebieha prihlasovanie do 3. ročníka Bibliqu – súťaže, ktorá zábavnou formou približuje mladým Božie slovo.