Žilina – ponoviciát

od | jan 11, 2022 | Saleziáni

 

Autor: Michal Žák SDB / Foto: SDB Žilina ponoviciát

Pozdravujeme vás z veľkých ául a poloprázdnych vykurovaných priestorov žilinského ponoviciátu. Nachádzame sa v čase skúškového obdobia, ktoré sa netýka len skúšok akademických, ale i skúšok existenciálnych. Na základe vyhlásenia vládnych opatrení sme opäť – tak ako všetci – nasadli na lockdownové online formy apoštolátu, kontaktu s blízkymi a vzdelávania. S láskou a vľúdnosťou prijímame tieto okolnosti a tešíme sa, že vďaka zaočkovanosti budeme môcť legálne aspoň navštíviť rodiny a príbuzných počas nadchádzajúcich vianočných sviatkov. Je to o to vzácnejšie, lebo minulý rok sme tak, žiaľ, učiniť nemohli.

S blížiacim sa koncom skúškového obdobia sa postupne črtajú vyhliadky na začatie písania záverečných prác, ktoré sa venujú vybranej téme pod vedením školiteľa. Tak sa na našich stoloch postupne kopia knižky a študijné materiály od tém o ľudských právach cez komentáre k encyklike Fratelli Tutti až po štúdie o koncepte gender. Jednou z tém, ktoré sme mali možnosť otvoriť v Advente, bolo spoločné premýšľanie a vyjadrenie sa k budúcnosti ponoviciátu vzhľadom na možné spojenia s formačnou fázou prednoviciátu.

Za ponoviciat 02

Okrem toho, že sa na nás z každej strany valia klasické informácie o korone, rúškach a očkovaní, sme oboznamovaní aj s novým hitom roka – so synodalitou! Cítiť, že tu v Žilinskej diecéze na základe prítomnosti mnohých hnutí, živých diecéznych kňazov a aktívnych laikov a rodín to nie je úplne neznámy terén. Vyzerá to byť jeden zo vzácnych prvkov rehoľnej formácie, že za tie roky má možnosť mladý salezián spoznať viaceré cirkevné prostredia, prístupy a kultúry (nielen) naprieč celým Slovenskom.

Hoci sa nám tu v Žiline ešte pomerne dlho naskytala možnosť byť k dispozícii pre žiakov na internáte pri SOŠ svätého Jozefa Robotníka, tak kvôli pandemickým opatreniam sa náš apoštolát naorientoval úplne opäť na spomínané online formy. Okrem pomáhania so streamovaním farských svätých omší, s vedením stretiek s mladými na žilinskom oratku sme sa spojili s pastoračnou komunitou a vysielame pre žilinské publikum každú nedeľu poobede pravidelný adventný online pozdrav. Cieľová kategória sú rodiny s deťmi, čomu sú aj prispôsobené interaktívne úlohy.

Za ponoviciat 03

S blížiacimi sa vianočnými sviatkami sa u nás v komunite na stoloch začali taktiež kopiť komunitné vianočné pohľadnice, na ktorých sa nemohla neodraziť naša radosť z poznatkov štúdia latinčiny. Veríme, že v časoch čítania Vnútorných správ máte i tú našu vystavenú na nástenkách spolu so záplavou pohľadníc z celého sveta.

Od monitorov, sponad kníh a od pečenia koláčov vás zdraví vaša akademicky orientovaná komunita ponoviciátu.

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Košice-Luník IX

Na Veľký piatok sme pripravili pre sídlisko Luník IX krížovú cestu. Okrem kŕdľa detí sa k nám pridalo aj viacero dospelých, pre ktorých to bola príležitosť duchovne sa stíšiť uprostred sídliskového ruchu, v ktorom bežne žijú.

Námestovo

Naši spolupracovníci ASC sa zúčastnili na duchovných cvičeniach v krásnom prostredí Oravskej priehrady v penzióne Kormorán.

Banská Bystrica

Pozývame čitateľov pozrieť sa na nedávne udalosti v našom stredisku s pohľadom na zmŕtvychvstalého Krista.

Trnava-Kopánka

Pozdravujeme všetkých a prichádzame za naše stredisko v Trnave na Kopánke so správami za posledné dva mesiace.