Žiadne kosenie v máji

od | apr 29, 2022 | Osobitný článok

 

Text: Redakcia / Foto: Unsplash

Prečo by ste nemali kosiť trávnik v máji?

Máj bez kosenia trávnikov je vyzýva pre záhradkárov, aby nechali kosačky v kôlni a premenili svoje trávniky na raje biodiverzity.

Otepľovanie počasia signalizuje, že záhradkári sa môžu opäť venovať svojim trávnikom, ktoré sa pravidelným kosením zmenia na usporiadané zelené more.

Charitatívna organizácia Plantlife však ponúka myšlienku „No Mow May“ – čo znamená vyhnúť sa koseniu v máji. V tomto mesiaci sa začínajú teploty príjemne zvyšovať a je to okamih, keď tráva začína intenzívne rásť. Väčšina záhradkárov sa teší na to, že môže začať kosiť, pričom kosenie sa potom opakuje zhruba raz za dva týždne.

Nekosit v maji 02

Prečo by sme mohli skúsiť vynechať kosenie trávy v máji? Odborné štúdie aj pozorovania ukazujú, že množstvo opeľujúceho hmyzu v prírode je na ústupe. Dôvodom je používanie insekticídov, strata biotopov a celkové zníženie biodiverzity. Záhrady ľudí a trávnaté plochy v našich mestách môžu zohrať pozitívnu úlohu pri zvrátení tohto trendu.

Po spustení kampane „Žiadne kosenie v máji“ v roku 2019 čísla ukazujú, že ak budete kosiť menej, počet peľov na vašom trávniku môže prudko vzrásť. Charitatívny občiansky vedecký experiment požiadal ľudí, aby v máji nechali svoje kosačky v kôlni a spočítali druhy kvetov, ktoré sa následne objavili na ich trávniku. Výsledky sú pozitívne: zmena spôsobu kosenia môže mať za následok výrazné zvýšenie množstva nektáru dostupného pre včely a iné opeľovače. Pri novom režime kosenia sa zvýši rast kvetov, ktoré sú pre včely veľmi potrebné.

Nekosit v maji 03

Bolo by užitočné zamyslieť sa nad tým, či nemôžeme zmeniť spôsob, akým kontrolujeme naše trávnaté plochy. Vyhnúť sa príliš častému koseniu znamená, že namiesto nudnej monokultúry zelenej trávy bude naša záhrada prekvitať a bude plná záujmu. Naše trávniky môžu byť veľmi rozmanité. A kvety môžu pomôcť zastaviť úbytok včiel a iných opeľovačov.

Trávniky samozrejme netreba ponechať napospas živlom. Hlavnou myšlienkou výzvy nie je prestať kosiť práve v máji alebo nechať celé plochy trávnika nepokosené. Myšlienkou je, aby sme zmenili svoje návyky tak, že trávnaté plochy budeme kosiť menej – možno raz za mesiac – a prípadne dokonca nechať trávu rásť dlho. Záhrady môžu skutočne zmeniť počet voľne rastúcich kvetov v našej krajine.

Nekosit v maji 04

Kosenie raz za štyri týždne. Kosenie len raz za mesiac podporuje rast maximálneho počtu kvetov na trávniku.

Ponechajte plochy s dlhou trávou. Vytvorí sa väčšia rozmanitosť kvetov na plochách trávy.

Nemusíte úplne prestať kosiť. Niektoré druhy kvetov sú prispôsobené na rast v malej výške. Odstrihávanie kvetov týchto rastlín raz za mesiac ich stimuluje k väčšej tvorbe kvetov.

Zdroj: Gardens Illustrated

 

Zdieľať článok

Ángel Fernández Artime

Hlavný predstavený saleziánov a X. nástupca dona Bosca

Zobraziť

Najčítanejšie za posledný týždeň

Naši partneri

Salesiani Don Bosco

Il Bollettino Salesiano

Salesiánský magazín

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

12 laikov: Čo si myslia o synode?

Pápež František zvolal Synodu o synodalite, v rámci ktorej môže každý človek vyjadriť svoj postoj ohľadom spoločného kráčania v Cirkvi.

Džbán

Som krásny džbán (alebo ak chcete krčah) francúzskeho pôvodu. Vyrobili ma z jemnej bielej keramiky, ktorú lemuje zlato a striebro.

Vincenzo Cimatti, japonský don Bosco

Od talianskych a japonských úradov získal niekoľko ocenení. Jeho telo, ktoré teraz spočíva v krypte v saleziánskom domu v Chofu, exhumované v roku 1977, bolo nájdené dokonale neporušené.

Ángel Fernández Artime

Hlavný predstavený saleziánov a X. nástupca dona Bosca

Zobraziť

Najčítanejšie za posledný týždeň

Naši partneri

Salesiani Don Bosco

Il Bollettino Salesiano

Salesiánský magazín