Želania pápeža Františka

od | feb 23, 2024 | Svet

 

Autor: Marián Valábek SDB / Foto: © Servizio Fotografico – Vatican Media

Pestujte revolučný štýl nezištnosti – Buďte prorokmi lásky

Mojim želaním, pre Vás mladých je, „aby prostredníctvom bratského prijatia a úcty, počúvania a zdieľania ste boli proroctvom lásky na chválu a slávu Pána a semienkom jednoty pre dobro všetkých kresťanov vo svete i samotného sveta, ktorý potrebuje vidieť kvitnúť nové semená pokoja a spoločenstva.

 • Prví Ježišovi učeníci, boli veľmi rozdielni, napriek tomu „svoju súdržnosť našli v Ježišovi: kráčajúc za ním, kráčali spolu medzi sebou. A túto jednotu v láske upevňoval Duch Svätý, ktorý ich všade posielal a ešte viac ich spájal“.
 • Dnes je tendencia „krátkeho myslenia“(„pensiero breve“) „ktoré sa nepozerá nahor a dopredu, ale len na tu a teraz a je výsledkom momentálnych potrieb“. „Hýbe ním inštinkt a meria sa okamihmi, tvoria ho emócie a je stlačené do niekoľkých slov…“ „Zoči-voči zložitosti života a sveta vedie toto „krátke myslenie“ k zovšeobecňovaniu a kritizovaniu, k zjednodušovaniu a falšovaniu reality, k sledovaniu vlastných bezprostredných záujmov namiesto dobra iných a budúcnosti všetkých. Znepokojuje ma, keď počujem o mladých ľuďoch zabarikádovaných za obrazovkou, ktorých oči odrážajú umelé svetlá namiesto toho, aby nechali zažiariť svoju kreativitu.
 • Byť mladý neznamená myslieť si, že držíme svet v ruke, ale znamená zašpiniť si ruky pre svet; znamená to mať život, ktorý treba obetovať a nie zakonzervovať či zaarchivovať.“ Treba si „pestovať pohľad do výšky, ktorý hľadá hviezdy a nie prach“, mnohí z mladých sa zdajú byť akoby obratí o šťavu života i o tak dôležité „nepokojné snívanie“.
 • „Je smutné vidieť apatických a anestetizovaných mladých ľudí, ležiacich na pohovkách namiesto toho, aby boli zamestnaní školou a ulicou, skrčených nad svojimi displejmi namiesto toho, aby sa venovali knihe či núdznemu bratovi.
 • Pomôžme mladým ľuďom, ktorí sú navonok profesionálmi a vo vnútri sú vyhorení, ktorí sa, vyšťavení povinnosťami, utiekajú k hľadaniu rozkoše „prebudiť tvorivosť.“ Všetci potrebujeme tvorivosť a hnaciu silu, ktorú nám môžete dať jedine vy, mladí ľudia.
 • Vo vašich rukách je kreativita a hnacia sila. Potrebujeme váš smäd po pravde, vaše volanie po mieri, vašu intuíciu o budúcnosti, vaše úsmevy plné nádeje.
 • Chcem vám povedať: prinášajte toto všetko tam, kde pracujete, a bez strachu sa vkladajte do hry. Pretože mladí ľudia sú pákami, ktoré obnovujú systémy, a nie ozubenými kolieskami, ktoré ich musia udržiavať pri živote.“

Nebojte sa riskovať

 • „Nezadržiavajte to dobré, čo ste, nebojte sa riskovať. Prosím vás, riskujte“, (…) pretože práve tým, že sa stanete darom, objavíte jedinečné a vzácne dary“.
 • „V kontexte Západu žijeme obklopení darčekmi, mnohými vecami, ktoré sú často zbytočné, ponorení do umelých výrobkov, ktoré spôsobujú, že strácame úžas nad krásou, ktorá nás obklopuje. (…) Keď mladý človek stratí schopnosť úžasu, je už v penzii, na dôchodku.
 • Stvorenstvo nás skôr vyzýva, aby sme sa stali tvorcami harmónie a krásy; aby sme sa vymanili zo závislosti od virtuálneho sveta, od hypnotického sveta sociálnych sietí, ktorý anestetizuje dušu, aby sme mohli ponúknuť druhým niečo nové a krásne.
 • Pozývam Vás k revolučnému štýlu nezištnosti, lebo život si žiada byť darovaný a nie spravovaný.
 • Snívajte – veďte dialóg – riskujte pre pokoj“ , lebo dnes diplomacia zlyháva.“
 • „Kde sú odvážne počiny, odvážne vízie? A od koho môžu vyjsť, ak nie od mladých a nebojácnych sŕdc, ktoré prijímajú dobro do svojho vnútra a chopia sa evanjelia takého, aké je, aby písali nové stránky bratstva a nádeje? Toto je vaše remeslo, vaše povolanie.“

Pápež pripomína, že obnovu potrebujú rovnako aj ďalšie sféry: ekonómia, snaha o skoncovanie s hladom vo svete, o skoncovanie s výrobou a obchodovaním so zbraňami, klimatická otázka, svet práce a mnoho ďalších oblastí.

Zelania papeza 02 2024 02

Pápež: Situácia vo Svätej zemi je vážna, konajte s cieľom ukončiť konflikt

Je tu stále nová výzva na nepretržitú modlitbu za ukončenie konfliktu medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi. Súčasná situácia Svätej zeme a národov, ktoré ju obývajú, nás znepokojuje a bolí. Je veľmi vážna zo všetkých hľadísk. Je veľmi vážna.

Boha možno požiadať o všetko

Od Pána, povedal František, „možno prosiť o všetko, a v tomto si myslím, že sa niekedy naozaj hanbíme, nemáme odvahu prosiť Pána o všetko. To, čo hovorí Kristus Pán v evanjeliu: ,Proste a budete mať. Pros. Proste. Kresťanská múdrosť učiť sa klopať na dvere Božieho srdca.‘“

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie