Zatmenie Slnka na Slovensku

od | okt 22, 2022 | Osobitný článok

 

Autor: Jozef Kupka SDB / Foto: Pixabay, Pexels

V utorok 25. októbra 2022 budeme môcť pozorovať na celom území Slovenska čiastočné zatmenie Slnka. Úkaz bude viditeľný v Európe a v niektorých častiach Ázie a Afriky.

Zatmenie sa na Slovensku začne 25. 10. 2022 v čase 11:15 a bude trvať do 13:40. U nás bude viditeľné ako čiastočné. Maximálna fáza zatmenia nastane v Bratislave o 12:21, v Košiciach o 12:26. V Bratislave zakryje Mesiac 42 % slnečného disku, v Košiciach 48 % a v Humennom takmer 50 %.

Zs 10 2022 03

Zatmenie Slnka nasáva vtedy, keď sa Zem a Mesiac na svojej ceste vesmírom dostanú do takej polohy, že Mesiac nám zacloní pohľad na Slnko. Keďže pohyby planét a mesiacov sú veľmi presné a stabilné, tak už teraz máme dopredu vypočítané všetky zatmenia Slnka na niekoľko storočí dopredu.

Zs 10 2022 02

Pri pozorovaní zatmenia buďte opatrní. Do Slnka sa nemôžeme dlho pozerať. Odporúčame použiť kvalitný tmavý filter, alebo premietať Slnko cez ďalekohľad na papier, ale ďalekohľad musí mať tiež primerané zatienenie. Môžu pomôcť aj špeciálne tmavé okuliare, ktoré ochránia oči pred poškodením.

Zs 10 2022 04

Zatmenia Slnka prebiehajú už od vzniku Slnečnej sústavy a pre ľudí v minulosti to bol vždy výnimočný úkaz, spojený aj s mnohými náboženskými predstavami a vysvetleniami. Ľudia prežívali počas zatmení úzkosť a strach, či sa Slnko znovu objaví na oblohe. Alebo či už nenastáva koniec sveta. Bez Slnka by na Zemi skutočne nastal iba smrtiaci mráz.

Zs 10 2022 05

Na tejto stránke si môžete pozrieť presné časové informácie, kedy bude zatmenie v niektorých mestách na Slovensku. Sú tam aj video-animácie, ako bude vyzerať na danom meste.

Nasledujúce video ukazuje v zrýchlenom pohybe, ako prebieha zatmenie Slnka.

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Malá cesta kresťanských manželov

V týchto dňoch prináša Vydavateľstvo DON BOSCO v spolupráci s Radou KBS pre rodinu výnimočný pastoračný materiál s názvom: Malá cesta kresťanských manželov.

Don Bosco takmer ako Mozart

Don Bosco miloval hudbu. Hral na husliach, organe a klavíri, ale len vtedy, keď ich našiel v dome nejakého priateľa. Hudba a spev boli pre neho skvelým spôsobom komunikácie s mladými ľuďmi.

Májový Rebrík

Tento rok v máji slávime Slávnosť Zoslania Ducha Svätého, preto aj Téma májového Rebríka je: Plameň Ducha Svätého.