Vianočný stromček začal v obývačke rásť

od | jan 23, 2022 | Slovensko

 

Autor: Rodina z Košíc / Foto: archív autora

Na sídlisku v Košiciach začal v polovici januára vianočný stromček v byte rásť. A pritom dostával k dispozícii iba bežnú vodu.

 

 

Náš vianočný stromček sme si kúpili 18. decembra 2021. Bol to bežný smrek, vyrezaný v lese, ktorý bol k dispozícii v predaji. Deň pred Vianocami sme ho umiestnili v obývačke a ozdobili. Stojan pre stromček je konštruovaný tak, že sa doňho dá dolievať voda, ktorá potom udržuje vianočný stromček v čerstvejšom stave.

Vianocny stromcek 01 2022 03

A tak sme teda, tak ako po minulé roky, iba pravidelne dolievali do stojana vodu. Za jeden deň stromček „vypil“ asi liter vody. Bola to bežná voda z nášho vodovodu.

Vianočné sviatky pekne prešli, stromček bol stále svieži a žiadne ihličie z neho neopadávalo, aj keď to bol smrek, ktorý v bežných podmienkach v bytoch s ústredným kúrením začne vysychať a opadávať už po niekoľkých dňoch.

Vianocny stromcek 01 2022 02

V sobotu, 15. januára 2022 sme chceli výzdobu zo stromčeka zložiť a dať ho preč z bytu. Ale čakalo nás milé prekvapenie. Na niektorých vetvičkách začali zo stromčeka pučať nové výhonky. Presne tak, ako keď bežný ihličnatý strom v prírode začína na jar pučať a vyháňať nové výhonky. Aj náš vianočný smrek v obývačke stále žil a takmer mesiac po Vianociach začal rásť a vyháňať nové vetvičky. Akoby bola jar. Akoby bol v bežnej prírode. A pritom počas predošlých týždňov dostával k dispozícii iba vodovodnú vodu bez akýchkoľvek prísad.

Vianocny stromcek 01 2022 04

Vianocny stromcek 01 2022 05

Vianocny stromcek 01 2022 07

Je to zaujímavé, že náš stromček aj mesiac po Vianociach stále vegetuje, krásne vonia a chce sa ďalej rozvíjať. A k životu mu stačí iba voda a svetlo pre fotosyntézu. Nie je to strom zasadený v kvetináči. Pri osadzovaní do stojana sme ho trocha skrátili, teda v styku s vodou bol čerstvo odrezaný kmeň.

Vianocny stromcek 01 2022 06

Vianocny stromcek 01 2022 08

Vianocny stromcek 01 2022 09

Takže sme si ho nechali ďalej v obývačke, dolievame mu stále vodu a uvidíme, ako dlho bude tohtoročný vianočný stromček v našom byte. Sme zvedaví, ako dlho bude stále živý a svieži, či bude ďalej rásť a predlžovať svoje vetvičky len za pomoci vody, vzduchu a svetla.

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Volíme si prezidenta našej republiky

Prezident republiky je osobou, ktorá môže významným spôsobom ovplyvniť život v našej krajine. Teraz je práve čas, kedy si nášho nového prezidenta volíme.

Biely plášť Artemide Zatti

Pre milovníkov bežeckého lyžovania u saleziánov v Žiline. 3. februára 2024 o 7:30 hod. Príďte sa nadýchať čerstvého vzduchu a rozhýbať sa.