Vianoce u saleziánov

od | dec 25, 2021 | Saleziáni

 

Autor: František Kubovič SDB / Foto: Jozef Kupka SDB

Niektorí sú možno zvedaví, ako trávia saleziáni Vianoce. Ponúkame vám „nakuknutie“ do našej komunity v Bratislave na Miletičovej.

Vianoce u salezianov 02

Vianočné stromčeky ozdobujeme deň pred Vianocami. Máme ich štyri: jeden v našej kaplnke, druhý v jedálni, tretí na našej chodbe a štvrtý pri vchode do domu. Každý stromček zdobia rôzni bratia, máme to pekne podelené. Neodmysliteľnou súčasťou na­šej kaplnky je Betlehem zo šúpolia.

Vianoce u salezianov 06

Vianoce u salezianov 07

Na Štedrý deň sa po ranných modlitbách zúčastníme svätej omši o 8:00 v kostole. Dopoludnia si varíme sami. Obed a raňajky sú pôstnejšie. V komunite máme nie­koľko výborných kuchárov, ktorí nám varia počas celých sviatkov. Každý deň má službu v kuchyni niektorý brat – kuchár. Nákupy spo­ľahlivo zabezpečuje náš ekonóm don Ján Maturkanič.

Vianoce u salezianov 04

Vianoce u salezianov 05

Vianoce u salezianov 03

Na Štedrý deň večer o 17:30 sa celá komunita stret­ne v kaplnke, kde sa modlíme slávnostné Vešpery. Potom zaznejú zvony na našom kostole o 18:00. Po skončení zvonenia zvonov sa komunita stret­ne v jedálni.

Vianoce u salezianov 08

Vianoce u salezianov 09

Počas štedrej večere musíme brať do úvahy zvyky od východu až po západ, keďže pochádzame z celého Slovenska. Nechýbajú oblátky s medom a cesnakom, bobáľky, kapustnica a ryby.

Vianoce u salezianov 10

Vianoce u salezianov 11

Tak ako všetkým aj nám Ježiško nosí darčeky. Rozdáva ich najmlad­ší spolubrat, tento rok študent Matej Fabian. Na začiatku Adventu sme si vylosovali brata, za ktorého sme sa celý čas modlili a pošepkali Ježiškovi, čo by si prial na Vianoce.

Vianoce u salezianov 12

Po večeri pri ktorej nás je okolo 18, tak ako v každej domácnosti nasleduje umývanie a utieranie riadu. Keďže je nás veľa, ide to veľmi rýchlo, no ale aj riadu je veľa. A potom už ideme na polnočnú sv. omšu do kostola.

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Slávnosť Márie Pomocnice kresťanov

V stredu 24. mája oslávili veriaci zo saleziánskej farnosti v Bratislave-Miletičovej titul svojho chrámu – Pannu Máriu Pomocnicu kresťanov.

Stretnutie saleziánov koadjútorov

Saleziánska charizma je veľmi bohatá a pestrá. Jej jadro tvoria saleziáni, ktorí svoje povolanie prežívajú v dvoch navzájom sa dopĺňajúcich formách – ako saleziáni kňazi a ako saleziáni koadjútori, tiež nazývaní saleziáni laici.

Košice-Tri hôrky

Od marca tohto roku saleziáni v Košiciach na Troch hôrkach úspešne rozbehli utorkové vysokoškolské večery A.K.A.

Banská Bystrica

Až traja bratia a jedna sestra z našich komunít mali životné jubileá alebo „bežné“ narodeniny počas uplynulého mesiaca. Tak ešte raz „auguri“.