Vianoce u saleziánov

od | dec 25, 2021 | Saleziáni

 

Autor: František Kubovič SDB / Foto: Jozef Kupka SDB

Niektorí sú možno zvedaví, ako trávia saleziáni Vianoce. Ponúkame vám „nakuknutie“ do našej komunity v Bratislave na Miletičovej.

Vianoce u salezianov 02

Vianočné stromčeky ozdobujeme deň pred Vianocami. Máme ich štyri: jeden v našej kaplnke, druhý v jedálni, tretí na našej chodbe a štvrtý pri vchode do domu. Každý stromček zdobia rôzni bratia, máme to pekne podelené. Neodmysliteľnou súčasťou na­šej kaplnky je Betlehem zo šúpolia.

Vianoce u salezianov 06

Vianoce u salezianov 07

Na Štedrý deň sa po ranných modlitbách zúčastníme svätej omši o 8:00 v kostole. Dopoludnia si varíme sami. Obed a raňajky sú pôstnejšie. V komunite máme nie­koľko výborných kuchárov, ktorí nám varia počas celých sviatkov. Každý deň má službu v kuchyni niektorý brat – kuchár. Nákupy spo­ľahlivo zabezpečuje náš ekonóm don Ján Maturkanič.

Vianoce u salezianov 04

Vianoce u salezianov 05

Vianoce u salezianov 03

Na Štedrý deň večer o 17:30 sa celá komunita stret­ne v kaplnke, kde sa modlíme slávnostné Vešpery. Potom zaznejú zvony na našom kostole o 18:00. Po skončení zvonenia zvonov sa komunita stret­ne v jedálni.

Vianoce u salezianov 08

Vianoce u salezianov 09

Počas štedrej večere musíme brať do úvahy zvyky od východu až po západ, keďže pochádzame z celého Slovenska. Nechýbajú oblátky s medom a cesnakom, bobáľky, kapustnica a ryby.

Vianoce u salezianov 10

Vianoce u salezianov 11

Tak ako všetkým aj nám Ježiško nosí darčeky. Rozdáva ich najmlad­ší spolubrat, tento rok študent Matej Fabian. Na začiatku Adventu sme si vylosovali brata, za ktorého sme sa celý čas modlili a pošepkali Ježiškovi, čo by si prial na Vianoce.

Vianoce u salezianov 12

Po večeri pri ktorej nás je okolo 18, tak ako v každej domácnosti nasleduje umývanie a utieranie riadu. Keďže je nás veľa, ide to veľmi rýchlo, no ale aj riadu je veľa. A potom už ideme na polnočnú sv. omšu do kostola.

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Košice-Luník IX

Na Veľký piatok sme pripravili pre sídlisko Luník IX krížovú cestu. Okrem kŕdľa detí sa k nám pridalo aj viacero dospelých, pre ktorých to bola príležitosť duchovne sa stíšiť uprostred sídliskového ruchu, v ktorom bežne žijú.

Námestovo

Naši spolupracovníci ASC sa zúčastnili na duchovných cvičeniach v krásnom prostredí Oravskej priehrady v penzióne Kormorán.

Banská Bystrica

Pozývame čitateľov pozrieť sa na nedávne udalosti v našom stredisku s pohľadom na zmŕtvychvstalého Krista.

Trnava-Kopánka

Pozdravujeme všetkých a prichádzame za naše stredisko v Trnave na Kopánke so správami za posledné dva mesiace.