Veľký Biel

od | dec 4, 2022 | Saleziáni

 

Text a Foto: SDB Veľký Biel

V dnešnom príspevku by sme sa s vami radi podelili o tieto naše mimoriadne udalosti… Exallievi mali u nás duchovnú obnovu, na ktorej slávili svoje narodeninové jubileá viacerí z ich radov. Všetkého bolo dosť – ľudí, radosti, duchovných zážitkov i jedla. Malí i veľkí sa dochuti vyrozprávali, zahrali i podelili o svoje životné príbehy. Sme radi, že s nimi vytvárame jedno veľké spoločenstvo.

Druhý zážitok súvisel s výletom na Dobrú Vodu s dobrovodským hradom, kde sa nám na chvíľku stratil Jožko Žembera (vlastne my sme sa stratili jemu, lebo on išiel mladícky a my tak dôchodcovsky), a návštevou rozária v Dolnej Krupej. Áno, vydali sme sa po stopách saleziánskej histórie. Dolná Krupá je obec, kde mala rodina Chotekovcov kaštieľ a z neho si hlboko veriaca grófka Mária Henrieta Choteková písala s donom Boscom aj finančne ho podporovala.

Velky Biel 12 2022 02

Bola vynikajúca pestovateľka ruží a vypestovala tu dokonca nový druh. Počet ruží v jej rozáriu sa odhaduje na 6 000, a keďže mala kontakty na Vatikán, poslala im ich vyše 400. Prekrásne počasie a nádherný anglický park, ktorý patril medzi najkrajšie v Uhorsku, nás na chvíľu uniesli do úžasnej atmosféry, v ktorej sme spontánne ďakovali za Božiu nádheru, ktorou nás obklopil.

A spomenieme aj výlet na Záruby do Malých Karpát. Bol to komunitný výlet do drsnej prírody. Tu sme si zase uvedomili, ako v týchto miestach počas stavovských vojen v 17. storočí zaútočili kuruci na cisárske vojsko. V noci došlo k strašnej bitke, v ktorej padlo okolo 1 700 vojakov z oboch strán. Nám sa, našťastie, nič nestalo.

Velky Biel 12 2022 03

No nielen tým žila naša komunita. Všetko „klapalo“ v pravidelnom rytme. Sviatočné oratko, spovedanie na školách, sprevádzanie spevokolu… Dokonca sme odkázali ďalšie duchovné obnovy, duchovné cvičenia a zazimovali domček. Takže zima môže prísť.

Ale nech je mierna… 🙂

bratia z Bielu (Veľkého)

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Košice-Luník IX

Po dlhšej odmlke pozdravujeme z Luníka IX a ponúkame vám stručnejší prierez našich jesenných podujatí.

Poprad

Pozdravujeme z Popradu. Náš nový spolubrat Ján Drgoň ukázal všetkým, aký je šarkan, a na miestnej šarkaniáde atakoval výškou letu svojho šarkana pristávacie lietadlá.

Rorátne sväté omše v Novej Dubnici

Počas adventu sa ráno zvyknú slúžiť rorátne sväté omše. Aj saleziáni v Novej Dubnici ich slávia vo farskom kostole a na Spojenej škole sv. Jána Bosca.

Námestovo

Naši animátori zažili nádherný animátorsky jesenný víkend na fare v Lúčkach. Tu sa mohli ešte viac spoznávať a pri rozličných aktivitách vytvárať osobné vzťahy.