Veľkonočné obdobie

od | apr 8, 2023 | Duchovnosť

 

Veľkonočné obdobie – obdobie veľkonočnej slávnosti, trvá 50 dní. Začína sa na Veľkonočnú nedeľu a končí sa večer na nedeľu Zoslania Ducha Svätého (Turíce). Tohto roku to bude 28. mája. Veľkonočné obdobie sa slávi v radosti a plesaní ako jeden sviatočný deň, ba ako jedna „veľká nedeľa”. Predovšetkým v týchto dňoch sa spieva radostné Aleluja.

Veľkonočná nedeľa býva vždy v nedeľu po prvom splne Mesiaca po jarnej rovnodennosti. Jej liturgická farba je biela. Pri bohoslužbách znie slávnostný spev Aleluja. V niektorých častiach Slovenska sa pri ranných omšiach požehnávajú veľkonočné jedlá, ktoré ľudia prinesú v košíkoch do kostola.

Velka noc 04 2023 02

Veľkonočné obdobie je významnou časťou liturgického roka. Spolu zaberá osem týždňov. Prvých osem dní sa slávi ako Veľkonočná oktáva Kristovho zmŕtvychvstania. Je to hneď prvý týždeň a končí sa Nedeľou Božieho milosrdenstva. Na štyridsiaty deň je slávnosť Nanebovstúpenia Pána.

Záver veľkonočného obdobia tvorí slávnosť zoslania Ducha Svätého. Pred týmto sviatkom sa koná novéna – deväťdňová pobožnosť k Duchu Svätému.

Velka noc 04 2023 04

Veľkonočný pondelok nie je prikázaným sviatkom. U nás na Slovensku je známy aj šibačkou a oblievaním dievčat vodou. Tieto prvé veľkonočné dni sú sprevádzané spomienkou na ženy, ktoré na úsvite prišli k Ježišovmu hrobu a boli zmätené a znepokojené, keď ho našli prázdny. „Neľakajte sa!“ povedal im anjel. „Vstal z mŕtvych. Niet ho tu.“ A dodal: „Ale choďte a povedzte to jeho učeníkom“.

Vysoká a hrubá veľkonočná svieca (Paškál) v tomto období horí počas každej svätej omše. Symbolizuje vzkrieseného Krista, ktorého svetlo rozráža temnoty smrti. Po skončení Veľkonočného obdobia sa svieca uchováva pri krstiteľnici. Zapáli sa pri krstoch, aby sa od nej mohli zažať sviece pokrstených.

Velka noc 04 2023 03

Ku Panne Márii sa vo Veľkonočnom období modlíme modlitbu Raduj sa, nebies Kráľovná.

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Naše nádeje

Život Panny Márie zahŕňal RÔZNE ŽIVOTNÉ CESTY, ktoré sa v živote ľudí obyčajne navzájom vylučujú. Ona spája v sebe panenstvo a manželstvo, zasvätenie Bohu a materstvo.

História bratislavskej lurdskej jaskynky

Necelý kilometer od jednej z najrušnejších ulíc Bratislavy sa nachádza azda najpokojnejší kút nášho hlavného mesta. Toto tiché miesto bolo vystavané v opustenom kameňolome, z ktorého sa ťažilo na výstavbu neďalekej Kaplnky Panny Márie Snežnej.

Petrova veľkonočná cesta

Poďme spolu s Petrom do jeho loďky, nachádzame sa v kontexte prvého zázračného rybolovu. Siete sa trhajú od množstva rýb a Peter prežíva, napriek veľkej horúčave dňa, mrazenie na chrbte.