Vedeli by ste si dona Bosca predstaviť aj takého?

od | nov 28, 2023 | Saleziáni

 

Autor: Jozef Kupka SDB / Foto: Umelá inteligencia

Obrázok vygenerovala umelá inteligencia. V článku sa dozviete, prečo má don Bosco takúto podobu. A je tam aj viacero ďalších „saleziánskych“ obrázkov.

Na internete je k dispozícii veľa programov s umelou inteligenciou, ktoré generujú obrázky. Navštívil som štyri takéto stránky. Umelú inteligenciu tu môžete využívať zadarmo s určitými obmedzeniami, alebo si zaplatíte poplatok a využijete jej schopnosti naplno. V článku sú ukážky bezplatnej umelej inteligencie😊.

Vygenerovanie obrázkov prebieha jednoducho. Zadáte si kľúčové slová, kde definujete, čo má daný obrázok obsahovať. A potom si môžete nastaviť aj grafický štýl, v akom má byť obrázok vytvorený. Alebo atmosféru celého obrázku. Pri týchto nastaveniach máte k dispozícii aj 50 rôznych štýlov. Potom už stačí len kliknúť na ŠTART a obrázok sa generuje. Vytvorenie obrázku trvalo 5 – 10 sekúnd.

Pri prvých obrázkoch som zadal kľúčové slová: Don Bosco, svätý, Turín, Taliansko. Pri týchto obrázkoch don Bosco nemá svoju typickú tvár. Umelá inteligencia len narýchlo vyhľadala nejaký obrázok dona Bosca na internete (alebo vo svojej databáze) a jeho podobu upravila podľa svojej predstavy a podľa pokynov, ktoré som jej zadal. Do celého procesu zapojila aj svoju umeleckú tvorivosť a výsledky sú také, aké sú. Bez platenia.

Obrazky AI 11 2023 01

Pri prvých dvoch obrázkoch bol štýl nastavený na Epický, Monumentálny. V obrázkoch je to aj vidieť.

 

Obrazky AI 11 2023 03

Obrazky AI 11 2023 04

Ak sa rozhodnete použiť platenú verziu, tak budete môcť napríklad nahrať aj hocijakú fotografiu, ktorú máte k dispozícii a program použije pri generovaní obrázku tvár človeka, ktorý je na tej fotografii. Vtedy už dosiahnete skutočnú podobu danej osoby.

Pri nasledujúcich obrázkoch som medzi kľúčové slová vložil aj slovo mládež. Vo vygenerovaných obrázkoch sa hneď objavil prvok mladostimládeže.

Tu je napríklad don Bosco, keď mal 9 rokov a svoj prvý sen.

Obrazky AI 11 2023 05

Tento mladý don Bosco práve prichádza do Turína so svojim batôžkom.

Obrazky AI 11 2023 06

Obrazky AI 11 2023 07

Nasledujúci obrázok sa vydaril asi najlepšie. Don Bosco sa tu dosť podobá aj so svojim oblečením. Historický Turín je tiež výborný. A pozrite sa na chlapcov z oratória. Umelá inteligencia ich už všetkých vidí ako bohoslovcov v seminári. Je to výsledok intenzívnej apoštolskej práce svätca.

Obrazky AI 11 2023 08

Pri nasledujúcom obrázku boli kľúčové slová: Dominik Savio, svätý. Takže toto je možno obrázok Dominika Savia v nebi.

Obrazky AI 11 2023 09

A na koniec trochu zábavy. Pri nasledujúcich obrázkoch sú kľúčové slová: Saleziáni, Slovensko. Toto sme teda my saleziáni na Slovensku 😊. Sme rehoľníci a mnísi. Krajina okolo nás je pravá slovenská. Aj tie budovy veľmi pekne zobrazujú napríklad Červený kláštor. Ale náš rehoľný odev? Tak na tom sa už umelá inteligencia pekne pobavila. Alebo bola poriadne zmätená z toho, ako sa obliekame…

Obrazky AI 11 2023 10

Obrazky AI 11 2023 11

Posledný obrázok považujem tiež za „podarený“. Keď budem mať 90 rokov tak kto vie, či nebudem vyzerať presne tak ako ten starý slovenský saleziánsky páter s bielou bradou.

Obrazky AI 11 2023 12

A na záver ešte jedna informácia. Na stránke donboscodnes.sk už budeme uverejňovať aj ilustračné obrázky, ktoré vytvorili umelé inteligencie. Nič sa nedá robiť. Tento užitočný nástroj je už súčasťou nášho života a tvorby. S jeho pomocou behom niekoľkých sekúnd či desiatok sekúnd získate skutočne použiteľné ilustrácie na akúkoľvek tému.

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

40 rokov od smrti saleziána-kňaza dona Štefana Timka

V tomto roku slávime defilé sto rokov Saleziánov na Slovensku. A v rámci osláv storočnice si 2. júna 2024 v popoludňajších hodinách rodáci z obce Čaňa pri Košiciach pripomenuli 40. rokov od smrti saleziána-kňaza dona Štefana Timka.

Bardejov

Aj v mesiaci máj sa konalo viacero víkendoviek na našej Brezovke. 5. – 6. mája sa stretli stredoškoláčky, ktoré prežili spolu obohacujúci a požehnaný čas.

Nová Dubnica

Májovou akciou číslo jedna bol deň farnosti. Doobeda sa slávila svätá omša zo sviatku sv. Jozefa Robotníka. Spestrením, ale i veľkým lákadlom, nielen pre najmenších, boli nafukovacie hrady.