Uvedomelé prežívanie sviatkov = Zelené Vianoce a šťastný Nový rok!

od | nov 10, 2023 | Časopis 6/2023, Výchova

 

Autor: Alžbeta Zelná, Kristína Zelná / Foto: autorky textu

Tento rok sa s príchodom zimy zasa zamýšľame nad tým, ako čo najpokojnejšie a najlepšie prežiť vianočné sviatky. Čaká nás upratovanie, nakupovanie, zdobenie, varenie či pečenie a z pohodových dní voľna nezostane nič. Pripravili sme preto opäť zopár užitočných inšpirácií na ekologickejšie a radostnejšie prežitie sviatkov a posledných dní roka.

Dôraz na prípravu je dôležitý, ale!

Advent ako obdobie duchovnej prípravy na Vianoce už dávno nie je tým, čím býval. Zmenil sa na čas reklám, predvianočných ponúk a zliav. V obchodoch nás lákajú najlepšie ceny sladkostí či adventných kalendárov a mnohí predajcovia už od októbra ponúkajú rôzne farebné variácie adventných vencov. Nedajme sa tento rok stiahnuť vírom nákupov a jednoducho si sladké mikulášske či adventné prekvapenia vyrobme. Domáci adventný kalendár, do výroby ktorého sa môže zapojiť celá rodina, ponúka príjemne strávený čas a deti si pri vymýšľaní 24 odmien potrápia navyše svoju nápaditosť. Nemusíte sa trápiť nákupom plastových a často gýčovo vyzerajúcich adventných ozdôb, keďže všetok materiál nájdete počas prechádzky vonku a naaranžujete si ho podľa vlastného vkusu. Ak nemáte čas, môžete zvoliť minimalistickú verziu a využiť len štyri sviece na podnose a máte hotovo!

ZP 10 2023 011

Vyrobte si vlastný adventný veniec z materiálov, ktoré máte doma alebo nájdete v prírode

Dopad vianočnej výzdoby na planétu

Neodmysliteľnú súčasť zimných sviatkov tvorí vianočný stromček, ktorý dodáva domácnosti vianočné kúzlo, a preto je debata o jeho negatívnych dopadoch na životné prostredie často mätúca. Máme azda vyhodiť dlhoročný stromček, lebo je plastový a radšej si každý rok kúpiť nový a živý? Alebo sa máme používania vianočných stromčekov úplne vzdať? Určite nie! Nie je dobrým riešením zbaviť sa plastového stromčeka, ktorý máte doma už niekoľko rokov, je ešte použiteľný a robí vám radosť. Treba myslieť na to, že umelé stromčeky sa vyrábajú z polyvinylchloridu (PVC) a z tohto dôvodu je nesmierne ťažké ho recyklovať. Stromčeky zostávajú na skládkach, kde prispievajú k uvoľňovaniu skleníkových plynov a tiež znečisťujú životné prostredie v dôsledku vylučovania nebezpečných chemikálií. Okrem toho k ich uhlíkovej stope prispieva aj preprava, keďže sa vyrábajú zväčša v zahraničí. Ak už teda plastový stromček máte, snažte sa s ním vydržať čo najdlhšie.

ZP 10 2023 02

V obchodoch nás od októbra lákajú na najlepšie ceny sladkostí či adventných kalendárov

Živý stromček sa javí ako správna voľba, ale výskum vedcov v Montreale z roku 2009 hovorí, že zatiaľ čo plastové stromčeky vypustia do ovzdušia 8,1 kilogramu CO2 (auto vypustí na 332 najazdených km), tie živé vyprodukujú 3,1 kilogramu CO2 (v prepočte 125 najazdených km). Tiež netreba zabúdať, že živé stromy absorbujú isté množstvo CO2 už počas rastu. Pozitívom však zostáva fakt, že živé stromčeky môžu rásť v pôde, ktorá sa nevyužíva na pestovanie iných plodín, vďaka čomu sa v zemi udržiava život a zem neschne. Dajte však pozor na to, odkiaľ stromček pochádza a či pri jeho pestovaní neboli použité pesticídy.

Skúsili ste už doma spraviť tvorivú dielňu?

Živé stromčeky končia pri správnej recyklácii v mestskom komposte alebo sa môžu využiť ako palivo v elektrárňach a teplárňach. Inak končia na skládkach, kde sa rozkladajú veľmi pomaly a pri tomto procese uvoľňujú do ovzdušia veľké množstvo metánu. Našťastie sa už viaceré naše mestá starajú po sviatkoch o ich zber a odvoz, a to zo špeciálnych ohrád vedľa kontajnerov.

Jednoduchým riešením môže byť už počas týchto sviatkov stromček v kvetináči, ktorý bude pri správnej starostlivosti spríjemňovať nielen vianočné dni. Dajte si určite pozor, aby pri presune nezažil teplotný šok a poriadne sa starajte o jeho zalievanie. S príchodom jari si ho môžete zasadiť v záhrade či umiestniť na balkóne. A môžete si vyrobiť aj vlastný stromček. Či už zo spadnutých konárov, kníh, poslúžiť vám môže aj rebrík, svetielka a rôzne malé dekorácie. Množstvo zaujímavých a neobyčajných nápadov nájdete aj na internete.

ZP 10 2023 03

Vyrobiť si môžete aj vlastný vianočný stromček – použite rebrík, svetielka a iné dekorácie a máte hotovo

Nezabudnime spomenúť vianočné dekorácie a ozdoby z plastu, ktoré sú náročné na recyklovanie a v prípade, že ich meníme každý rok, citeľne prispievame k problému znečisťovania. Plastové ozdoby, opotrebované či poškodené rokmi používania, môžeme nahradiť napríklad prírodnými –z dreva, slamy, sušeného ovocia či z medovníkov. Skvelou voľbou môže byť aj podpora lokálnych výrobcov.

Toxické šťastie vo vzduchu

A po sviatkoch prichádzajú novoročné ohňostroje, ktoré sa aj u nás stali každoročnou súťažou v kráse, hlučnosti či farebnosti. Často ide o nemalú investíciu končiacu doslova vo vzduchu. Chemické zloženie ohňostrojov je pritom veľmi nebezpečné pre prírodu, ako aj pre človeka. Ich základ tvorí palivo (napr. prušný prach), ďalej oxidovadlo (nitráty, chloristany alebo chlorečnany) a tiež zlúčeniny pridávajúce farbu a vyvolávajúce zvuk či dym. Okrem tohto všetkého nájdeme v zložení zlúčeniny rôznych kovov (bárium, nikel, stroncium či meď), ktoré sa po výbuchu dostávajú do riek, pôdy a podzemných vôd. Hovoriť môžeme aj o zhoršenej kvalite ovzdušia nielen prvý deň v novom roku. Spomeňme si na šedý opar, do ktorého sa ponorí mesto po skončení ohňostrojov a má za následok dráždivý kašeľ, začervenanie očí a iné ťažkosti.

ZP 10 2023 04

Opotrebované či poškodené plastové ozdoby môžeme nahradiť prírodnými z dreva, slamy, sušeného ovocia či z medovníkov

Okrem toho po ohňostrojoch zostáva v meste aj v okolí odpad v podobe kartónov a plastov. Hluk a svetelné záblesky navyše nepriaznivo pôsobia na ľudí aj zvieratá. Okrem poranenia ľudí ide o množstvo prípadov, v ktorých viedlo použitie ,,zábavnej“ pyrotechniky k úmrtiam zvierat. Napríklad v roku 2020 v Ríme uhynuli stovky vtákov v dôsledku ohňostrojov a popadali na cesty a chodníky. Riziko hrozí aj našim divokým zvieratám v národných parkoch, keďže ich môže hluk prebudiť zo zimného spánku alebo vystrašiť tak, že hľadajú útočisko v nebezpečných terénoch či na cestách. V neposlednom rade spomeňme požiare, ktoré môžu vzniknúť pri neodbornej manipulácii. Preto vás tento rok pozývame, aby ste sa spolu s nami do tejto tradície nezapojili a aspoň malým spôsobom pomohli zmene.

Poďakovanie a povzbudenie

Počas vianočných sviatkov nie je najdôležitejšie vybrať si správny stromček, mať najkrajšiu výzdobu alebo najfarebnejší ohňostroj v meste. Nezabúdajme, že je to čas, ktorý vieme venovať svojej rodine, priateľom a blízkym. A možno aj celej planéte, ak sa rozhodneme pre ekologickejšie varianty. Budeme sebe aj vám držať palce, nech aj generácie po nás môžu prežívať vianočné sviatky v radosti. Veríme, že vám uplynulé tri roky so zelenou rubrikou priniesli okrem množstva inšpirácií, informácií a návodov na láskavejší prístup k životnému prostrediu aj nový pohľad na klimatickú krízu, ktorú práve žijeme. My sme tá zmena, ktorú čakáme. My sme tí, ktorí musia niečo spraviť, aby sa nám tu spolu žilo lepšie a ľahšie. Začnime dnes, začnime od seba.

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Digitálni pomocníci

Začiatok školského roka prináša pre rodiny množstvo nových povinností a výziev. Všetko je potrebné naplánovať, zorganizovať, nezabudnúť na nič dôležité, čo môže byť stresujúce.

Na prahu nového školského roka

Nový školský rok vždy prináša nové výzvy aj novú štartovaciu čiaru. Niektoré sa dosiahnu, iné vzdialia, niektoré sa naplnia, iné nie.

Preventívny systém vo výchove mládeže IX.

V predošlých častiach sme analyzovali tri piliere: rozum, náboženstvo a láskavosť, ktoré sa prejavujú v konkrétnych postojoch asistencie pri mladom človeku. V ďalších častiach sa zameriame na postoje vedúce k výchovnému ideálu a cieľu. Dnes to budú povinnosti a tresty.

Príslovia Mamy Margity

Mama Margita bola srdcom Valdocca. Nachádzala sa vždy vo svojej izbe ako svätostánok v kostole, sprava i zľava obklopená niekoľkými stoličkami schovanými pod kopou bielizne na obšívanie.

Prečo ma rodičia nepochvália?

Pochvala je výborným prostriedkom na povzbudenie našich detí a žiakov k práci a k dobru. Aj don Bosco ju veľmi často používal, aby oduševnil svojich chlapcov.