Turín-Crocetta

od | feb 23, 2023 | Svet

 

Na saleziánskom teologickom inštitúte v Turíne študuje päť spolubratov saleziánov zo Slovenska svoje teologické štúdiá. Inštitút oslavuje tohto roku okrúhle výročie založenia.

Tu v Turíne sme o krok vpred. V čom? V oslave storočnice! Medzinárodná saleziánska komunita v Turíne na Crocette oslavuje tento rok 100 rokov od svojho založenia blahoslaveným Filipom Rinaldim 8. septembra 1923.

Crocetta 02 2032 03

Motto, ktoré nás bude sprevádzať celý rok, znie: „Z tohto domu do celého sveta“. Práve preto by sme vám radi aspoň v krátkosti predstavili náš „dom“ a kde všade do „sveta“ vyšli jeho odchovanci. Nech sa páči, vstúpte a spoznajte, ako toto saleziánske dielo (dom, ihrisko, škola, kostol) obohatilo svet:

  • Univerzita dona Bosca: tu sa narodila saleziánska univerzita, ktorá je dnes prítomná v 20 krajinách sveta. Na kňazstvo v duchu dona Bosca sa tu pripravovali také osobnosti ako don Vecchi, Ignác Stuchlý, kardinál Zen, súčasný vikár hlavného predstaveného, a, samozrejme, otec provinciál slovenských saleziánov.
  • Vysokoškolský internát: od svojho vzniku v roku 1969 obohatil odborný svet o približne dvetisíc inžinierov, lekárov, právnikov, podnikateľov, architektov a literátov vrátane kardiochirurgov vo veľkých nemocniciach po celom svete a manažéra v spoločnosti Syska Hennesy Group v New Yorku.
  • Oratórium: obohatilo športový, kultúrny a politický svet o hráčov basketbalovej a futbalovej najvyššej ligy, o hudobníkov, ktorí sa dostali na pódium San Sira, a o národne uznávaných maliarov, novinárov a poslancov.
  • Kostol Panny Márie Pomocnice: obohatil svet Cirkvi o 19 povolaní k zasvätenému životu vrátane jednej sestry Matky Terézie či známeho misionára na saharskej púšti Carla Carretta. Kostolík oratória uchováva vzácne relikvie ctihodného dona Quadria, ktorý práve v tomto dome zomrel ako mladý učiteľ a formátor v povesti svätosti.

Crocetta 02 2032 02

Radi by sme do tohto jubilea vďačnosti pozvali aj vás, čo ste študovali v tomto dome, ktorý nám je vzácny aj preto, že práve tu don Titus Zeman odprevadil dve výpravy spolubratov zo Slovenska. Stačí naskenovať QR kód a podeliť sa o to, ako ťa tento dom pripravil na svet, v ktorom sa nachádzaš dnes.

Crocetta 02 2032 04

Vaše príspevky nájdete potom aj na našej webstránke: https://salesianicrocetta.it/centenario/

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie