Turín-Crocetta

od | feb 23, 2023 | Svet

 

Na saleziánskom teologickom inštitúte v Turíne študuje päť spolubratov saleziánov zo Slovenska svoje teologické štúdiá. Inštitút oslavuje tohto roku okrúhle výročie založenia.

Tu v Turíne sme o krok vpred. V čom? V oslave storočnice! Medzinárodná saleziánska komunita v Turíne na Crocette oslavuje tento rok 100 rokov od svojho založenia blahoslaveným Filipom Rinaldim 8. septembra 1923.

Crocetta 02 2032 03

Motto, ktoré nás bude sprevádzať celý rok, znie: „Z tohto domu do celého sveta“. Práve preto by sme vám radi aspoň v krátkosti predstavili náš „dom“ a kde všade do „sveta“ vyšli jeho odchovanci. Nech sa páči, vstúpte a spoznajte, ako toto saleziánske dielo (dom, ihrisko, škola, kostol) obohatilo svet:

  • Univerzita dona Bosca: tu sa narodila saleziánska univerzita, ktorá je dnes prítomná v 20 krajinách sveta. Na kňazstvo v duchu dona Bosca sa tu pripravovali také osobnosti ako don Vecchi, Ignác Stuchlý, kardinál Zen, súčasný vikár hlavného predstaveného, a, samozrejme, otec provinciál slovenských saleziánov.
  • Vysokoškolský internát: od svojho vzniku v roku 1969 obohatil odborný svet o približne dvetisíc inžinierov, lekárov, právnikov, podnikateľov, architektov a literátov vrátane kardiochirurgov vo veľkých nemocniciach po celom svete a manažéra v spoločnosti Syska Hennesy Group v New Yorku.
  • Oratórium: obohatilo športový, kultúrny a politický svet o hráčov basketbalovej a futbalovej najvyššej ligy, o hudobníkov, ktorí sa dostali na pódium San Sira, a o národne uznávaných maliarov, novinárov a poslancov.
  • Kostol Panny Márie Pomocnice: obohatil svet Cirkvi o 19 povolaní k zasvätenému životu vrátane jednej sestry Matky Terézie či známeho misionára na saharskej púšti Carla Carretta. Kostolík oratória uchováva vzácne relikvie ctihodného dona Quadria, ktorý práve v tomto dome zomrel ako mladý učiteľ a formátor v povesti svätosti.

Crocetta 02 2032 02

Radi by sme do tohto jubilea vďačnosti pozvali aj vás, čo ste študovali v tomto dome, ktorý nám je vzácny aj preto, že práve tu don Titus Zeman odprevadil dve výpravy spolubratov zo Slovenska. Stačí naskenovať QR kód a podeliť sa o to, ako ťa tento dom pripravil na svet, v ktorom sa nachádzaš dnes.

Crocetta 02 2032 04

Vaše príspevky nájdete potom aj na našej webstránke: https://salesianicrocetta.it/centenario/

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Mária Pomocnica v meste večného tepla

„Na cestách po saleziánskom svete som opäť mohol osobne skonštatovať, že Panna Mária Pomocnica – ako to sľúbil don Bosco – je majákom svetla, bezpečným prístavom, materinskou láskou k svojmu synovi a k nám všetkým.“

Stretnutie šéfredaktorov saleziánskych bulletinov v Turíne

Na toto stretnutie pricestovali šéfredaktori z celého sveta. Spolu je tu 75 saleziánov a laikov z mnohých saleziánskych provincií. Účastníci prišli z Ázie, Afriky, Európy, Severnej a Južnej Ameriky. Podujatie sa uskutočňuje na Valdoccu na miestach, kde don Bosco začal celé svoje dielo.

Umelá inteligencia je tu. Máme sa jej báť?

Od začiatku roka 2023 sa na internete začali intenzívnejšie objavovať články o umelej inteligencii. O čo presne ide? Prečo odrazu taký veľký záujem o túto oblasť techniky?

Hodina Zeme 2023

Viaceré hrady, mosty či iné stavby na Slovensku sa v rámci Hodiny Zeme 25. marca zahalia do tmy. Na niektorých známych budovách sa vypnú svetlá.