Trnava-Kopánka

Na fotografii je „Nočný výstup spojený s východom slnka“. Zorganizovali ho saleziáni z Trnavy-Kopánky 24. septembra 2022 a bol to druhý ročník. Účastníci vystúpili na Veľký Fatranský Kriváň.

 

Autor: Juraj Kovaľ SDB / Foto: SDB Trnava-Kopánka

V pracovnom nasadení sme sa koncom novembra dostali k Adventu. 10. decembra sa naše malé brigády preklopili do veľkej strediskovej brigády, aby sme si trochu upratali areál a nachystali sa na veľkú akciu vianočných trhov. Na naše príjemné prekvapenie prišlo mnoho ľudí, hlavne chlapov, ktorí sa s radosťou pridali k výrobe našich domácich klobás pod vedením majstra Jožka Špaleka alebo do výroby stolov pod vedením Petra Kvašňovského.

Dňa 3. decembra sa konala Konferencia saleziánov spolupracovníkov. Po slávnostnej svätej omši v našom kostole sme sa presunuli do hotela Spektrum, kde bol slávnostný obed a príhovory. Na obede sa zúčastnili aj niektorí bratia a sestry našich komunít.

Počas Adventu sa v našom kostole slávili aj rorátne sväté omše – každú stredu pre mladých a každý štvrtok za účasti detí zo škôlky na Ustianskej. Tie prichádzali vždy s vlastnými lampášikmi a krásne dotvorili typickú adventnú atmosféru. V stredy sme po rorátnej svätej omši pozvali všetkých mladých aj na spoločné raňajky. V adventnom období sme spustili predaj kníh z Vydavateľstva don Bosco. Tie sme ponúkali každú nedeľu po svätej omši. Od Prvej adventnej nedele sme sa rozhodli takisto vydávať biblické zamyslenie k liturgii aktuálnej nedele. Prikladáme ho vždy v elektronickej podobe k aktuálnym oznamom. Aj touto formou chceme pozývať našich farníkov ku kvalitnejšiemu kontaktu s Božím slovom. Zamyslenia chystá každý týždeň spolubrat Peter Kvašňovský.

Trnava 01 2023 02

Počas adventných nedieľ sa v našom stredisku konali aj rôzne adventné popoludnia s bohatou ponukou pre rodiny. Hneď v Prvú adventnú nedeľu sme všetkých pozvali na výrobu adventných vencov do sály pod kostolom. Tu si mohli zakúpiť kruh, sviečky a prírodné ozdoby. No a popri výrobe vencov si mohli dať aj dobrú kávičku alebo čaj. Počas popoludnia sme vyrobené vence hneď aj požehnali. Druhá nedeľa niesla názov „Adventná kávička“ – popoludnie s rodinou a priateľmi. A tretiu nedeľu nám spestrilo divadelné predstavenie detí z Cirkevnej materskej školy svätej Alžbety s názvom „Tajomstvo zázračnej noci“. Deti so svojimi učiteľkami predviedli unikátne predstavenie s pesničkami o troch tajomstvách radostného ruženca.

V túto nedeľu sa okrem toho odohrala aj ďalšia významná udalosť. Náš farník Ján Žitňanský bol vysvätený za diakona do ordinariátu Ozbrojených síl a Ozbrojených zborov SR. Diakonská vysviacka sa uskutočnila v Katedrále svätého Šebastiána v Krasňanoch. Sme vďační aj za toto významné požehnanie pre našu farnosť. Okrem toho sme s radosťou prijali správu, že Arcibiskupský úrad v Trnave schválil žiadosť o nových mimoriadnych rozdávateľov Eucharistie. Túto fakultu udelil týmto mužom: Jozef Pikna, Andrej Rajský, Tomáš Doboš, Martin Brestovanský, Jozef Pos.

 

Trnava 01 2023 04

Dňa 18. decembra sa konali historicky prvé vianočné charitatívne trhy na Kopánke. Vyzdobený areál s 18 rôznymi stánkami a bohatou ponukou tradičných dobrôt, hand made darčekov, jedlom a pitím pre detí aj pre dospelých vítal tisícku ľudí. Súčasťou trhov bol živý betlehem so svätou rodinou aj ovečkami. Každý sa mohol odfotiť na foto lavičke pri stromčeku. Na túto akciu si mnohí priniesli aj vlastné nožíky, ktoré si dali nabrúsiť u majstra brúsiča. Trhy sa začali o 16.00 a trvali až do 19.00. Pre deti sme mali nachystaný aj detský kútik a hry v sále pod kostolom. Vyzbieralo sa dokopy 6 000 eur a celý výťažok pôjde na chudobné rodiny, podporu akcií pre viacdetné rodiny a ukrajinských utečencov. Trhy vyvrcholili v kostole nádherným vianočným koncertom speváckeho zboru Voci Allegre pod vedením dirigenta Andreja Rapanta. Celé to malo čarovnú atmosféru a vnímali sme, že ľudia odchádzali so silnými dojmami.

Trnava 01 2023 03

Zo života našej stavby: Dočistilo sa definitívne už aj podkrovie kostola a položila sa izolácia, namontovalo sa technologické zábradlie. Okrem toho sa stále pokračuje na rekonštrukcii baru, ktorá sa už tiež pekne posunula. Veľkou radosťou je, že sa ešte tesne pred mrazmi podarilo položiť základovú dosku prístavby. Sme síce vyžmýkaní z peňazí, no stále vnímame veľkodušnosť ľudí a pomoc Božej prozreteľnosti. Veľmi široký rozbeh činností a stále pokračovanie v stavebných prácach nás podnietilo aj k tomu, aby sme si zaobstarali pravidelnú pomoc pri upratovaní priestorov. Tu nám pomohol náš spolupracovník Peter Cák a priviedol k nám veľmi poctivú pani Tamaru z Ukrajiny, ktorá udržiava naše priestory čisté, za čo sme veľmi vďační.

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár