Tinka Karmažín: Mojou odpoveďou na hejt je láska

od | máj 2, 2022 | Výchova, Časopis 3/2022

 

Autor: Viktória Norisová, Barbora Okruhľanská / Foto: archív Tinka Karmažín

Máj je oslavou všetkých mám. Jednak tej našej nebeskej, no aj tých pozemských. Pred silou mamičkovskej komunity v online priestore má rešpekt nejeden marketingový expert. Aj preto sme sa rozhodli osloviť úspešnú mamu, ktorá svojou prácou inšpiruje ostatné mamky.

 Na sociálnych sieťach sa s nimi delí o svoje chutné recepty a sleduje ju viac ako 200 000 ľudí. Autorka knižných publikácií o zdravej strave – Tinka Karmažín.

 Pamätáte si na svoje začiatky na sociálnych sieťach ako Tinkine recepty?

Pamätám si to veľmi presne. Na svojej súkromnej facebookovej stránke som začala zverejňovať recepty. Jeden kamarát mi vtedy zo žartu povedal, aby som už „nespamovala“ a vytvorila si na to vlastnú stránku – že on mi ju spraví. Nápad sa mi veľmi páčil. Chcela som mať nejaké miesto, kde si uložím všetky svoje recepty, nestratia sa mi a budem sa k nim môcť kedykoľvek vrátiť. Tak som si spolu s kamarátkou založila stránku. Neskôr som ju už spravovala sama. Nikdy by som si nebola pomyslela, do akého rozsahu sa rozrastie a že sa raz stanem autorkou knižných publikácií o zdravej strave a prírodnej liečbe. Nikdy predtým som nepremýšľala nad tým, že budem inšpirovať ľudí a moje knižky sa stanú obľúbenými dennodennými pomocníkmi v kuchyniach a domácnostiach po celom svete.

2203_20-21_mv 02

V čom je podľa vás pre dnešnú generáciu mám internet najväčším pomocníkom?

Internet, alebo lepšie povedané sociálne siete, nám umožnili spájať ľudí z jedného konca sveta s druhým. Je to skvelý pomocník a pomáha mi komunikovať s fanúšikmi, ktorým sa chcem prihovoriť. Je však na druhej strane aj hrozbou. Kedysi sme mali informácie oklieštené, dnes ich je prebytok a veľa z nich je aj zámerne zavádzajúcich. Preto je dôležité vedieť si vybrať to médium, ktoré je dôveryhodné.

 Pridávanie receptov a rád na zdravé stravovanie sa postupne stalo aj vašou prácou. Ako vnímajú vaši blízki, že sa s mobilom nehráte, ale pracujete?

Spočiatku to moje okolie veľmi nechápalo, najmä teda môj synček, keďže mobil je pre mňa naozaj pracovný nástroj a málokedy sa mám čas na ňom hrať alebo sledovať niečo iné okrem mojich stránok. Práve to mi zaberá najviac času, pretože vďaka mobilu tvorím. A držím ho v ruke naozaj často a dlho, takže mimo práce ho už odkladám a rada si od neho oddýchnem.

 Ako to vysvetľujete svojmu synovi? Láka aj jeho online svet?

Bolo náročné nastaviť si hranice. Stále je ťažké opakovať, že ja sa s mobilom nehrám. Mám pred tým rešpekt, pretože dieťa sa najviac vychováva samo vnímaním sveta okolo seba. Nasáva a automaticky opakuje. Nie vždy sa dá tá práca oddeliť, pretože moja práca je môj život, je to niečo, čomu naozaj žijem každý deň a delím sa o tom s mojimi sledovateľmi.

2203_20-21_mv 03

Publikovať na sociálnych sieťach a obzvlášť pre cieľovú skupinu mamičiek, ktoré sa dokážu prieť aj o počte gramov cukru do koláča, nie je vždy jednoduché. Čo vás táto skúsenosť so sociálnymi sieťami naučila?

Môžem povedať, že nič mi nedalo takú školu do života ako táto skúsenosť publikovania, najmä keď uverejním niečo, čo si vyžaduje prekročiť zónu svojho komfortu. A toto sa ťažko rieši cez písmenká. Nie je to ani tak o mne, ako to napíšem, ale akú má práve náladu človek, ktorý to číta. Od toho sa odvíja reakcia. O to viac, keď ide o deti, na tie sme citlivé všetky mamy. 😊 Myslím si, že by sme mali venovať menej energie na rozpútavanie bojov cez príspevky, skôr si spomenúť na to, prečo boli siete vytvorené – aby spájali, aby sme si z nich zobrali to, čo nás učí a posúva v myslení a názoroch ďalej. A riadili sa heslom ži a nechaj žiť. Ja mám svoj názor a druhý má iný. Tak to je v poriadku. Nie všetko je pre všetkých.

 Akým spôsobom reagujete na kritiku, prípadne hejt, ak sa s nimi stretávate?

Musím povedať a z toho som naozaj šťastná, že na mojich sieťach je negativity naozaj len veľmi málo a vyskytuje sa ojedinele. Mám šťastie na ľudí a na to, že sa mi vytvorila jedna úžasná komunita cítiacich, mysliacich a empatických ľudí – stránka, na ktorú naozaj rada chodím. Som za nich skutočne vďačná a denne za nich ďakujem Bohu. Ak sa aj nájde nejaký názor, ktorý nie je práve vľúdny, snažím sa to nebrať osobne. Zamyslím sa, čo mohlo spôsobiť túto reakciu na opačnej strane, že možno práve dnes niekto nemá svoj deň alebo je z niečoho nešťastný a ja som mu tak trochu stúpila na otlak. Po tých rokoch v mediálnom prostredí poviem to, čo som vravela od začiatku – odpoveď je láska. Tento svet nevyhnutne potrebuje viac a viac lásky. Ľudia potrebujú počuť, že ich niekto len tak pochváli, usmeje sa na nich a pochopí, že sú možno smutní, unavení. Úsmev je zadarmo a nič nás nestojí a vždy sa len násobí. No nie je to krásne? Usmievajme sa viac a na všetkých.

2203_20-21_mv 04

Čo vás motivuje pokračovať vo svojej práci a neutiecť z mediálneho sveta?

Poviem úprimne, veľakrát som mala a myslím, že budem mať silnú túžbu odísť. Byť verejne známy človek je veľmi náročné, treba vnútorne aj psychicky ustáť rôzne tlaky a predstavy iných. Vždy to tak prednesiem Bohu a poviem mu – Pane, ty si mi dal dary a talenty a poslal ma na túto cestu, ak budeš chcieť, aby som po nej ešte kráčala, tak ma zadrž. Použi ma ako svoj nástroj. Je to až neuveriteľné, ale vtedy mi VŽDY pošle niekoho do cesty, kto mi niečo krásne povie alebo napíše, a viem, že ešte nie je čas. Ešte som svoje poslanie nedokončila a moja cesta pokračuje ďalej. A je tu, samozrejme, môj manžel, s ktorým som naozaj šťastná, je mojím priateľom, učiteľom a nekonečným oporným múrom, o ktorý sa môžem vždy oprieť. Veď vo dvojici sa vždy kráča ľahšie.

SÚŤAŽ

Milí čitatelia, Tinka sa rozhodla darovať 3 svoje knihy do súťaže. Ak sa chcete zapojiť, odpovedzte na 3 krátke otázky v našej ankete. Dňa 30. 6. vyžrebujeme 3 výhercov, ktorých budeme kontaktovať. Link na anketu: https://forms.gle/aBAGQ2ZgqYFsfKUNA

 

2203_20-21_mv 05

QR kód na anketu

 

Sociálne siete vedia nielen mamičkám často ukrojiť z koláča času poriadny kúsok, no veľakrát im pomáhajú spájať sa s blízkymi, ktorých majú od seba fyzicky ďaleko. Ako by to asi vyzeralo, keby mohla využiť chat Panna Mária? S kým by riešila svoje mamičkovské problémy?

 

 

mm 5 2022 11

mm 5 2022 12

mm 5 2022 13

mm 5 2022 14

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Adventné miništrantské online stretnutia

Spoločenstvo TYMIAN pozýva všetkých miništrantov na Slovensku lepšie prežiť ADVENT a hľadať pravú HVIEZDU svojho života počas šiestich adventných stretnutí.

Viete kto sú „srdiečkové deti“?

Ako komunikovať s dieťaťom/mladým, keď zistíme, že pochádza z podmienok nie úplnej a kompletnej rodiny? To je otázka, na ktorú nie vždy vieme odpovedať. Ako reagovať v takejto situácii?

Formačné stretnutie mladých rehoľných kňazov

7. a 8. novembra sa opäť po roku uskutočnilo formačné stretnutie mladých rehoľných kňazov. Témou tohtoročného školenia bolo: „Milosrdný ako Otec“ (Služba kňaza vo sviatosti zmierenia).

Niečoviac.sk – O saleziánskej práci s mládežou

Saleziánsky pastoračný tím vytvoril na internete stránku, kde ponúka množstvo užitočných materiálov pre každého, kto pracuje s mládežou. Stránku treba navštíviť, aby ste zistili, čo všetko sa na nej nachádza.