Tehlička 2023

Toto číslo Don Bosco dnes čítate počas pôstneho aj veľkonočného času. Keď sme na misijnom oddelení pred osemnástimi rokmi premýšľali, ako roznietiť misijného ducha na Slovensku, mladí prišli s návrhom pôstnej zbierky Tehlička.

 

Autor: Štefan Kormančík SDB / Foto: misijné oddelenie SDB

Pôstnej preto, lebo Pôst je obdobie, keď sa snažíme uskromniť, niečo si odoprieť a viac sa venovať modlitbe a skutkom milosrdnej lásky. Je to skutočne ideálne obdobie na šírenie myšlienok o misiách a pomoci tým najchudobnejším. Pred 18-timi rokmi sme zvolili názov Tehlička, pretože v začiatkoch tejto aktivity, keď sme porovnávali podobné zbierky v iných krajinách, sme si boli vedomí, že naše dary nebudú svojou veľkosťou s nimi porovnateľné. Kým iné krajiny stavajú celé nemocnice a školy, my sme chceli motivovať ľudí u nás k príspevku aspoň na niekoľko tehličiek. Silnou myšlienkou pri tom je, že hoci nemáme prostriedky na veľké projekty, to nás nesmie viesť k tomu, že nebudeme robiť nič. Lebo aj tie najväčšie stavby sa skladajú len z jednotlivých tehličiek. Každú jednu z nich musel niekto zaplatiť.

Bohu vďaka, tých osemnásť rokov ukázalo vašu veľkodušnosť. Počas niektorých ročníkov sa vyzbierali sumy, o ktorých sme na začiatku nemysleli, že by mohli byť reálne. Celkovo sa prispelo na misie cez túto zbierku už vyše milióna eur. Veľkú radosť a vďačnosť nám spôsobuje, tak ako sme to prezentovali v misijnom kalendári z roku 2017, že všetky aktivity, ktoré sme týmito tehličkami podporovali, sú doteraz živé a prinášajú svoje ovocie na osoh tým najchudobnejším. Či už je to mimoškolské doučovacie stredisko Maryam v Baku, ktoré bolo ako prvé podporené v roku 2006 a kde stále 400 mladých ročne dostáva možnosť doplniť si vzdelanie a postúpiť na univerzity alebo na iný druh vzdelania. Všetky ostatné podobné zariadenia v krajine sú komerčné. Toto je stále jediné dobročinné doučovacie stredisko v Azerbajdžane. Alebo nemocnica v Južnom Sudáne, ktorá je z Božej milosti doteraz ušetrená od krádeží a demolácie a stále slúži.

Tfo 03 2023 02

Posledné roky dopĺňame k našej zbierke slovko „veľkonočná“. Jednak preto, že niektoré farnosti, mládežnícke strediská, ale hlavne školy túto zbierku nekončili v závere Pôstu, ale pokračovali v nej ďalej, lebo nestihli uskutočniť všetky aktivity a súťaže. Medzi žiakmi malo toto spoznávanie života detí z iných krajín veľkú obľubu. Druhým dôvodom pre používanie prívlastku „veľkonočná zbierka“ je to, že ak nás čas pôstu a odriekania motivuje myslieť na iných, o to viac čas radosti a šťastia, akým Veľká noc rozhodne je. Podeliť sa s inými môžeme práve vtedy, keď prekypujeme šťastím a požehnaním.

Na stránkach tohto čísla je podrobnejšie rozpísaná tohtoročná Tehlička 2023 venovaná rozšíreniu školy v angolskom meste Huambo. Neváhajte sa do nej zapojiť, predovšetkým modlitbou, obetami a informovaním o nej aj medzi svojimi známymi.

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár