Tehlička 2023 – Angola, Huambo

od | mar 17, 2023 | Časopis 2/2023, Misie

 

Autor: Štefan Kormančík SDB / Foto: misijné oddelenie SDB

Saleziáni v Angole otvárajú novú prítomnosť v meste Huambo. Je to miliónové mesto, 600 km od Atlantického oceánu vo vnútrozemí Angoly.

Dostali sme tam od otca biskupa k dispozícii veľký pozemok, na ktorom je zatiaľ iba škola. Pozostáva iba z niekoľkých tried a tie nestačia pre množstvo detí, ktoré sa v nej chcú učiť. Preto má momentálne väčšina žiakov vyučovanie pod stromami, kde sa aspoň trochu chránia pred horúcim slnkom v období sucha. V období dažďov sa vyučovanie zruší.

Plány sú rozsiahle: postaviť veľký kostol, pastoračné centrum, ubytovanie pre saleziánov, ale najmä rozšíriť kapacitu školy. Škola nevyhnutne potrebuje rozšírenie. To je bod, z ktorého chcú angolskí saleziáni začať. Dúfame, že aj s vašou pomocou sa im to podarí. Veď aj z vlastnej histórie vieme, že u nás vzdelanie po mnohé storočia zabezpečovala Cirkev. Nie je to inak ani v súčasnej Angole. Bez Cirkvi by mnohé oblasti Angoly a mnohé skupiny obyvateľstva boli úplne bez možnosti vzdelávania.

Za rozvoj tohto nového diela je zodpovedný salezián otec Santiago, ktorý v auguste 2022 navštívil aj Slovensko. Keďže pozná mnohých našich misijných dobrovoľníkov, ktorí boli na svojej ročnej misijnej službe v Angole, využil svoju návštevu v Európe na stretnutie s niektorými z nich. Navštívil viacero krajín, pretože takýto začiatok nového diela si vyžaduje aj materiálnu podporu.

Misie 03 2023 02

Naša misijná a veľkonočná zbierka Tehlička 2023 bude teda zameraná na pomoc s rozširovaním tejto školy, ale aj na skvalitnenie vyučovania. Pretože niekedy vyučovanie pod stromom môže byť dokonca lepšie než v triede. O tom rozhodujú dobrí učitelia a snaživí žiaci.

Počas Pôstu a Veľkej noci, keď sa táto naša zbierka robí, nás bude sprevádzať brožúra. Je vytvorená pre tých, čo sa zapájajú do zbierky, aby spoznali život detí v Angole, ich každodenné radosti aj problémy. Tie sú v niečom iné ako naše a v niečom zase úplne rovnaké. Všetky deti sveta, hoci žijú v rôznych podmienkach, majú totiž tú istú detskú dušu, ktorá má rada hry a kamarátstvo. Všetky deti na svete sa rady učia zaujímavé veci, rady sa smejú a pomáhajú.

Začali sme od Popolcovej stredy, od 22. februára, ale zapojiť sa dá kedykoľvek až do 19. apríla 2023. Na každý pôstny týždeň a potom aj na týždne po Veľkej noci sú v brožúre rôzne zaujímavé aktivity, výzvy a poznatky zo života detí v Angole. A, samozrejme, súťaže, ktoré sú odmeňované. Brožúru si môžete objednať cez stránku venovanú Tehličke www.tehlicka.sk alebo si ju môžete listovať aj priamo na tejto stránke. V brožúre je vždy iba začiatok informácií. Potom je potrebné cez QR kód alebo cez odkaz navštíviť na tej istej webovej stránke celé aktivity k danému týždňu.

Novou aktivitou je možnosť všetko, čo ste sa o deťoch v Angole dozvedeli počas Pôstu, porozprávať svojim známym a kamarátom na veľkonočnej šibačke. Prípadne ak by ste to chceli spojiť ešte aj so zbierkou pre školu v Huambo, môžete si podľa návodu z webu a brožúry spraviť škatuľku – alebo v našom prípade lepšie „tehličku“, do ktorej vám „kúpači“ môžu prispievať. Takže toto nie je aktivita iba pre šibačov chlapcov, ale aj pre dievčatá, ktoré tiež môžu krátko a zaujímavo oboznámiť s nejakým zvykom angolských detí svojich návštevníkov a tak ich motivovať k tomu, aby si nielen pýtali darčeky od dievčat, ktoré vyšibali, ale aj sami niečím prispeli.

Misie 03 2023 03

Ak by nejaká farnosť, škola či mládežnícke stredisko mali záujem vypočuť si priamo svedectvo od našich misijných dobrovoľníkov, ktorí strávili v Angole rok počas svojej služby, dajte nám vedieť takisto cez túto stránku. Pokúsime sa, po vzájomnej dohode, zariadiť u vás ich návštevu, pretože osobné svedectvo je predsa len najsilnejší spôsob spoznávania.

Angola by vďaka svojim prírodným zdrojom mohla patriť k najbohatším štátom Afriky. Ale pre dlhotrvajúcu oslobodzovaciu a potom občiansku vojnu, ktorá sa skončila iba v roku 1991, má rozvrátenú ekonomiku.

Nádejou na lepšie časy by sa mohli stať vzdelaní mladí ľudia. Preto veríme, že pomoc s rozšírením školy a so zlepšovaním vyučovania je tou najdôležitejšou vecou, ktorú Angola potrebuje.

Misie 03 2023 04

Tu je prehľad tém, ktorým sa v jednotlivých týždňoch Pôstu a Veľkej noci budeme venovať:

Starostlivosť o mladších súrodencov – dôvod, prečo mladšie deti nemôžu chodiť do školy a prečo saleziáni majú aj materské školy.

Cesta do školy – niektoré deti bývajú ďaleko od škôl, musia bývať u rodiny (nie s rodičmi), ale aj učitelia to mávajú ďaleko.

Učitelia – snažia sa dávať čo najlepšie vzdelanie, ale sami neboli dobre formovaní, a tak vyučovanie nie je veľká zábava, ale len drina – dôvod, prečo majú saleziáni VŠ pedagogickú.

Jedlo v škole – neexistujú žiadne školské jedálne, len niekde dostanú decká „fundži“, ale väčšinou sú odkázaní na svoje zásoby, čo je v lepšom prípade banán, väčšinou však nič.

Spolužiaci a aktivity mimo školy – ten, kto nemá povinnosti doma, sa môže ísť hrať s kamarátmi, a preto, aby deti nemuseli byť na uliciach, ktoré sú v mestách nebezpečné, majú saleziáni stále otvorené oratká a organizujú rôzne krúžky, výlety a iné aktivity.

Učenie sa s rodičmi – alebo skôr učenie rodičov? Mnohí dospelí v Angole ešte stále nevedia čítať. Rodičia sú tiež často dlho do noci zaneprázdnení, 8-hodinový pracovný čas sa totiž nezachováva a prekračuje sa, keďže väčšina ľudí nie je formálne zamestnaná.

Domáce povinnosti, prístup k elektrine, internetu a mobilnému pokrytiu – tam, kde je nižšia miera rozvoja priamo závislá od prístupu k stabilnému zdroju elektriny a mobilným formám komunikácie, sú aj domáce práce nepomerne náročnejšie a pri podieľaní sa na nich neostáva deťom veľa času na učenie.

Slávnosti, hry a radosť – napriek ťažkým životným podmienkam je prítomná medzi deťmi, ale aj dospelými veľká radosť. Radi tancujú, spievajú, trávia čas spolu. Vidíme to aj pri sviatočných svätých omšiach, ktoré sú plné spevu, tanca a radosti. Naši animátori zo začiatku mávali obavy, ako pripravia zaujímavé hry pre 500 detí v oratku, no angolské deti je omnoho ľahšie zabaviť než tie naše.

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Jakutsk – marec

Koncom januára sme oslávili 50-tku Paľa Piatrova aj vo farnosti, aj v komunite. Teraz máme po jednom zástupcovi v každej dekáde od 30 do 70 rokov.