Stretnutie slovenských a českých tirocinantov

od | okt 4, 2022 | Osobitný článok

 

Orlí Hnízdo 2. – 4. 10. 2022

V prvý októrbrový víkend sa odohralo formačné stretnutie mladých saleziánov tirocinantov – t. j. tých, ktorí v rámci svojej rehoľnej formácie absolvujú niekoľko rokov na pedagogickej a pastoračnej praxi. Vzhľadom na to, že aj toto obdobie je dôležité pre sprevádzanie mladých spolubratov, tak sa odohrávajú tieto pravidelné polročné stretnutia v spolupráci s českou saleziánskou provinciou. Stretli sa tak 4 slovenskí tirocinanti a 2 českí spolu so svojimi troma formátormi vrátane českého provinciála dona Martina Hobzu.

Tirocinanti 10 2022 02

Významnou súčasťou tohtoročného stretnutia na chate Orlí Hnízdo bola prehliadka kvalitného sakrálneho priestoru – ostravského kostola sv. Ducha od českého architekta Mareka Jána Štepána. Okrem prehliadky a výkladu od miestneho farára spoločenstvo saleziánov slávilo aj eucharistiu v tomto priestore. Na túto skúsenosť naväzovala večerná moderovaná debata a reflexia o charaktere liturgických a komunitných priestorov obývaných našimi rehoľnými komunitami.

Súčasťou pondelkového programu bola okrem návštevy ostravského centra mesta aj prehliadka miestneho saleziánskeho strediska zameraného primárne na prácu s rómskou mládežou. Naskytla sa možnosť vidieť a rozprávať jednak s miestnymi saleziánmi, tak aj s riaditeľom saleziánskeho centra, ktorým je pedagóg – „laik“ nesalezián. Naskytla sa tak príležitosť počúvať skúsenosti o spolupráci saleziánov rehoľníkov a laikov.

Tirocinanti 10 2022 03

Za organizáciu formačného stretnutia patrí veľká vďaka donovi Petrovi Boštíkovi – českému delegátovi za formáciu v spolupráci s českými tirocinantmi, ktorí všetko pekne premysleli a animovali.

Za tirocinantov informoval

Michal Žák SDB

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Výzva na tento týždeň

Zamyslenie k 26. nedeli v Cezročnom období nám prináša Jozef Luscoň, salezián a publicista. Rozpráva v ňom o pozvaní Nebeského Otca do jeho vinice.

Anjeli strážcovia

2. október sa v Katolíckej cirkvi slávi spomienka svätých anjelov strážcov. V roku 1670 ustanovil pápež Klement X. tento deň v liturgickom kalendári ako deň na počesť anjelov, ktorí nás chránia každý deň.

Výmenná burza

Opäť sa koná jesenná výmenná burza u saleziánov v Bratislave na Miletičovej. V sobotu 7. októbra 2023 od 9:00 do 12:00.

Tanečná súťaž TeenDance 2023

Súťaž TeenDance je celoslovenská saleziánska tanečná súťaž pre zmiešané tanečné tímy. Je určená pre dievčatá a chlapcov vo veku od 12 do 20 rokov.