Stretnutie slovenských a českých tirocinantov

od | okt 4, 2022 | Osobitný článok

 

Orlí Hnízdo 2. – 4. 10. 2022

V prvý októrbrový víkend sa odohralo formačné stretnutie mladých saleziánov tirocinantov – t. j. tých, ktorí v rámci svojej rehoľnej formácie absolvujú niekoľko rokov na pedagogickej a pastoračnej praxi. Vzhľadom na to, že aj toto obdobie je dôležité pre sprevádzanie mladých spolubratov, tak sa odohrávajú tieto pravidelné polročné stretnutia v spolupráci s českou saleziánskou provinciou. Stretli sa tak 4 slovenskí tirocinanti a 2 českí spolu so svojimi troma formátormi vrátane českého provinciála dona Martina Hobzu.

Tirocinanti 10 2022 02

Významnou súčasťou tohtoročného stretnutia na chate Orlí Hnízdo bola prehliadka kvalitného sakrálneho priestoru – ostravského kostola sv. Ducha od českého architekta Mareka Jána Štepána. Okrem prehliadky a výkladu od miestneho farára spoločenstvo saleziánov slávilo aj eucharistiu v tomto priestore. Na túto skúsenosť naväzovala večerná moderovaná debata a reflexia o charaktere liturgických a komunitných priestorov obývaných našimi rehoľnými komunitami.

Súčasťou pondelkového programu bola okrem návštevy ostravského centra mesta aj prehliadka miestneho saleziánskeho strediska zameraného primárne na prácu s rómskou mládežou. Naskytla sa možnosť vidieť a rozprávať jednak s miestnymi saleziánmi, tak aj s riaditeľom saleziánskeho centra, ktorým je pedagóg – „laik“ nesalezián. Naskytla sa tak príležitosť počúvať skúsenosti o spolupráci saleziánov rehoľníkov a laikov.

Tirocinanti 10 2022 03

Za organizáciu formačného stretnutia patrí veľká vďaka donovi Petrovi Boštíkovi – českému delegátovi za formáciu v spolupráci s českými tirocinantmi, ktorí všetko pekne premysleli a animovali.

Za tirocinantov informoval

Michal Žák SDB

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Malá cesta kresťanských manželov

V týchto dňoch prináša Vydavateľstvo DON BOSCO v spolupráci s Radou KBS pre rodinu výnimočný pastoračný materiál s názvom: Malá cesta kresťanských manželov.

Don Bosco takmer ako Mozart

Don Bosco miloval hudbu. Hral na husliach, organe a klavíri, ale len vtedy, keď ich našiel v dome nejakého priateľa. Hudba a spev boli pre neho skvelým spôsobom komunikácie s mladými ľuďmi.

Májový Rebrík

Tento rok v máji slávime Slávnosť Zoslania Ducha Svätého, preto aj Téma májového Rebríka je: Plameň Ducha Svätého.