Storočnica odchodu zo Slovenska

od | jan 23, 2023 | Saleziánska rodina

 

Autor: Iveta Sojková FMA

27. 12. 2022 uplynula storočnica odchodu prvých dvoch slovenských dievčat do Talianska, ktoré odišli za svojím snom stať sa rehoľnými sestrami saleziánkami. Boli to 21-ročná Jozefína Sobotová z Kátloviec a takmer 18-ročná Helena Ščepková z Plaveckého Petra. Do Turína ich 27. 12. 1922 sprevádzal slovenský salezián don Ladislav Stano. Po počiatočnej formácii zložili prvé rehoľné sľuby 5. 8. 1925. Po približne 20. rokoch v Taliansku sa sr. Jozefína vrátila na Slovensko v r. 1940 a sr. Helena v r. 1944, obe sa vrátili do Trnavy. V Trnave na Kopánke sa venovali chudobným a zanedbaným dievčatám. Vykonali tam pre ne veľa dobra.

Od r. 1950 z rozhodnutia komunistickej vlády boli rehoľné sestry internované do rôznych sústreďovacích kláštorov a táborov nútených prác. Obidve tieto sestry  zomreli v sústreďovacom kláštore v Sládečkovciach, sr. Helena v r. 1980 a sr. Jozefína v r. 1984. Hoci sa nedožili vyslobodenia z komunistického režimu, sestry saleziánky im vďačia za ich veľký prínos.

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

ADMA online november 2023

Ponúkame vám časopis Združenia Márie Pomocnice, ktorý vychádza každý mesiac. K dispozícii je aktuálne číslo na mesiac november.

Niečoviac.sk – O saleziánskej práci s mládežou

Saleziánsky pastoračný tím vytvoril na internete stránku, kde ponúka množstvo užitočných materiálov pre každého, kto pracuje s mládežou. Stránku treba navštíviť, aby ste zistili, čo všetko sa na nej nachádza.

Adventný sociálny projekt Darujme úsmev

Projekt vznikol v roku 2014. Združenie saleziánskych exallievov v spolupráci so saleziánskou rodinou a so Slovenskou katolíckou charitou ponúka možnosť pomôcť konkrétnym ľuďom v núdzi.

Semeno, ktoré prinieslo bohatú úrodu

Spolu s bratmi saleziánmi, s celou saleziánskou rodinou na Slovensku a s mladými sa pripravujeme vstúpiť do roka 100-ročnice príchodu saleziánov na Slovensko. Saleziánska charizma zapustila korene na Slovensku v roku 1924.