Stopy v snehu

od | dec 6, 2023 | Osobitný článok

 

Ústav pamäti národa, Veľvyslanectvo Poľskej republiky a Univerzitná knižnica v Bratislave vás pozývajú na spomienkové podujatie Stopy v snehu pri príležitosti 40. výročia zadržania Branislava Borovského, Alojza Gabaja a Tomáša Konca na poľsko-slovenskej štátnej hranici pri tajnej preprave náboženskej literatúry.

Podujatie sa uskutoční v Prednáškovej sále Univerzitnej knižnice v Bratislave v stredu 13. decembra 2023 o 17.00 hod.

Stopy 12 2023 02

 

Komunistický režim v Československu neumožňoval občanom slobodný prístup k informáciám. 52 minútový dokument „Stopy v snehu“ mapuje nielen samotné pašovanie literatúry, ale aj tlačenie kníh, samizdatov a ich distribúciu.

Ústredným motívom dokumentu je príbeh troch kamarátov, ktorým sa stalo prenášanie náboženskej literatúry osudným. Priatelia – Alojz Gabaj (v tom čase 23 ročný), Branislav Borovský (19 ročný) a Tomáš Konc (20 ročný) – boli 12. decembra 1983 na československej hranici s Poľskom zatknutí a neskôr väznení. Dňa 13. mája 1985 boli v Československu odsúdení na trest odňatia slobody v rozsahu 14 mesiacov (pre Braňa a Alojza) a 12 mesiacov pre Tomáša. Súdny proces vyvolal protest verejnosti a na medzinárodnom poli sa ich zastal aj americký prezident Ronald Reagan.

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

List poďakovania

Milí dobrodinci a priatelia diela dona Bosca, s úprimnou radosťou a vďačnosťou sa k vám dnes obraciam v tomto, pre saleziánsku rodinu, výnimočnom období, v ktorom slávime našu patrónku a matku.

Podcast UVERITEĽNÍ

K dispozícii je piata nahrávka s názvom: Má pápež vždy pravdu?
Sme povinní veriť všetkému, čo hovorí pápež? Kedy prináša učenie viery a kedy svoj vlastný názor?

Nad hlavou. Načo nám je vesmír?

O vesmíre ľudia zvyčajne vedia, že existuje nejaká slnečná sústava, hviezdy, Severka a všetko je to tam hore, nad hlavou veľmi veľké a vzdialené. V posledných rokoch sa však s objavmi v tejto oblasti akoby vrece roztrhlo.