Šťastné a veselé vám praje… AI

od | dec 9, 2023 | Svet

 

Autor: Jozef Kupka SDB / Foto: umelá inteligencia

Umelá inteligencia sa už veľmi intenzívne využíva aj pri tvorbe a spracovaní videa. V článku sa dozviete, ako ju môžete využiť aj vy.

Profesionálne filmárske programy majú v sebe už niekoľko rokov zakomponovanú aj umelú inteligenciu (AI – Artificial Intelligence). Aj vďaka nej sa vo filmoch vyrábajú také úžasné efekty, aké vidíme. Vytvárajú sa neexistujúce fantastické postavy, svety, prostredia…

Na internete sú k dispozícii jednoduchšie programy, kde vám AI tiež môže pomôcť s vašim videom. Keď si bezplatne vyskúšate viacero programov, budete sa musieť rozhodnúť pre jeden alebo dva, ktoré vám najviac vyhovujú a zakúpiť si ich platenú verziu. Ak chcete dosiahnuť pri videách dostatočne kvalitný výsledok, budete musieť naplno využiť všetky schopnosti, ktoré vám daná AI poskytuje.

Programy s umelou inteligenciou vám ponúkajú (okrem iných) tieto štyri hlavné služby:

Text na video

Do vyznačeného okna napíšete, čo chcete mať vo vašom videu. Stručne a jasne vyjadríte váš žiadaný obsah alebo príbeh. A kliknete na ikonu ŠTART.

AI vám vytvorí textový komentár k vášmu filmu. Komentár nahovorí syntetickou rečou. Následne vyhľadá video sekvencie a fotografie, ktoré sa hodia k vášmu filmu. Hľadá ich vo svojej veľkej databáze, ale aj na internete medzi videami a fotografiami, ktoré sa môžu voľne používať. Potom z celého materiálu vyrobí vaše video. Dĺžka jej práce závisí od toho, aký dlhý obsah ste jej zadali. Video, ktoré trvá minútu, vám vyrobí asi za 5 až 6 minút.

Dostanete k dispozícii výsledný film. Je to video na vašu tému. Hovorený komentár v ňom opisuje vašu tému a všetko je doplnené videami a fotografiami ku danej téme. Ak ste s videom spokojní, tak ho použijete, ale väčšinou je to iba základný materiál, ktorý si ešte vyžaduje ďalšie úpravy. Váš strih a doplnenie iných video sekvencií, obrázkov a zvuku. Umelá inteligencia vám však celý proces výroby čiastočne skráti tým, že vám vytvorí základný materiál.

AI vám môže vytvoriť na váš text aj svoje vlastné animované video. Ale to je už trochu drahšia záležitosť a zdĺhavejšia práca. Hodí sa to pri tvorbe rozprávok a príbehov.

Obrázok na video

Pri tejto službe poskytnete programu fotografiu a umelá inteligencia vám z nej vytvorí krátke video v trvaní niekoľkých sekúnd. Rozhýbe viaceré objekty na fotografii, predmety, osoby, zvieratá. Vytvorí vám rôzne pohyblivé svetelné a farebné efekty.

V nasledujúcom videu je ukážka tejto práce. AI som poskytol 3 fotografie, z ktorých mi vytvorila 15 sekundové videá.

Stastne 12 2023 02

Stastne 12 2023 03

Stastne 12 2023 04

Zvyšný priestor filmu som vyplnil vianočnými obrázkami, ktoré mi vygenerovali rôzne umelé inteligencie. Pri produktoch od AI však musíte rátať s tým, že nedostanete presne to, čo očakávate. Lacnejšie programy vytvárajú obrázky a videá s určitými chybami. Ak chcete dosiahnuť kvalitný výsledok, musíte si zaňho aj primerane zaplatiť.

Efekty do videa

Do programu načítate video, ktoré už máte k dispozícii a umelá inteligencia vám ho obohatí o rôzne efekty: svetelné, grafické, farebné. Vytvorí pohyb niektorých objektov, alebo ich deformáciu… Môžete si vybrať, aký zásah do vášho videa chcete a je to už potom len hra medzi vami a AI, aký výtvor z jej strany dostanete.

Jedna z najviac kontroverzných funkcií je tá, že AI dokáže vymeniť tvár človeka, ktorého máte na videu. Poskytnete jej fotografiu hocijakého človeka a program prenesie tvár z fotografie na video. Na vašom videu sa odrazu začne pohybovať človek z vašej fotografie, pričom jeho tvár je prirodzene animovaná a vyzerá veľmi vierohodne. Toto sa už viackrát zneužilo na zosmiešnenie, ponižovanie a vydieranie ľudí.

Prezentácie

Niektoré programy s umelou inteligenciou vám umožňujú vytvoriť efektnú video prezentáciu bez toho, aby ste na nej pracovali.

Do textového okna opäť napíšete o čom má byť vaša prezentácia. Musí to byť stručné a jasné, aby ste potom dostali to, čo ste chceli. Máte k dispozícii niekoľko desiatok návrhov rôznych prezentácií. Je tam rôzna grafika, rôzni komentátori… Vyberiete si jeden návrh, ktorý chcete použiť a spustíte program.

Umelá inteligencia vám vytvorí celý textový obsah vašej prezentácie na tému, ktorú ste jej zadali. Tento obsah nahovorí syntetickým hlasom. A potom to všetko zakomponuje do grafického návrhu, ktorý ste si vybrali. Dostanete hotovú video prezentáciu. Syntetický komentátor prednáša text, ktorý rozoberá vašu tému. Jeho tvár a ústa sú presne synchronizované s textom, takže jeho prejav je dosť realistický. A potom sa v prezentácii objavujú textové nadpisy a komentáre, kde sú zvýraznené hlavné témy z vášho obsahu. Neurobili ste nič a umelá inteligencia vám vyrobila efektnú hovorenú prezentáciu, ktorú môžete hneď použiť, ak súhlasíte s obsahom, ktorý vám vytvorila. Keď jej poskytnete aj svoju fotografiu, tak vašu tvár prenesie na komentátora a komentátorom sa stanete vy.

Tu je ukážka takejto prezentácie na vianočnú tému. Programu som zadal kľúčové slová: Narodenie Ježiša v Betleheme, Jozef, Mária.

Prezentácia je v anglickom jazyku, môžete si tam zapnúť zobrazovanie titulkov, aby ste lepšie vnímali, o čom sa v nej hovorí.

Stastne 12 2023 05

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie