Správy zo saleziánskej misie v Jakutsku

od | okt 4, 2021 | Misie

Text a Foto: komunita saleziánov v Jakutsku

Letné prázdniny sa skončili a aj tu v Jakutsku sme začali nový školský a pastoračný rok. Na konci augusta odletel na Slovensko náš direktor otec Pavol Michalka na dovolenku po troch rokoch. Tak sme s otcom Lacom Babačom spomínali, že pred mesiacom sme tu v Jakutsku boli ešte šiesti spolubratia a teraz sme tu dvaja: otec Ladislav a otec Jožko Tóth. Ešte šťastie, že do našej duchovnej rodiny patria aj miestni dobrovoľníci: Tóňa, Nikolaj a Vladik a zo Slovenska Margitka.

Na začiatku septembra sme požehnali žiakov a ich učebné pomôcky.

V jednom detskom domove v Jakutsku, kde sme najmä pred pandémiou mali pravidelné stretnutia s deťmi, organizovali banket pre tých, čo skončili jedenásťročenku. Za naše stredisko sme ich tiež pozdravili.

V septembri vyvrcholil projekt „Kartoška 2021“ („zemiaky“). Do tejto iniciatívy bolo zapojených sedem mnohodetných rodín. Projekt obsahoval teoretickú i praktickú časť. Jeho podstatou bolo učiť deti pestovať zemiaky. Realizovali sme ho vo vzdialenej dedine, na pozemku, ktorý nám prepožičala jedna rodina, ktorá sa stará o viaceré deti z detského domova. V projekte sa angažovali spolubratia z komunity ako hlavní organizátori, potom mamy, miestni dobrovoľníci a, samozrejme, deti ako hlavní adresáti projektu. Dopestované zemiaky sme podelili mnohodetným rodinám.

Aldan a Jakutsk 02

Pomerne veľké sily boli nasadené do prác na našej chate za mestom. Pod vedením otca Laca sa tu zapojili do rôznych údržbárskych a skrášľovacích prác staršie deti, rodičia, ale aj zástupcovia rôznych skupín, čo sa stretajú v našom dome, napríklad protestanti a anonymní alkoholici. Podarilo sa im urobiť veľký kus práce (rozobrali starú dreváreň a postavili novú, opravili rozpadajúci sa plot, začali stavať besiedku na letné pastoračné aktivity, očistili celý pozemok).

Aldan a Jakutsk 03

V strede septembra otec Laco organizoval pre deti šarkaniádu. V dome mládeže sa tiež pri stretnutiach s deťmi robili rôzne aktivity, napríklad pečenie koláčov, robenie palaciniek.

Aldan a Jakutsk 04 - don Bosco dnes

Otec Laco aj tohto roku rozbehol skupiny pre výuku anglického jazyka pre deti i dospelých.

Na záver z Jakutska úsmevná správa. Pri jednej rannej meditácii v kostole sme počuli buchot a o chvíľu sme mali na našom pozemku šesť koníkov, ktoré raňajkovali čerstvú trávu, kvety a málo chýbalo, že sa pustia aj do našej záhrady. Boli by rýchlo upratali našu úrodu ešte pred zimou. 🙂

Aldan a Jakutsk 05 - don Bosco dnes

Milí priatelia, aj naďalej vás prosíme o modlitby za našu misiu i za spolubratov v Aldane, ktorí sa statočne držia v náročných snehových podmienkach pri rekonštrukcii strechy.

Nakoľko to bolo možné, boli sme duchovne vzájomne spojení s vami i so Svätým Otcom, pápežom Františkom, pri jeho pastoračnej návšteve na Slovensku.

Pozdravuje vás malá komunita z Jakutska.

Zdieľať článok

Ángel Fernández Artime

Hlavný predstavený saleziánov a
X. nástupca dona Bosca

Zobraziť

Najčítanejšie za posledný mesiac

Naši partneri

Boletín Salesiano Španielsko

Il Bollettino Salesiano

Salesiánský magazín

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Tehlička 2023 – Angola, Huambo

Saleziáni v Angole otvárajú novú prítomnosť v meste Huambo. Je to miliónové mesto, 600 km od Atlantického oceánu vo vnútrozemí Angoly.

Jakutsk

Na slávnosť dona Bosca sa na liturgickom slávení v našom kostole zúčastnila pekná skupina ľudí a v priestoroch domu mládeže sa popoludní vystriedala asi stovka návštevníkov.

Košice-Luník IX

Rok 2023 je v niečom špecifický. Konkrétne v tom, že po 2 rokoch lockdownov, teda s odstupom 3 rokov zažívame to, čo bolo predtým samozrejmosťou.

Keď nájdeš otvorenú náruč…

Bolo to v roku 2011. Naša prvá saleziánska skúsenosť sa začínala presne touto vetou: „Jakub, Baška, ja som Andy a ja Elen, vitajte doma!“

Ángel Fernández Artime

Hlavný predstavený saleziánov a
X. nástupca dona Bosca

Zobraziť

Najčítanejšie za posledný mesiac

Naši partneri

Boletín Salesiano Španielsko

Il Bollettino Salesiano

Salesiánský magazín