Správa od misijného delegáta SDB

od | feb 3, 2022 | Misie

 

Text a Foto: Štefan Kormančík SDB

Južný Sudán, hlavné mesto Juba, konkrétne časť Gumbo

Strávil som tu obdobie od 7. do 30. 1. 2022. Nachádza sa tu sídlo delegatúry pre Sudán a Južný Sudán, ktoré tvoria dvaja spolubratia. Šéf delegatúry otec Antimi Paul a ekonóm, ktorý je zároveň šéfom PDO Shyjan Job. Potom je tu Farnosť svätého Vincenta de Paul, ktorá má osem filiálok, najvzdialenejšia je 35 km. Skoro pri každej filiálke je aj základná škola s minimálne päťsto žiakmi. Farnosť spravuje otec George.

Misijny delegat 06

Misijny delegat 04

Obed je neodmysliteľňou súčasťou návštevy školy

Hneď vedľa farského kostola sa nachádza základná škola pre tisícosemsto žiakov. Okrem toho má farár na starosti aj osemtisícový utečenecký tábor postavený na našom území. Miestna komunita, ktorej direktorom je otec Waldemar, riadi strednú školu so šesťsto žiakmi. Konkrétne to robí brat Rutto, ktorý je tu na asistencii. Otec Waldemar je zároveň riaditeľ učňovky s päťsto žiakmi. Okrem nich je v komunite ekonóm otec Peter.

Misijny delegat 02

Škola sestier FMA v Gumbo, Juba, Južný Sudán

Na tom istom území pôsobí aj trojčlenná komunita sestier FMA, ktoré majú ďalšiu základnú školu pre vyše tisíc detí, materskú školu, kurzy šitia, varenia a poľnohospodárstva, snažia sa získať pomoc pri vzdelaní dievčat a žien, čo nemohli chodiť do školy. V ich práci im rok budú pomáhať tri dobrovoľníčky zo Slovenska: Barborka, Veronika a Saška.

Misijny delegat 03

Okrem nich sú tu tri sestry Caritas, rehoľa zo saleziánskej rodiny z Kórey, ktoré vedú zdravotné stredisko a program pomoci výživy pre matky s deťmi.

Misijny delegat 05

Teplota v Južnom Sudáne v januári 2022

To, čo som opísal, ešte nevyčerpáva celú činnosť, ktorá sa tu koná. Je to skôr taký náčrt. Myslime na nich v modlitbe.

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Savio o. z.: Dar vzdelania, ktorý ostáva navždy

Občianske združenie SAVIO úzko spolupracuje so saleziánskym misijným oddelením a podporuje saleziánske misijné dielo v rozvojových krajinách. V tomto roku oslávi už 14. výročie PROGRAMOV ADOPCIÍ.

Pozdrav z Azerbajdžanu

Milí spolubratia, príbuzní a dobrodinci misie v Azerbajdžane. Srdečne vás všetkých a každého osobne pozdravujem vo veľkonočnej oktáve. Tento rok som azda prvýkrát v živote nestihol do sviatkov poslať žiaden pozdrav.

Jakutsk

V našom oratku a mládežníckom stredisku sme pokračovali v pravidelných, najmä víkendových aktivitách. Oteplilo sa nám na príjemných – 20, a preto sme využili dary tohto prostredia a boli sme sa korčuľovať.

Tehlička 2023 – Angola, Huambo

Saleziáni v Angole otvárajú novú prítomnosť v meste Huambo. Je to miliónové mesto, 600 km od Atlantického oceánu vo vnútrozemí Angoly.

Jakutsk

Na slávnosť dona Bosca sa na liturgickom slávení v našom kostole zúčastnila pekná skupina ľudí a v priestoroch domu mládeže sa popoludní vystriedala asi stovka návštevníkov.