Spoločne môžeme priniesť zmenu a rozsvietiť svetlo nádeje

od | máj 5, 2024 | Časopis 3/2024, Misie

 

Autor: Monika Wachira Nováková / Foto: archív SAVIO o. z.

13 rokov spolu s Vami pomáhame premieňať životy deťom a mladým, ktorých detstvo bolo poznačené rôznymi rodinnými tragédiami, rodičovskými zlyhaniami, opustenosťou či odmietnutím zo strany najbližších.

Saleziánske Centrum Bosco Bosco v Nairobi už poskytlo domov a novú nádej stovkám detí, ktoré zachránili z ulice, od drog, zneužívania a života pod ľudskú dôstojnosť. Vďaka programu Adopcia detí v Keni a slovenským adoptívnym rodičom, ktorí sa rozhodli podeliť a pomôcť, tak spolu môžeme pomáhať sirotám a deťom zo slumov. Program pravidelného darcovstva pomáha na diaľku zmeniť život konkrétneho dieťaťa v núdzi, aby mohlo žiť v bezpečí a získať vzdelanie.

Prinášame Vám príbehy Wicliffa a Fredericka, chlapcov, ktorí strávili väčšinu svojho života v nairobských uliciach. Vďaka saleziánskemu centru však našli svoj nový domov.

Chlapec bez rodiny

Wycliff prežil veľkú čas svojho detstva ako bezdomovec v uliciach hlavného mesta Kene. Jeho rodinu sa doteraz nepodarilo nájsť. Počas detstva prešiel viacerými sociálnymi zariadeniami, ale vždy skončil späť na ulici. Nakoniec ho našli sociálni pracovníci z Centra Bosco Boys, vďaka ktorým bol zaradený do rehabilitačného programu pre deti ulice. Wycliff si nepamätá svoju rodinu, ani odkiaľ pochádza. Pripisuje sa to dlhému času, ktorý strávil mimo svojej rodiny. Saleziáni z centra Bosco Boys stále vynakladajú úsilie nájsť jeho rodinu. V súčasnosti Wycliff už ukončil rehabilitačný program a nastúpil na formálne vzdelávanie v technickom odbore. Je to pokojný chlapec, ktorý sa výrazne zlepšil v správaní, v porovnaní s nástupom do centra a vďaka pomoci našiel domov a bezpečie.

Ťažké detstvo

Fredrick sa narodil v roku 2007, má ďalších dvoch súrodencov a pochádza z mesta Eldoret, kde vyrastal so svojou matkou, po tom ako sa rodičia rozišli. Matka sa snažila uživiť rodinu prácou na miestnych staveniskách, ale jej nízky príjem na to nepostačoval. Frederick odišiel z domu na ulicu, kde sa snažil získať jedlo žobraním. Postupne sa pripojil ku skupine chlapcov žijúcich v uliciach Eldoreta a spolu s nimi odišiel do hlavného mesta. Na presun používali nákladné autá, v ktorých sa tajne presúvali, až kým sa nedostali do Nairobi. Tu sa začal živiť zbieraním kovového šrotu a žobraním. Stretol sa aj s drogami,  fetovaním a zneužívaním. Našli ho sociálni pracovníci z Centra Bosco Boys, ktorí mu ponúkli možnosť vzdelania a domova, s čím súhlasil.

Misie 05 2024 01

Fredrick, ktorý našiel nový domov u saleziánov v centre Bosco Boys

Fredrick prešiel kompletným rehabilitačným programom, kde veľmi dobre napredoval. Po jeho ukončení nastúpil na strednú odbornú školu Don Bosco Boys Town, kde aktuálne študuje technický odbor – zváranie. Darí sa mu priemerne, ale je veľmi odhodlaný dokončiť svoje vzdelanie a získať remeslo, ktoré by ho uživilo.

Každé dieťa v tomto saleziánskom centre si nesie zo sebou príbeh, ktorý je ťažký, mnohokrát bolestný, ale vďaka pomoci saleziánov podľa vzoru dona Bosca sa tu premieňajú životy detí a mladých na radosť a novú nádej.

Misie 05 2024 02

Prvý deň novoprijatých chlapcov v centre spolu so saleziánom Chege Erastus

Pripojte sa k rodine Bosco Boys a staňte sa mostom medzi srdcami bez ohľadu na vzdialenosť. Pomôžete opusteným deťom vyrastať v bezpečí a napredovať. Zapojiť sa ADOPCIE DETÍ môžete na www.savio.sk.

🔸🔸🔸🔸🔸

V Južnom Sudáne už od roku 2009 pomáhame cez program Adopcia tried saleziánskym školám prinášať vzdelanie miestnym deťom a mladým, ktorí vyrastajú v náročných podmienkach.

Situácia v krajine je dlhodobo nestála. Okrem nepokojov je súčasťou života miestnych obyvateľov nedostatok potravín a hlad. Saleziáni tu napriek mnohým výzvam a problémom poskytujú vzdelanie tisíckam žiakom a študentom. Títo mladí sú nádejou a budúcnosťou tejto rozvojovej krajiny a aj vďaka pravidelným slovenským darcom môžu chodiť do školy a získať vzdelanie. Pripojiť sa a podporovať vzdelanie na saleziánskych školách môžete cez program Adopcia tried v Južnom Sudáne, vyplnením jednoduchého formulára na www.savio.sk.

Misie 05 2024 03

Jedna z tried, ktorá je podporovaná vďaka programu Adopcia tried

ĎAKUJEME zo srdca všetkým podporovateľom týchto saleziánskych misijných programov, za to že sú nádejou mnohých.

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Šimon Srugi

Šimon Srugi sa narodil v Nazarete 27. apríla 1877. Pätnásť dní po narodení bol pokrstený a podľa východného zvyku pobirmovaný.

Ohlas + svätý Mikuláš + 1 omša = Šaštín

Slovenskí biskupi na svojom zasadaní 24. januára 1924 v Žiline spolu vyjadrili jasné želanie mať saleziánov doma: celý biskupský zbor podpísal „Ohlas slovenských biskupov k ľudu katolíckemu“.

Fotografie blahoslaveného Titusa Zemana

Pri odovzdávaní relikvie dona Titusa na Základnej cirkevnej škole svätého Jána Krstiteľa v Sabinove ma oslovili učitelia: „A nenechali by ste nám obraz dona Titusa? Deťom to pomôže v úcte k nemu.“