Sociálne siete nie sú iba dve

od | mar 2, 2024 | Časopis 2/2024, Výchova

 

Autor: Viktória Norisová / Barbora Okruhľanská / Foto: Pexels

Keby sme sa vás opýtali, aké sociálne siete poznáte, pravdepodobne by ste hneď vymenovali Facebook a Instagram. Možno niektorí by ste dodali aj TikTok alebo YouTube. Ale poznáte aj ostatné platformy, na ktorých dnes mladí zvyknú tráviť svoj čas?

Snapchat

Snapchat je chatovacia aplikácia, ktorá používateľom umožňuje odosielať obrázky a videá nazývané „Snaps“. Pred odoslaním je možné pridať do snapov text, kresby alebo filtre. Poslané ani prijaté správy však v appke neostanú navždy, lebo po zvolenom čase zmiznú. Rizikom aplikácie je vytvorenie dojmu, že „sexting“ je v poriadku. V domnienke, že obrázky, ktoré obsahujú nevhodné snímky, môžu zdieľať bez následkov. Prijímateľ môže fotografiu zachytiť a uložiť snímku obrazovky (screenshot) ešte pred jej zmiznutím.

Discord

Pôvodne bol Discord vytvorený pre potreby online hráčov, aby im umožnil vzájomnú interakciu pri hraní hier. To sa však zmenilo počas pandémie, kedy sa na túto platformu presunulo aj vyučovanie niektorých škôl. V súčasnosti na nej pôsobí 350 miliónov registrovaných používateľov a 80 % z nich nemá s hraním videohier nič spoločné. Na Discorde môžete chatovať, volať si, vzdelávať sa alebo sledovať streamy hier. Okrem toho môžete zdieľať aj obrazovku, napríklad pri hraní počítačových hier alebo online lekcií kreslenia. Nájdete tu rôzne fóra/kanály/skupiny: študijné skupiny, fanúšikov hudobných skupín alebo nadšencov turistiky. Verejné fóra na discorde sú potenciálnym miestom nevhodného obsahu. Odporúčame preto deťom aktivovať funkciu Bezpečné priame správy, ktorá prehľadáva a odstraňuje všetky priame správy odoslané vašim deťom, ktoré obsahujú explicitný obsah.

MV 03 2024 02

BeReal

Niektorí túto sociálnu sieť nazývajú aj „Anti-Instagram“. Vznikla v roku 2020 s cieľom zdieľať autentické momenty dňa bez filtrov a umelých úprav. Princíp fungovania je jednoduchý – každý deň dostanú používatelia notifikáciu, aby v priebehu nasledujúcich dvoch minút pridali dve fotografie – jednu odfotenú prednou a jednu zadnou kamerou. Nemajú tak čas na štylizovanie sa do dokonalých póz. BeReal neumožňuje získavať popularitu pomocou lajkov, motiváciou pre zverejnenie príspevku je možnosť vidieť fotografie iných používateľov za daný deň. Hoci sa sociálna sieť snaží klásť dôraz na autenticitu pred umelou krásou, na druhej strane vyžaduje neustálu dostupnosť. Používatelia by mali byť opatrní a chrániť svoj osobný čas a súkromie.

Twitch

Vznikol v roku 2011 ako platforma pre streamovanie a sledovanie živých videohier. Stal sa dominantným hráčom v oblasti livestreamovania hier s miliónmi aktívnych používateľov a streamerov z celého sveta. Nehráči len ťažko vedia pochopiť, kto by sa mohol zabávať pri sledovaní toho, ako druhí hrajú videohry. Každý mesiac však takto pasívne prichádza k obrazovkám na Twitchi viac ako 100 miliónov ľudí. Twitch navyše streamerom umožňuje zarábať peniaze rôznymi spôsobmi, ako sú odberatelia, darčeky či reklamy. Napriek úspechu existujú aj potenciálne nástrahy pre mladších užívateľov. Či už je to vulgárny jazyk, alebo obsah, ktorý nie je vhodný pre deti – násilné hry alebo sexuálny obsah. Napríklad hráčky, ktoré si schválne nechávajú veľký výstrih alebo streamujú v spodnej bielizni. Platforma obsahuje množstvo reklám a pre nekonečnú ponuku obsahu môže byť návyková. Streameri aj sledovatelia by mali byť obozretní a chrániť svoje osobné údaje i súkromie.

MV 03 2024 03

Telegram

Ďalšia sociálna platforma zameraná na chatovanie, podobne ako WhatsApp, Messenger alebo Signal. Okrem individuálnych rozhovorov je možné vytvoriť aj skupinové diskusie, do ktorých sa môže pridať až 200-tisíc účastníkov. Telegram zabezpečuje svojim užívateľom súkromie. Poskytuje funkciu skryť telefónne číslo, zmeniť užívateľské meno alebo vytvoriť tzv. self-destructing chat, kde môžete nastaviť čas, kedy sa má konverzácia automaticky vymazať. Telegram však obsahuje mnoho temných stránok. Jedným z nich je tzv. Terrorgram, teda kanály, kde sa propagujú teroristické metódy a šíria násilný a agresívny obsah.

Pinterest

Umožňuje používateľom objavovať a zdieľať rôzne vizuálne obsahy. Používatelia si môžu vytvárať virtuálne nástenky, na ktoré si ukladajú a organizujú obrázky, videá, recepty a ďalšie médiá, ktoré ich zaujímajú. Nástenky môžu byť verejné alebo súkromné a ľudia si môžu prehliadať obsah iných používateľov a pridávať ho do vlastných zbierok. Pinterest sa často využíva na inšpiráciu v oblasti módy, domácich projektov, kulinárstva, cestovania a mnohých ďalších tém.

MV 03 2024 04

LinkedIn

Platforma, ktorá umožňuje užívateľom vytvárať svoj online profesionálny profil, zdieľať svoje pracovné skúsenosti, vzdelanie a odborné záujmy. Na LinkedIne sa môžu používatelia navzájom prepájať a vytvárať profesionálne siete. Často sa využíva na hľadanie práce, nábor pracovníkov, budovanie odborných vzťahov, získavanie informácií a zdieľanie odborného obsahu.

 

Ďalšie sociálne siete:

Threads – nová textová platforma, ktorá patrí pod META (okrem Facebooku a Instagramu). Umožňuje uverejňovať príspevky do 500 znakov a má mnoho funkcií podobných ako sieť X.

X – bývalý Twitter, ktorý v roku 2023 kúpil miliardár Elon Musk. Sociálna sieť X je v poslednej dobe často spomínanou sieťou pre rôzne kontroverzné a politické debaty, tiež pre masívne šírenie falošných správ a dezinformácií. Jej podstatou je umožniť svojim používateľom publikovať krátke príspevky spravidla v textovej podobe.

Bluesky/Mastodon – sociálne siete, ktoré vznikli s cieľom decentralizácie sociálnych sietí – tvrdia, že ich sieť nie je vlastnená alebo kontrolovaná nejakým subjektom, čo má dávať používateľom väčšiu slobodu, ale zároveň aj priestor nekontrolovať, čo sa na platforme šíri.

Reddit – komunitná sociálna sieť, ktorá pripomína fórum. Túto platformu každý deň navštevujú desiatky miliónov používateľov z celého sveta, ktorí si medzi sebou zdieľajú textové príspevky, odkazy, webové stránky, videá a podobne.

Quora – sociálna sieť zameraná na otázky a odpovede s cieľom šíriť vedomosti.

Tumblr – v začiatkoch slúžila na publikovanie multimediálneho obsahu vo forme blogu. Baví najmä rôzne skupiny fanúšikov seriálov, filmov, komiksov, hudby, ktorí si medzi sebou zdieľajú svoje výtvory.

TikTok – rýchlorastúca sociálna sieť z Číny. Jej používatelia sledujú a zdieľajú videá – ozvláštnia ich filtrami, hudbou, efektmi. (O tejto sociálnej sieti sme v minulosti písali osobitný článok v Don Bosco dnes.)

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Na prahu nového školského roka

Nový školský rok vždy prináša nové výzvy aj novú štartovaciu čiaru. Niektoré sa dosiahnu, iné vzdialia, niektoré sa naplnia, iné nie.

Preventívny systém vo výchove mládeže IX.

V predošlých častiach sme analyzovali tri piliere: rozum, náboženstvo a láskavosť, ktoré sa prejavujú v konkrétnych postojoch asistencie pri mladom človeku. V ďalších častiach sa zameriame na postoje vedúce k výchovnému ideálu a cieľu. Dnes to budú povinnosti a tresty.

Príslovia Mamy Margity

Mama Margita bola srdcom Valdocca. Nachádzala sa vždy vo svojej izbe ako svätostánok v kostole, sprava i zľava obklopená niekoľkými stoličkami schovanými pod kopou bielizne na obšívanie.

Prečo ma rodičia nepochvália?

Pochvala je výborným prostriedkom na povzbudenie našich detí a žiakov k práci a k dobru. Aj don Bosco ju veľmi často používal, aby oduševnil svojich chlapcov.

Zhasnúť (modré) svetlo a spať

Je telefón posledná vec, ktorú pred spaním odložíte, a prvá, po ktorej ráno siahnete? Kontrolujete mobil, keď sa zobudíte uprostred noci? Pracujete na notebooku v posteli?