Slávnosť dona Bosca okorenená ďalšou zložkou saleziánskej rodiny. Exallievi sú už aj na Mamateyke

od | feb 5, 2024 | Saleziánska rodina

 

Autor: Dagmara Čepelová FMA / Foto: Vladimír Škuta

V stredisku na Mamateyovej sa na slávnosť dona Bosca oslavovalo. Tých dôvodov bolo mnoho, nielen samotný sviatok veľkého otca a učiteľa mládeže. Mladí ľudia zo strediska rozšírili rady Exallievov.

„Prorocký sen, ktorý mal don Bosco ako malý deväťročný chlapec, sa opäť splnil. Na sviatok dona Bosca u nás na Mamateyke pätnásť mladých oratoriánov počas slávnostnej svätej omše 31. januára vstúpilo do Združenia exallievov don Bosca, čím rozšírili rady veľkej saleziánskej rodiny,“ vyjadruje s nadšením direktor miestnej komunity saleziánov Peter Lukáčik SDB.

Mamateyka 02 2024 02

„Myšlienka založiť Exallievov na Mamateyke vznikla počas toho, ako som spoznával zložky saleziánskej rodiny v priebehu mojej formácie za saleziána spolupracovníka,“ hovorí Samuel Majna ASC, ktorý inicioval vznik Exallievov. Ďalej pokračuje: „Všimol som si, že táto atraktívna zložka saleziánskej rodiny u ľudí, ktorí chodia na Mamateyku absentuje. Uvedomil som si, že by to mohla byť zaujímavá ponuka a možnosť, ako sa stať členom saleziánskej rodiny pre veľké množstvo mladých, najmä vyslúžilých animátorov, ktorí sa často strácajú z nášho strediska a hľadajú nejakú formu formácie v iných spoločenstvách. Môžu mať niekedy pocit, že na Mamateyke im už nemáme čo ponúknuť.“

Mamateyka 02 2024 03

Mamateyka 02 2024 04

„Nápad vznikol ako odpoveď na to, že im túžime ešte stále niečo ponúknuť pre ich osobný rast a pre spásu. Slávnosť bola veľmi pekná a verím, že bola príkladom a motiváciou aj pre ostatných mladých,“ dodáva Samuel, ktorému sa podarilo zorganizovať túto výnimočnú udalosť.

Trinásti mladí zo strediska Bratislava-Mamateyova a dvaja z Popradu

Mladí, ktorí vstúpili do Združenia Exallievov, boli na slávnostnej svätej omši krátko predstavení. Prečítať ich skúsenosť so saleziánskym strediskom si môžete na tomto odkaze. Po prijatí prezidentom združenia Robertom Mrukom sa spoločne pomodlili modlitbu/ sľub a tým sa stali oficiálnymi členmi. Na slávnosti bol prítomný aj delegát saleziánov pre saleziánsku rodinu Pavol Grach SDB.

Mamateyka 02 2024 06

„Rozhodnutím stať sa Exallievom som chcel pred celým spoločenstvom vyjadriť, že moment stretnutia so saleziánmi tu v mojej Petržalke mi ukázal kadiaľ kráčať a spoznal som, čo znamená láska bez podmienok,“ rozpráva o svojej motivácií Lukáš Benko nový Exalliev.

Mamateyka 02 2024 05

K slávnosti sa vyjadrila aj nová Exallieva Katka Stachová: „Slávnosť by som nazvala veľkolepou. Bola to oslava ako sa patrí. Krásna ukážka toho, ako nám všetkým, čo sme sa tam zúčastnili Don Bosco zmenil a ovplyvnil život. Som vďačná za to, že som tento deň mohla prežiť s mojou druhou – teraz už oficiálnou rodinou.“

Mamateyka 02 2024 07

Po slávnosti sa všetci zúčastnení presunuli na pripravené občerstvenie. Okrem chutného jedla mali príležitosť rozprávať si svoje dojmy a zdieľať sa o živote. „Oceňujem zapojenie ochotných mladých (a to aj zo stretka birmovancov), ale aj rodín v príprave slávnosti. Zvlášť milé boli príspevky mamičiek v podobe rôznych dobrôt v sladkom aj v slanom prevedení. Bolo to veru radosti! Je krásne, keď každý dá čo vie a čo má. Aj takto sa buduje rodina, tá užšia aj širšia,“ zhodnotila direktorka komunity sestier, Jana Kurkinová FMA.

Zdroj: SDB Bratislava-Mamateyova

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Prší, neprší…? Oslavovať sa musí…!

Oslava sviatku Panny Márie Pomocnice kresťanov 2024. U saleziánov v Bratislave na Miletičovej prišiel dážď… a tak aspoň najdôležitejšie veci sa museli presunúť pod strechu…

Chodili k Saleziánom ešte pred príchodom komunizmu

Združenie Exallievov a priateľov dona Bosca na Slovensku má medzi svojimi členmi aj seniorov. Sú to starší exallievi-odchovanci, ktorí chodili do saleziánskych stredísk ešte pred príchodom komunizmu v Československu.