Saleziánsky Plenér

od | aug 16, 2022 | Saleziánska rodina

 

Text a Foto: Jozef Kupka SDB

Na chate pri Banskej Belej prebieha už 17. ročník tábora pre mladých maliarov.

Plenér sa organizuje v dňoch 14. – 21. august a zúčastňuje sa na ňom 30 mladých ľudí, ktorí sa zaujímajú o maľovanie. Traja dospelí umelci a učitelia tu deťom pripravujú odborný program na každý deň, pomáhajú im zlepšovať svoje maliarske schopnosti a hľadať svoju vlastnú umeleckú cestu pri svojom ďalšom raste. Viacerí účastníci Plenéru sú tu už po niekoľký krát, pretože každoročne pravidelne prichádzajú a vytvárajú pekné spoločenstvo a kamarátske vzťahy.

Plener 08 2022 02

Plener 08 2022 03

Na Plenéri sú spoločné ranné a večerne modlitby, každý deň je tu sväta omša, poobede vždy šport. Ráno hneď po prebudení aj ranná rozcvička, na ktorú sa síce chodí ťažko, ale je to súčasť formovania nášho tela a pevnejšej vôle.

Plener 08 2022 07

V stredu sa koná celodenný výlet do Banskej Štiavnice. Okrem prehliadky historického mesta tu plenéristi robia aj svoju umeleckú prácu a na svojich kresbách zachytávajú niektoré prvky historickej architektúry Banskej Štiavnice.

Plener 08 2022 11

Posledný večer je pravidelne opekačka pri ohnisku, ale tento rok sa kvôli počasiu uskutočnila už vo štvrtok.

Plener 08 2022 04

Plener 08 2022 05

Plener 08 2022 06

Organizátorom Plenéru  je už 17 rokov salezián spolupracovník Pavol Rehák zo strediska Bratislava-Miletičova, ktorému tu s prácami pomáhajú viacerí pozvaní priatelia umelci.

O kuchyňu a kvalitné stravovanie sa veľmi obetavo starajú tri sympatizantky saleziánskej rodiny zo Zlatých Moraviec a Levíc.

Plener 08 2022 08

Plener 08 2022 09

Plenér už za sedemnásť rokov absolvovalo veľké množstvo mladých maliarov, ktorí tu zažili pekné chvíle a do svojho ďalšieho života si odniesli krásne zážitky. V tomto maliarskom kolektíve a v prírode prežili chvíle, na ktoré sa dlho spomína. A samozrejme posunuli aj svoju umeleckú kvalitu na vyššiu úroveň vďaka odbornému sprevádzaniu pri svojom maľovaní.

Plener 08 2022 10

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

ADMA – prvé prísľuby v Bratislave

K saleziánom na Mamateyovej v Bratislave chodím s celou rodinou už viac ako 20 rokov. Postupne sme sa všetci štyria zoznámili so saleziánskou spiritualitou a zistili sme, že je nám blízka.

S Máriou Mazzarellovou na čaji v materskej škole

Už niekoľko rokov okolo sviatku sv. Márie Mazzarellovej (13. máj) je zvykom v Cirkevnej materskej škole v Bratislave-Petržalke, ktorú spravujú sestry saleziánky, organizovať akciu určenú špeciálne pre mamičky s názvom „Čaj o piatej.“

Prší, neprší…? Oslavovať sa musí…!

Oslava sviatku Panny Márie Pomocnice kresťanov 2024. U saleziánov v Bratislave na Miletičovej prišiel dážď… a tak aspoň najdôležitejšie veci sa museli presunúť pod strechu…

Chodili k Saleziánom ešte pred príchodom komunizmu

Združenie Exallievov a priateľov dona Bosca na Slovensku má medzi svojimi členmi aj seniorov. Sú to starší exallievi-odchovanci, ktorí chodili do saleziánskych stredísk ešte pred príchodom komunizmu v Československu.