Saleziánsky Plenér

od | aug 16, 2022 | Saleziánska rodina

 

Text a Foto: Jozef Kupka SDB

Na chate pri Banskej Belej prebieha už 17. ročník tábora pre mladých maliarov.

Plenér sa organizuje v dňoch 14. – 21. august a zúčastňuje sa na ňom 30 mladých ľudí, ktorí sa zaujímajú o maľovanie. Traja dospelí umelci a učitelia tu deťom pripravujú odborný program na každý deň, pomáhajú im zlepšovať svoje maliarske schopnosti a hľadať svoju vlastnú umeleckú cestu pri svojom ďalšom raste. Viacerí účastníci Plenéru sú tu už po niekoľký krát, pretože každoročne pravidelne prichádzajú a vytvárajú pekné spoločenstvo a kamarátske vzťahy.

Plener 08 2022 02

Plener 08 2022 03

Na Plenéri sú spoločné ranné a večerne modlitby, každý deň je tu sväta omša, poobede vždy šport. Ráno hneď po prebudení aj ranná rozcvička, na ktorú sa síce chodí ťažko, ale je to súčasť formovania nášho tela a pevnejšej vôle.

Plener 08 2022 07

V stredu sa koná celodenný výlet do Banskej Štiavnice. Okrem prehliadky historického mesta tu plenéristi robia aj svoju umeleckú prácu a na svojich kresbách zachytávajú niektoré prvky historickej architektúry Banskej Štiavnice.

Plener 08 2022 11

Posledný večer je pravidelne opekačka pri ohnisku, ale tento rok sa kvôli počasiu uskutočnila už vo štvrtok.

Plener 08 2022 04

Plener 08 2022 05

Plener 08 2022 06

Organizátorom Plenéru  je už 17 rokov salezián spolupracovník Pavol Rehák zo strediska Bratislava-Miletičova, ktorému tu s prácami pomáhajú viacerí pozvaní priatelia umelci.

O kuchyňu a kvalitné stravovanie sa veľmi obetavo starajú tri sympatizantky saleziánskej rodiny zo Zlatých Moraviec a Levíc.

Plener 08 2022 08

Plener 08 2022 09

Plenér už za sedemnásť rokov absolvovalo veľké množstvo mladých maliarov, ktorí tu zažili pekné chvíle a do svojho ďalšieho života si odniesli krásne zážitky. V tomto maliarskom kolektíve a v prírode prežili chvíle, na ktoré sa dlho spomína. A samozrejme posunuli aj svoju umeleckú kvalitu na vyššiu úroveň vďaka odbornému sprevádzaniu pri svojom maľovaní.

Plener 08 2022 10

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Túžba stretnúť sa

Keď sme na sviatok Zoslania Ducha Svätého naplnili našu túžbu stretnúť sa ako rodina ASC na západnom Slovensku po dlhom čase, začalo sa napĺňať naše srdce vďačnosťou.

Nové členky ADMY v Banskej Bystrici

Dňa 24. mája 2023 prijali pozvanie do ADMY a zložili prísľuby do rúk dona Pavla Gracha, delegáta pre Saleziánsku rodinu, dve nové členky ADMA Banská Bystrica – Judita Nosková a Vlasta Kubišová.

Valné zhromaždenie Laury, združenia mladých

Laura, združenie mladých podporuje integrálny rozvoj detí a mladých. Úzko spolupracuje  s Inštitútom Dcér Márie Pomocnice (FMA – sestrami saleziánkami) a s ostatnými zložkami saleziánskej rodiny.

Celoslovenské stretnutie saleziánok

V dňoch 14. – 16. 4. 2023 sa v Badíne stretli sestry saleziánky z celého Slovenska. Radosť z videnia sa po dlhšej dobe, vzdelávanie, diskusie v skupinách a spoločná oslava všetkých výročí.

20. narodeniny VIDES-u na Slovensku

V tomto roku nás sprevádza Heslo hlavného predstaveného saleziánov dona Artimeho „Byť kvasom v dnešnej v ľudskej rodine“. Z jednoduchého činu na začiatku ako zo skromného kvásku môže v budúcnosti vzniknúť niečo, čo dáva život druhým.