Saleziánske misijné dobrovoľníctvo

od | júl 12, 2023 | Osobitný článok

 

Autor: SAVIO o.z. / Foto: archív SAVIO o. z.

Tento rok oslavujeme už okrúhlych 30 rokov, keď prví saleziánski misijní dobrovoľníci vycestovali na svoju misu. Ich kroky smerovali do Jakutska, kde pomáhali rozbiehať novovznikajúce saleziánske dielo na Ďalekom východe. Odvtedy náš dobrovoľnícky program vyslal na misiu viac než 200 mladých s otvoreným srdcom, ktorí sú ochotní dať sa do služby práve tým najchudobnejším. Ďalším misijným pôsobením pre dobrovoľníkov bola misia slovenských saleziánov v Azerbajdžane a potom sa podarilo rozbehnúť aj spoluprácu s niekoľkými saleziánskymi komunitami naprieč krajinami Afriky. Niektorí dobrovoľníci sprevádzali na misii na Haiti saleziána dona Vrecka, iní navštívili misiu v ekvádorskej džungli. Mnohí dobrovoľníci zas boli obrovskou pomocou pre saleziánsku rómsku misiu tu na Slovensku. A desiatky bývalých dobrovoľníkov sú aj naďalej neodmysliteľnou súčasťou pravidelných zbierok, projektov a aktivít misijného oddelenia a nášho občianskeho združenia SAVIO o. z.

Misie 07 2023 02

O tom, aké je to byť na misii, čo prežívajú dobrovoľníci a čo si z misie odnášajú, si môžete prečítať na stránke www.dobrovolnici.saleziani.sk

Misia ako škola života

Stať sa saleziánskym misijným dobrovoľníkom si vyžaduje dávku odhodlania, pretože ročná misia nie je v mnohých ohľadoch vôbec jednoduchá. Nová exotická strava, cudzí jazyk, nebezpečné choroby či množstvá všelijakého hmyzu môžu byť odradzujúce, ale všetok tento nekomfort nakoniec prináša svoje ovocie.

„Misia ma určite naučila väčšej trpezlivosti, zažil som mnohé situácie, ktoré ma učili, ako reagovať. Nabral som skúsenosti, ktoré možno teraz neviem presne opísať, ale myslím, že ich raz v danej situácii v živote zužitkujem. Uvedomil som si, že nájsť správny a efektívny spôsob pomoci nie je jednoduché. Taktiež mi tento čas pomohol urobiť definitívne rozhodnutie, kam nasmerujem svoj život,“ napísal dobrovoľník Kristián, ktorý pôsobil v centre Bosco Boys v Keni. O tom, aké je to byť na misii, čo prežívajú dobrovoľníci a čo si z misie odnášajú, si môžete prečítať na stránke www.dobrovolnici.saleziani.sk, kde naši dobrovoľníci pravidelne blogujú.

Dobrovoľníci majú Srdce na dlani

Tento rok získal náš dobrovoľnícky program celoslovenské ocenenie Srdce na dlani v kategórii Ocenenie za dlhodobý prínos pri vysielaní dobrovoľníkov a dobrovoľníčok pod značkou SlovakAid. Toto ocenenie preto patrí najmä našim úžasným dobrovoľníkom, ktorí sa každoročne rozhodnú darovať rok svojho života a prežiť ho v saleziánskych komunitách po celom svete!

Misie 07 2023 03

Vyplň prihlášku čo najskôr, zapoj sa do ročnej prípravy, ktorá sa začne od septembra 2023 a staň sa saleziánskym misijným dobrovoľníkom

Staň sa dobrovoľníkom aj ty!

Vydaj sa s nami na DOBROdružnú cestu, na ktorej dostaneš viac, ako daruješ. Ak si pripravený vyjsť zo svojho sveta a komfortnej zóny, spoznať novú kultúru a obetovať rok života mladým v núdzi, vyplň prihlášku a zapoj sa do ročnej prípravy. Štartujeme počas septembra 2023. V priebehu nasledujúceho roka sa budeme stretávať raz mesačne v rámci desiatich prípravných víkendových stretnutí, kde sa záujemcovia dozvedia viac o dobrovoľníctve a motiváciách, o saleziánoch a ich spiritualite, o preventívnom systéme dona Bosca, ale aj o praktických zručnostiach – ako na misii prežiť. Dôležitú súčasť prípravy tvoria aj prednášky v téme zdravotnej prevencie, medzikulturálnych vzťahov či rozvojovej pomoci. Ročná príprava sa končí slávnostným odovzdaním misijných krížov a potom sú už dobrovoľníci pripravení vyraziť na ročnú misiu, či už do exotických krajín Afriky ako Keňa, Tanzánia, Angola, alebo svoju misiu môžu prežiť na rómskej misii v regiónoch Slovenska. Tak neváhajte a prihláste sa čo najskôr. Všetky informácie nájdete na stránke www.savio.sk.

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Noe a zvieratká

Vydavateľstvo DON BOSCO prináša príbeh Noeho s korábom a zvieratkami v krásnom prevedení, ktoré je vhodné pre deti od 3 rokov. Veršovaný text je plný prekvapení a inšpirácií.

Hladina Dunaja výrazne stúpla

Intenzívne zrážky v Nemecku a Rakúsku spôsobili výrazné vzostupy vodných hladín v celej hornej časti Dunaja. Na slovenskom úseku rieky je tiež evidovaný výrazný vzostup vodnej hladiny.

Rebrík, jún 2024

V júnovom Rebríku je voda všade okolo nás. Viete, že 75 % živého stromu tvorí voda? Že zvuk sa šíri vo vode rýchlejšie ako vo vzduchu? Toto a omnoho viac zaujímavostí o vode sa dozviete v Téme júnového Rebríka.