Autor: Jozef Kupka SDB / Foto: archív
Saleziáni Róbert Flamík a Ladislav Miko nahrali už päť CD zhudobnených žalmov. Porozprávali sme sa s nimi o týchto nahrávkach aj o celej ich doterajšej hudobnej tvorbe.
Pred rokom ste vydali nové CD so žalmami. Ktoré žalmy sú na ňom zhudobnené?
Tých žalmov tam je asi dvadsať.
Sú rôzne. Nemajú nijakú následnosť.
Koľko CD so žalmami ste už celkovo vydali?
Toto je naše piate CD a ešte sme vydali aj jedno so zhudobnenými básňami rôznych slovenských a zahraničných poetov. Toto CD nesie názov: Biely agát.
Najprv sme nahrali CD Žalmy 1 a 2. Po nich „prišiel“ Biely agát a potom pokračovali Žalmy 3, 4 a 5.
Kedy ste sa rozhodli nahrať prvé CD so žalmami? Čo vás viedlo k tejto aktivite?
Vzniklo to ako taký dar z neba. Stretli sme sa s Lacim v komunite SDB v Partizánskom. Bol to zázrak, že nám to bolo dopriate od našich predstavených. A tak sme si začali hrávať. Jeho túžbou už predtým bolo nahrať ich a ponúknuť verejnosti. Hrali sme, cvičili a nahrali. Vďaka nášmu priateľovi Braňovi, ktorý mal štúdio, i vďaka dobrým ľuďom, ktorí nás finančne podporili. Asi tou prvou túžbou a podnetom bolo odovzdanie krásy žalmov iným ľuďom, ktorých by to mohlo duchovne i ľudsky povzbudiť.
So vznikom tohto projektu ma spája jeden silný zážitok, ktorý som mal ešte v Pakistane v Quette, kde som ako salezián pôsobil. Počas intenzívnej osobnej krízy, ktorou som tam prechádzal, mi tieto vtedy ešte nenahraté žalmy veľmi duchovne pomáhali. Tak som napísal Robovi do Partizánskeho, aby ich nahral s nejakými mladými, aby sa tieto žalmy dostali do éteru a boli duchovnou útechou aj pre iných tak, ako boli pre mňa. Vtedy Robo na môj mail nijako nereagoval. Po nejakom roku som sa zo zdravotných dôvodov musel vrátiť na Slovensko a predstavením a poslali do Partizánskeho. Bol to naozaj milostivý čas, ako spomína Robo.
Ako u vás prebieha vznik takéhoto spievaného žalmu? Vznik hudobného námetu, priradenie textu k tomuto námetu, dolaďovanie hudby k textu?
Niekedy je prvá melódia, inokedy je to text samotný, ktorý v nás rezonuje, a potom to skúšame spájať a dávať dokopy nástrojovo i hlasovo. Každý jeden z nich má osobitný príbeh.
Robo mi o danom žalme rozpráva i o tom, ako to v ňom rezonuje. Potom mi ho zahrá a snažím sa ho doplniť svojou gitarou a druhým hlasom.
Niektoré žalmy dozrievajú ako víno. Necháme ich zatiaľ tak a vrátime sa k nim po rokoch. Dosť to závisí od toho, či v nás zanechávajú nejakú emóciu. Robo raz spomínal, že tie žalmy, ktorých melódiu nezabudne a pamätá si ich aj po dlhom čase, tie sú „dobré“.
Kto z vás tvorí hudbu k žalmom? Alebo každý z vás tvorí samostatne a potom spolu poskladáte všetky svoje hudobné námety, ktoré máte?
Hudbu tvorí Robo a potom to spolu s Lacim dávame dokopy.
Meníte čiastočne aj text žalmu tak, aby sa zladil s hudbou? Alebo text nechávate vždy originálny a prispôsobujete k nemu hudbu a rytmus?
Snažíme sa o zachovanie čím väčšej časti žalmu, je to Božie slovo a má svoju silu i bez hudby. Tá mu možno len trochu môže pomôcť dostať sa ďalej. Hudba má totiž svoju silu a čaro, a ak vyjde, spolu môžu vytvoriť čarovnú a ľúbeznú kompozíciu.
Robo má ten dar, že vie vytiahnuť zo žalmu verš, ktorý tvorí jeho podstatu, vytvoriť z neho refrén a poskladať aj ostatné verše žalmu do slôh. Mnohé melódie nádherne zvýrazňujú duchovnú podstatu žalmu.
Aké reakcie od poslucháčov vám prichádzajú na tieto vaše nahrávky žalmov?
Asi príjemné.
Jedna mamička nám hovorila, že sa jej veľmi dobre žehlí, keď ich počúva. Iný pán zase, že keď si nervózny po práci sadá do auta a pustí si žalmy, pokiaľ dôjde domov, už je pokojný. Na mnohých to má upokojujúci vplyv.
Neuvažovali ste nad tým, že by ste nahrávku niektorých vašich žalmov uskutočnili spolu s nejakým speváckym zborom alebo s väčším počtom hudobných nástrojov?
Bolo by to super, ale zatiaľ asi technické a finančné okolnosti nie sú úplne naklonené tejto myšlienke, hoci je krásna. Hádam raz, a ak nie, tak možno sa toho ujme nejaký lepší hudobník a človek, než sme my. 🙂
Asi by sme tomu museli venovať viac času, čo je dosť náročné pri našom poslaní.
Otázka pre Roba Flamíka. Ty k zhudobneným žalmom píšeš aj modlitby alebo zamyslenia. Môžeš nám predstaviť o čo presne ide?
Sú to také komentáre k tomu, čo ma z toho žalmu chytilo za srdce, a zatiaľ ich mám asi len tak pre seba.
Zverejňuješ niekde tieto zamyslenia? Dá sa k nim dostať?
Zatiaľ nie a popravde som nad tým ani veľmi neuvažoval. Nejako sa necítim byť schopný niekoho tým obohatiť. Aspoň zatiaľ. Možno raz, keď budem mať viac rozumu. 🙂
Kde ste nahrávali posledné CD a kde si ho záujemcovia môžu kúpiť alebo objednať?
Nahrávali sme ho u nášho kamaráta Braňa a potom nám s tým pomáhal iný nemenovaný kamarát (neželá si, aby sa jeho meno zverejňovalo). A čo sa týka objednania, Laci bude vedieť dať lepšiu odpoveď.
Posledné CD žalmy 5 sme vydali v náklade 1000 kusov. Tieto aj predchádzajúce CD skladujem na izbe, a ak by mal niekto o ne záujem, môže mi napísať na mail: miko@saleziani.sk, tiež si ich môžete vypočuť na našej webovej stránke www.zalmy.saleziani.sk, ktorú nám veľkodušne vytvoril náš spolubrat Miro Podstavek. Ku každému žalmu tam nájdete aj príslušný komentár.
Máte nejakú zaujímavú, vtipnú alebo povzbudzujúcu skúsenosť, ktorú ste zažili pri tomto svojom dlhoročnom nahrávaní?
Zaujímavé bolo hranie žalmov vo väzniciach. Cítili sme sa tam veľmi malí, ale zároveň sme aj silno vnímali, ako nám je Boh blízko a ako túži pôsobiť v životoch týchto mužov. A vtipných bolo tiež dosť, najmä čo sa týka našich koncertov, keď sa mýlime a pletieme a pritom to asi nemáme až tak v pláne. 🙂 Veď tí, čo zažili naše koncerty, vedia… A povzbudzujúcich je tiež veľa. Najmä tá radosť z vnútra sŕdc, ktorú cítiť pri koncerte na tvárach ľudí i po ňom. Je to čarovné a veľmi silné a za toto sme veľmi vďační. Je to zázrak. Ďakujeme.
Aké máte pocity, keď niekde v kostole odrazu počujete, že niekto hrá a spieva vaše nahrávky žalmov?
Osobne sa z toho veľmi teším, že to Božie slovo prítomné v žalme môže niekomu dodávať nádej a že si ho spieva. Je to nezaslúžený dar.
Mnohí ich hrajú vo veľmi pekných úpravách. Náš spomenutý kamarát Braňo povedal, že tieto žalmy sú ako vystrelený šíp.
Pred viacerými rokmi ste obidvaja pôsobili v hudobnej skupine Saleziáni. Skončila už táto skupina celkovo svoju činnosť? Prečo? Nemohla by pokračovať ďalej?
Asi všetko má svoj čas a svoje miesto. Možno raz príde opäť čas na podobný projekt. Zatiaľ sme nad tým neuvažovali.
Kapela Saleziáni fungovala v období počas našich štúdií na Dúbravke v Bratislave, kde sme bývali pod jednou strechou viacerí nadšenci pre túto vec a našimi predstavenými bol na to vytvorený čas a priestor. Nedá mi nespomenúť Ďura Kovaľa, Silva Moleka, Ľuba Stebnického, Maťa Kačmaryho, Milana Janáka a najmä zosnulého Štefana Turanského, ktorý nás v tom ako náš vtedajší direktor veľmi podporoval.
0 komentárov