Saleziáni na Slovensku majú prvého a zatiaľ jediného storočného spolubrata

od | apr 17, 2023 | Saleziáni

 

Autor: Marián Peciar SDB / Foto: Ľudmila Masárová

Recept dona Josého ako sa dožiť 100 rokov: byť vďačný za dar života a povolania Pánu Bohu a Panne Márii; byť veselý a s humorom čeliť ťažkostiam a výzvam; byť s mladými, najmä cez šport a neodmysliteľný pohár červeného vína.

2023_04_17_100_1

Druhý aprílový týždeň sa v Šaštíne, v domove sociálnych služieb, kde momentálne don Jozef Hrdý žije, niesol v znamení osláv tohto vzácneho jubilanta. Rodáka z Ostratíc, saleziána kňaza a misionára, nikto inak nenazve ako don José. Môže za to jeho takmer 40-ročné pôsobenie v Čile. Bol tam veľmi obľúbený, najmä medzi mladými. Príbuzní jeho priateľov sa dokonca zúčastnili aj osláv jeho storočnice v Šaštíne. Pani Edith Petty Sanchez prišla aj so svojím synom Johathanom. Ich stretnutie s donom Josém bolo po rokoch veľmi dojemné. „Don José bol veľmi dobrým priateľom mojich rodičov, bol akoby člen našej rodiny,“ zaspomínala si.

Vo videopozdrave sa po španielsky don Josému prihovoril aj hlavný predstavený saleziánov, don Angel Artime: „Užívaj si starobu a ďakuj Bohu za dar povolania.“ Celý príhovor aj so slovenským prekladom si 16. apríla vypočuli aj účastníci ďakovnej svätej omše v Bazilike Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne. Spolu s donom Josém koncelebrovalo 25 kňazov. Za dar života sa prišli poďakovať aj početní príbuzní od Topoľčian a najmä Šaštínčania. Don José tu pôsobil už ako kňaz na dôchodku, preto si ho mnohí pamätajú z kázní a zo stretnutí.

2023_04_17_100_2

Ďakovnej svätej omši predsedal provinciál saleziánov don Peter Timko. V príhovore zacitoval sedemnásty článok saleziánskych stanov: „Salezián sa nenechá znechutiť ťažkosťami, lebo úplne dôveruje Otcovi… Keďže ohlasuje Radostnú zvesť, je vždy veselý.“ V tomto bol podľa provinciála don José presvedčivým svedkom zmŕtvychvstalého Krista počas svojho výzvami naplneného saleziánskeho života.

2023_04_17_100_3

Na záver svätej omše Bazilikou zaznel ďakovný hymnus Teba Bože chválime. Oslava dona Josého sa prelína s vďačnosťou za sto rokov prítomnosti don Boscovej charizmy na Slovensku, ktorú si Saleziáni dona Bosca pripomenú v roku 2024.

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Námestovo

Naši spolupracovníci ASC sa zúčastnili na duchovných cvičeniach v krásnom prostredí Oravskej priehrady v penzióne Kormorán.

Banská Bystrica

Pozývame čitateľov pozrieť sa na nedávne udalosti v našom stredisku s pohľadom na zmŕtvychvstalého Krista.

Trnava-Kopánka

Pozdravujeme všetkých a prichádzame za naše stredisko v Trnave na Kopánke so správami za posledné dva mesiace.

Šachový turnaj

Druhý ročník šachového turnaja sa konal v priestoroch nového oratória u saleziánov v Bratislave na Miletičovej v sobotu 6. 4. 2024.