Ruženec 2

od | máj 16, 2022 | Duchovnosť

 

Autor: Marián Husár SDB / Foto: archív

Svätý otec Ján Pavol II. mal ako svoju najobľúbenejšiu modlitbu práve ruženec: „Ruženec ma sprevádzal vo chvíľach radosti aj vo chvíľach skúšok. Jemu som zveril množstvo starostí, v ňom som vždy našiel posilu. Je to nádherná modlitba! Nádherná vo svojej jednoduchosti a hĺbke.” S ružencom v ruke často nachádzame odpovede na vyriešenie ťažkostí a zložitých životných udalostí.

„Ruženec sa modlíme asi najčastejšie ako prosbu za druhých, za blízkych, ktorí sa ocitli v ťažkostiach, niekedy myslíme na tragédie, ktoré sužujú svet: hlad, vojny, choroby, prenasledovania… Modlitba ruženca je príležitosťou, ako pri takejto prosbe dlhšie zotrvať, ako ju predĺžiť. Svoju prosbu berieme naozaj vážne, obetujeme jej čas aj silu. Slovami Zdravasov a Otčenášov neustále odovzdávame do Božích rúk tých, za ktorých sa modlíme. Zverujeme ich Božiemu milosrdenstvu. Môžeme urobiť pre našich bratov a sestry niečo lepšieho, než vložiť ich do náručia Lásky?“ (Wilfrid Stinissen)

Ruženec je rodinná modlitba. Spoločnou modlitbou ruženca vytvára rodina priestor pre Boha, a tak sa On stáva jej pevnou súčasťou. Chvíle, keď sa rodina modlí, vytvárajú silné putá. Deti vyrastajú v atmosfére Božej blízkosti, ochrany a lásky. Konkrétne vnímajú vieru rodičov a sú zapojené do modlitieb za najrozličnejšie potreby.

Ruzenec 2 02

Pred rokmi som spoznal  jednu rodinu… Otec nechodil do kostola. Mamka, žena hlbokej viery, sa spolu s deťmi každý večer modlila v obývačke na kolenách večernú modlitbu, ktorej súčasťou bol aj desiatok ruženca. Otec sa im najprv vysmieval, po určitom čase už ticho stál vo dverách a opieral sa. Prešlo opäť veľa mesiacov a otec vošiel počas modlitby do obývačky, sadol si na gauč a zamyslene počúval… až nakoniec prišla chvíľa, kedy sa pridal k nim. Odvtedy sa modlia spolu a otec pristúpil po rokoch k sviatostiam. Určite poznáte mnoho podobných vymodlených zázrakov.

Matt Talbot, patrón alkoholikov i všetkých, čo sú v otroctve závislostí, po 16 rokoch pitia, rozmýšľal, že spácha samovraždu a tak skončí so svojím nepodareným životom, no odrazu nachádza silu ďalej žiť a s pomocou Božou skoncovať s pohárikom. Čo je za tou milosťou a tajomnou silou? Ruženec omotaný okolo maminej zvráskavenej ruky. Koľko tých ružencov len vyslala k nebesiam za tie roky. Poznám viacerých chlapov, ktorým práve modlitba niekoho blízkeho pomohla dostať sa z otroctva závislostí. „Ruženec je škola modlitby, ruženec je škola viery.“ (pápež František)

Svätá Matka Tereza raz na otázku Aký význam má neustále odriekanie modlitby „Zdravas“?, odpovedala: „Keď posplietaš všetky pavučinky, zastavíš aj tigra.“ Ruženec je úžasnou zbraňou aj v boji proti pokušeniam. Raz som navštívil sestričku Bernadetu Pánčiovú, svätú ženu na vozíčku, zakladateľku Rodiny Nepoškvrnenej, pri stretnutí s ktorou sa aj tvrdí väzni, keď im rozprávala o Božej láske, častokrát rozplakali. Sestrička sa modlila za mňa celé roky. Pri spomínanej návšteve mi sestrička Bernadeta rozprávala, ako jej niekedy Zlý nedá pokoj a že vtedy čo robí? Chytí do rúk ruženec a diabol razom uteká.

Ruzenec 2 03

„Existuje ešte jeden spôsob, ako sa modliť ruženec – a to, ako modlitbu pokory. Ako často sa cítime utrápení, znechutení, obklopujú nás temnoty. Sme vtedy príliš nesústredení, než aby sme boli schopní vnútornej modlitby, príliš unavení na to, aby sme sa modlili z knihy. Vtedy nastáva chvíľa, aby sme siahli po šnúrke s korálkami, čas preberať ich medzi prstami a opakovať „Zdravas Mária“. Naša myseľ bude roztržito blúdiť, vo fantázií preletia najrôznejšie obrazy a spomienky, ale my budeme robiť to, čo vládzeme. Dáme Bohu časť svojho času a dovolíme ústam, aby Bohu hovorili milé slová, o ktorých nie sme schopní premýšľať, ale vieme, že Boh im rozumie… Nemusím byť najprv dokonalý, aby som mohol predstúpiť s modlitbou pred Boha. Môžem prísť k nemu vždy taký, aký som, hneď teraz. Keď sa cítime neschopní modlitby, ruženec nám dáva šancu, aby sme sa napriek tomu modlili.“ (Wilfrid Stinissen)

A koľko ľudí odchádza z tohto sveta do večnosti, obklopených nežnými slovami modlitby ruženca, ktoré vychádzajú k nebu z úst najbližších. Mohli by sme povedať, že ruženec sa tak stáva modlitbou dobrej smrti.

Silvia, bola úžasnou mamou, mnohí ju dávali za príklad ako sa obetavo a so všetkou láskou venuje svojmu chorému synčekovi. Zomrela mladá – neskoro diagnostikovaná rakovina pľúc. Posledné mesiace prežila uprostred najbližších v malej izbe na kyslíku. Na lôžku v ruke poväčšine držala kríž a ruženec. Aj do večnosti odišla uprostred modlitby ruženca. Bol večer, mama a jej sestra sa práve pri nej domodlievali posledný desiatok, keď začala namáhavo ťažko dýchať. Odrazu dokorán otvorila oči, jej tvár sa rozžiarila. Zašepkala: „Už ju vidím,“ a vydýchla. Mala veľmi rada Pannu Máriu.

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Deviatnik ku sviatku dona Bosca

31. januára budeme opäť sláviť sviatok dona Bosca, preto vám chceme ponúknuť deviatnik k donovi Boscovi s názvom: „Don Bosco v Ríme“.

Pohľad z brány smrti

V tieto dni sú cintoríny vyzdobené a rozžiarené mnohými sviecami. Pre nás veriacich myšlienka na smrť nevyvoláva len predstavu o konci. Plamienok aj tej najmenšej sviece hovorí o nádeji, hovorí o tom, že aj nás čaká Ježiš. Každá sekunda ma k nemu približuje. 

O ruženci

V dnešnej dobe, plnej hluku a najrozličnejších obrazov, nie je vôbec ľahké nájsť si čas a ticho na modlitbu. Ruženec privádza ľudí k Bohu už celé stáročia a aj dnes nám môže pomôcť vytvoriť v sebe priestor ticha.