Rozhovor s Raymondom

od | aug 8, 2022 | Rozhovory, Saleziáni

 

Koncom júna prišiel do saleziánskeho strediska v Prešove Raymond Eugene SDB, ktorý tam strávil polovicu prázdnin. V nasledujúcom rozhovore sa nám trochu predstavil.

Môžeš sa nám v krátkosti predstaviť?

Volám sa Raymond. Pochádzam z najjužnejšieho štátu Indie, ktorý sa volá Tamil Nadu, z mesta Chennai. V saleziánskej formácii som takmer desať rokov a v súčasnosti študujem teológiu v Jeruzaleme.

Čo by si nám povedal o svojej rodine?

Narodil som sa v roku 1994, takže mám 28 rokov. Môj otec je už na dôchodku a predtým pracoval na úrade vlády. Moja mama je ženou v domácnosti. Mám staršieho brata, ktorý už má svoju rodinu a žije v Indii.

Ako si sa dostal k saleziánom?

K saleziánom som sa dostal cez môjho otca, no do oratka som nechodil. V našom meste síce oratko bolo, ale bolo dosť ďaleko od nášho domu.

Raymond 01

Odkiaľ a prečo si prišiel na Slovensko?

Vysvetlím to trochu bližšie. Keďže som salezián, znamená to, že naša formácia trvá asi 13 – 14 rokov. Spočiatku som bol v Indii, kde som absolvoval ašpirantát, potom prednoviciát, noviciát a pokračoval som v štúdiu filozofie, počas ktorého som sa rozhodoval, čo ďalej.

Vtedy ma hlavný predstavený kongregácie poslal do Jakutska, kde som strávil tri a pol roka na Sibíri. Takže som z materskej kongregácie v Chennai prešiel do slovenskej provincie, pretože Jakutsko patrí k provincii Slovenska.

Potom som šiel študovať teológiu do Jeruzalema, kde budem pokračovať aj po prázdninách. Keďže som vlastne súčasťou slovenskej provincie a vôbec Slovensko nepoznám, tak som sem prišiel cez prázdniny, aby som trochu spoznal ľudí i život v tejto provincii.

Ako dlho bude trvať štúdium v Jeruzaleme?

Celkovo trvá štúdium päť rokov a keďže mám už jeden rok za sebou, tak by som mal byť v Jeruzaleme ešte štyri roky. Potom by som sa mal vrátiť späť do Jakutska.

Ako tráviš svoj voľný čas? Máš nejaké hobby?

Asi poviem niečo o tom, ako trávim svoj voľný čas v Jeruzaleme, pretože každé miesto má svoje odlišnosti. Vo Svätej zemi veľmi rád a často chodím na prechádzky. Znamená to objavovanie nových miest. V Jeruzaleme vždy hovoria, že aj keď tu žijete štyri roky, nikdy sa vám nepodarí zájsť na všetky miesta, pretože tam je mnoho historických i biblických miest. Takže je to krásne miesto na nekonečné prechádzky. Veľmi rád čítam knihy, práve biblické sú moje obľúbené. Zo športov si rád zahrám volejbal.

Raymond 03

Ako sa ti páči na Slovensku? Akú máš skúsenosť s oratkom, stanovačkou a inými aktivitami?

Som tu skoro mesiac a najviac poznám Prešov, toto je moja skúsenosť so Slovenskom, no je to pre mňa krásna skúsenosť. Zažil som stanovačku a bola to super skúsenosť. Pre mňa to znamenalo veľa mladých, ktorí sú hlavnými postavami v živote saleziánov. Ide hlavne o to, že tu môžete pracovať s mladými ľuďmi a to je pre nás saleziánov podstatné. Veľmi sa mi páči, koľko mladých je v stredisku, saleziáni sú pre nich otvorení a vždy sú im k dispozícii. Pre mňa bola stanovačka v Sedliciach jedným z najsilnejších zážitkov.

A navyše si pamätám, ako nám jeden mladý muž, asi 35 ročný, hovoril, že stanovačka bola preňho jedným z najkrajších zážitkov v živote, na ktorý si stále spomína. Práve to je dôkazom, že tieto malé veci, ktoré tu robíme, majú v našom povolaní zmysel.

Chutí ti naša kuchyňa? Aké je tvoje obľúbené jedlo?

Chutí mi slovenský chlieb, klobása a z jedál je to guľáš s chlebom. Toto je u vás veľmi dobré.

Ako ty a slovenčina? Poznáš už nejaké slová?

Istotne sú to pozdravy: dobrý deň, čau, ďakujem. Viac-menej rozumiem, pretože odkedy viem po rusky, viac aj rozumiem. Keď sa deti rozprávajú, chápem, o čom sa bavia, no je pre mňa náročné s nimi komunikovať, lebo keď ja hovorím po rusky, nerozumejú mi.

Aké miesta na Slovensku či vo svete by si chcel navštíviť?

Nemám nejaké špeciálne miesto či želanie, kde by som chcel ísť. Určite by som chcel vidieť Turín, mesto dona Bosca. V Taliansku som síce bol, no v Turíne ešte nie. Z tých ďalších európskych krajín by som rád videl Francúzsko.

Zdroj: SDB Prešov

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Provinciálna kapitula saleziánov

Bude sa konať v dňoch 26. – 31. mája 2024 v Badíne. Zúčastní sa na nej 53 bratov s právom hlasovania. Kapitula sa koná v mimoriadnom skoršom termíne.

Savio Run 2024 – „Bež za svojím snom“

Spojiť oslavu svätého Dominika Savia, zdravé behanie a spoločenstvo strediska u Saleziánov v Michalovciach. Podarilo sa nám to v pekné nedeľné poobedie 5. mája, kedy sme mali bežecké podujatie SAVIO RUN 2024.

Púť miništrantov v Šaštíne

V sobotu 11. mája 2024 sa uskutočnila púť miništrantov. Prišlo asi 250 chlapcov, pre ktorých bol pripravený pekný program.

Šimon Srugi

Šimon Srugi sa narodil v Nazarete 27. apríla 1877. Pätnásť dní po narodení bol pokrstený a podľa východného zvyku pobirmovaný.