Pútnická cesta Via Mariae prechádza aj cez slovenské územie

od | apr 4, 2024 | Slovensko, Duchovnosť

 

Foto: Tatiana Deptová

Univerzita Komenského v Bratislave sa zapojila do medzinárodného projektu rurAllure, vďaka ktorému predstaví zaujímavé slovenské miesta nielen turistom zo Slovenska, ale aj  zo zahraničia. Výsledkom projektu je aplikácia, ktorá mapuje lokality kultúrneho dedičstva v blízkosti európskych pútnických trás veľmi inovatívnym spôsobom podporujúcim kultúrnu spoluprácu a udržateľný cestovný ruch v blízkosti európskych historických pútnických trás. K najznámejším európskym trasám sa vďaka riešiteľom zo Slovenska dostanú aj slovenské miesta, ktoré sa stanú súčasťou pútnickej cesty Via Mariae.

Putnicka cesta 04 2024 01

Via Mariae

Výsledkom projektu nie je len samotné zmapovanie zaujímavých miest, ale aplikácia prináša aj hodnotný obsah, informácie o dostupnosti daného miesta či zaujímavé fakty, historické zaujímavosti či povesti.

Do medzinárodného projektu rurAllure sa zapojili okrem Slovenska aj Španielsko, Taliansko, Nórsko, Maďarsko, Rumunsko a Portugalsko. Slovensko sa do projektu pripája cez pútnickú cestu Via Mariae, ktorá sa na rozdiel od zahraničných ciest buduje ako nová cesta.

Za Slovensko na projekte spolupracuje okrem Univerzity Komenského aj Slovenská technická univerzita, Klub slovenských turistov, OZ Via Mariae, AiCES, OZ Priatelia Svätojakubskej cesty a Oblastná organizácia cestovného ruchu Tekov.

Putnicka cesta 04 2024 02

Slovenská časť pútnickej cesty Via Mariae (Turistický atlas Slovenska, 2. vydanie, 2021, VKÚ Harmanec s. r. o., Banská Bystrica)

Pútnická cesta Via Mariae získala označenie v teréne a stáva sa súčasťou projektu.

Medzi svetoznáme pútnické cesty ako Svätojakubská cesta vedúca do Santiaga de Compostela, Via Francigena, pútnické cesty do Ríma, Cesta sv. Olafa sa do aplikácie dostáva aj slovenská pútnická cesta Via Mariae.

Pútnická cesta Via Mariae je duchovnou cestou, ktorá prechádza slovenským územím z juhu na sever zo Šiah do Trstenej so zastávkami na viacerých významných miestach, napr. Plášťovce, Staré Hory, LudrováTrstená.

Putnicka cesta 04 2024 05

Logo pútnickej cesty Via Mariae

„Pútnická cesta Via Mariae nebola doposiaľ označená v teréne, ani nemala mediálnu prezentáciu. Sme veľmi radi, že vďaka našej participácii na projekte sme dokázali túto krásnu trasu predstaviť širokej verejnosti a stáva sa súčasťou aplikácie. Aj takýmto spôsobom prispievame k atraktivite turizmu na Slovensku a sme presvedčení, že sa po nej vydajú pútnici už najbližšiu sezónu,“ hovorí Tatiana Deptová z Katedry marketingovej komunikácie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, ktorá je v tíme riešiteľov od začiatku projektu v roku 2021.

Pútnická cesta Via Mariae prechádza viacerými regiónmi a geograficky rozmanitými územiami Slovenska, ktoré ponúkajú pútnikovi možnosť plnohodnotného duchovného vyžitia a zároveň mu umožňujú spoznať historické, prírodné a kultúrne zaujímavosti priamo na trase a v jej blízkosti. Približuje rázovitosť, pestrosť a bohatosť krajiny. Odhaľuje lokálne nové aj tradičné remeslá, zručnosť, tvorivosť a zanietenosť obyvateľov. Celá trasa má 10 úsekov a je dlhá 192,6 km.

Putnicka cesta 04 2024 03

Banská Štiavnica – kalvária

Putnicka cesta 04 2024 07

Tajch pri Banskej Štiavnici

Putnicka cesta 04 2024 04

Levice – hrad

Putnicka cesta 04 2024 06

Sebechleby – Stará hora, pamiatková rezervácia ľudovej architektúry

Značenie trasy Via Mariae zabezpečuje Klub slovenských turistov a k dnešnému dňu je označená takmer celá trasa. Na turistické smerovníky sa umiestnili aj logá pútnickej cesty Via Mariae v podobe štylizovaného M, ktorým sú označené aj ďalšie úseky Stredoeurópskej mariánskej cesty napr. v Maďarsku alebo Rumunsku.

Súčasťou projektu sú aj rôzne tipy a návrhy na výlety pre rodiny s deťmi na tejto pútnickej trase.

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Boží služobník, kňaz Alfonz Paulen

Jedného dňa Alfonz obdržal žiadosť, či by prijal k sebe na faru saleziána Titusa Zemana, nakoľko iní farári kvôli obavám z prenasledovania to odmietli. Otec Alfonz videl aj v Titusovi trpiaceho Krista v núdzi a rozhodol sa prijať ho za kaplána.

Pôvod mena „Pomocnica kresťanov“

Meno môže byť veľavravné. Vyjadruje už od pradávna podstatu osoby. Nie je možné historicky zistiť, kedy sa po prvýkrát v živote Cirkvi objavilo oslovenie „Pomocnica kresťanov“.

Ohlas + svätý Mikuláš + 1 omša = Šaštín

Slovenskí biskupi na svojom zasadaní 24. januára 1924 v Žiline spolu vyjadrili jasné želanie mať saleziánov doma: celý biskupský zbor podpísal „Ohlas slovenských biskupov k ľudu katolíckemu“.

Pozerať sa na svet očami múdrosti

Pápež František venuje 241. odsek encykliky Laudato Sì vzťahu medzi Pannou Máriou a jej starostlivosťou o stvorenstvo. Vyzdvihuje najmä Máriino chápanie a stráženie pravého zmyslu všetkých vecí.