Obsah
- 1 Celosvetové obavy by sa mali upierať na znečistené vodstvo
- 2 Mikročastice a mikroplasty nie sú malým problémom
- 3 Riešením sú saponáty a prostriedky na prírodnej báze
- 4 Recept na domáci čistiaci prostriedok
- 5 A čo so starou drogériou?
- 6 Slovenskí študenti vytvorili tuhý čistič, s ktorým mieria do zahraničia
Autor: Alžbeta Zelná, Kristína Zelná / Foto: tuci.sk, Pixabay, Deposit photo
Opäť sa k nám priblížilo obdobie sviatkov, s ktorým sa neodmysliteľne spája aj niekoľko dlhých dní a týždňov plných umývania, prania, zdĺhavého vysávania a zametania. Okrem výnimočných jedál a darčekov pre najbližších sa naše príbytky znova plnia novými, voňavejšími a účinnejšími saponátmi a čistiacimi prostriedkami.
Celá naša domácnosť musí predsa žiariť čistotou. Zdá sa, že keď je všetko pripravené, už nám nezostáva nič iné, len si pokojne vyložiť nohy a relaxovať. Môžeme však byť skutočne takto spokojní?
Celosvetové obavy by sa mali upierať na znečistené vodstvo
Chemikálie, toxíny, mikroplasty. S každým použitím čistiacich prostriedkov sa tieto látky dostávajú do vody, pôdy a tiež do našich organizmov. Málokto si pri výbere čistiacich prostriedkov pozerá ich zloženie či upozornenia na toxicitu výrobkov. Vyberáme podľa ceny, sympatií voči značke či na základe reklamy. Fakt, že pri väčšine dostupných intenzívnych čističov výrobcovia neodporúčajú stret s pokožkou a odporúčajú ich použitie v kombinácii s rukavicami a inými ochrannými nástrojmi, nám aj bez hlbších výskumov potvrdzuje ich škodlivosť.
Prečo ich aj napriek upozorneniam používame tam, kde sa hrajú naše deti, kde jeme a pijeme, a dokonca ich púšťame do vody a pôdy, ktoré využívame na pestovanie ovocia či zeleniny? Viaceré dostupné štúdie potvrdzujú, že každodenné použitie saponátov v domácnostiach je jedným z väčších dopadov na chemické znečistenie planéty. Ako uvádzajú výskumníci a tvorcovia interaktívnej stránky pre študentov sciencing.com: „Znečisťovanie vodstva je v súčasnosti najväčším celosvetovým dôvodom na obavy o budúcnosť planéty a ľudstva. Chemické znečistenie je pritom jedným z najväčších faktorov, ktoré prispievajú k týmto obavám.“
Mikročastice a mikroplasty nie sú malým problémom
Súčasťou nášho každodenného života sú voda, jedlo a plasty. Plasty s veľkosťou mikročastíc sa dnes bežne nachádzajú v jedle, ktoré jeme, vo vode, ktorú pijeme, alebo v telovom kréme, ktorým sa natierame. Mikroplasty sú miniatúrne plastové častice s priemerom do cca 5 mm a v niektorých prípadoch sú také malé, že sa nedajú vidieť voľným okom. Vyskytujú sa v najväčšej miere v moriach a oceánoch, objavujú sa však aj v sladkej (pitnej) vode, pôde a znečisťujú i vzduch. Potvrdzuje to aj výskum globálnej mimovládnej organizácie Orb media, podľa ktorého sa plastové mikročastice nachádzajú v zdrojoch pitnej vody vo väčšine krajín sveta vrátane Slovenska. Podľa odhadov sa do životného prostredia v EÚ každoročne uvoľní 75 – 300-tisíc ton mikroplastov. Aj keď výskumy doteraz nepreukázali negatívne účinky mikroplastov na ľudské zdravie, je znepokojujúce, že na zdravie živočíchov (postavených nižšie v potravinovom reťazci) majú negatívny vplyv.
Riešením sú saponáty a prostriedky na prírodnej báze
Okrem čistiacich prostriedkov majú negatívny dopad na prírodu aj intenzívne aviváže a pracie prášky, kapsule či gély plné chemikálií, ktoré nie sú veľmi šetrné ani k našej pokožke či bielizni. S cieľom získať čistejšie a voňavejšie oblečenie často siahneme po prípravkoch, ktoré obsahujú agresívne látky ako bielidlá, silné parfumy, farbivá, tenzidy, rozjasňovače a konzervanty. Žiadaný efekt si však vyberá daň v podobe alergických reakcií a ďalších zdravotných problémov, ale odrazí sa aj na kvalite odevov a materiálov. Riešením môžu byť šetrnejšie prostriedky na pranie a čistenie, ktorých dokonca aj na našom trhu pravidelne pribúda čoraz viac. Hovoríme o čapovanej eko-drogérii, ktorá je kvalitná, účinná a prijateľnejšia pre životné prostredie.
Možnosť načapovať si drogériu do vlastných nádob nájdete vo väčšine zero waste obchodoch alebo v známom reťazci drogérií. Nákup takejto drogérie je jednoduchý. Donesiete si vlastnú fľašu, nádobu (alebo si nejakú kúpite priamo v predajni), fľašu si odvážite, naplníte prostriedkom podľa vášho výberu a naplnenú fľašu odvážite. Platíte presne za množstvo, ktoré ste si načapovali. K prostriedku dostanete aj etiketu s odporúčaným dátumom spotreby a zložením, ktorú by ste si mali odložiť. Modifikáciou pracích prostriedkov môžu byť napríklad mydlové orechy. A ak nie ste fanúšikom čapovanej drogérie, vyskúšajte podomácky vyrobené čistiace prostriedky.
Recept na domáci čistiaci prostriedok
Postup je veľmi jednoduchý. Stačí, keď zmiešate teplú vodu a ocot v pomere 1:1 a zlejete ich do fľašky s rozprašovačom. Ak chcete získať príjemnejšiu vôňu, môžete do zmesi kvapnúť éterický olej alebo vložiť do veľkého pohára či nádoby niekoľko paličiek škorice, hrsť celých klinčekov, pomarančovú kôru a zaliať ich dostatočným množstvom octu.
Ďalšou možnosťou je namiešať citrónovú kôru s rozmarínom, tymianom či mätou. V prípade veľmi usadenej špiny môžete pridať aj sódu bikarbónu. Potom pohár alebo nádobu uzavriete a necháte postáť minimálne dva týždne. Je teda potrebné pripraviť si vždy väčšie množstvo v predstihu. Vyčistíte ním všetky plochy v kuchyni či v kúpeľni, vynikajúco pôsobí aj proti plesniam, ale použiť ho môžete aj na čistenie okien, podláh či záchodov. Ocot má totiž silné antibakteriálne účinky, neobsahuje žiadne škodliviny a je skvelým bojovníkom s vodným kameňom. Jeho veľkým plusom je fakt, že je 100% biologicky odbúrateľný a taktiež aj finančne dostupný. Už v minulosti ho ľudia používali ako bežný čistič, no pod návalom toľkých chemických prípravkov z reklám na jeho silu zabúdame. Nie je načase zase sa k nemu vrátiť?
A čo so starou drogériou?
Skôr ako sa zbavíte všetkých chemických prostriedkov a saponátov, je dôležité vedieť, aký správny postup treba použiť na ich odstránenie. Je trošku náročnejší na čas, ale bezpečnejší pre životné prostredie. Nepoužitý obsah starých saponátov je potrebné odovzdať na zbernom dvore alebo v rámci zberu nebezpečného odpadu v obci či v meste. POZOR! Čistiace prostriedky sa na rozdiel od krémov a kozmetiky nezlievajú do jednej nádoby, mnohé z nich sú totiž na vyhodenie samostatne bezpečné, ale pri vzájomnom kontakte môžu látky zreagovať a vytvoriť nebezpečnú zmes. Nespotrebované čistiace prostriedky je preto lepšie odniesť na zberný dvor v pôvodnom balení.
Slovenskí študenti vytvorili tuhý čistič, s ktorým mieria do zahraničia
Vedeli ste, že aj u nás máme značky domácej slovenskej drogérie, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu? Príkladom je značka TUČI, ktorú založila skupina gymnazistov v Košiciach. Hľadali praktickejšiu náhradu tekutých čističov, až našli ideálne riešenie – ekologický TUhý ČIstič.
Ich produkt slúži na umývanie riadu (aj v umývačke), ale aj na pranie bielizne, keďže efektívne odstraňuje špinu a mastnotu vo vode akejkoľvek teploty. Ako uvádzajú, „sami sme možno iba kvapkou v mori, ale spoločne môžeme dokázať mnoho“. Pridajme sa k nim a naše spoločné kvapky budú oceánom inšpirácie pre ekologickejší prístup ku každodenným činnostiam. Navyše spoločne prispejeme k zníženiu chemického znečistenia nášho aj svetového vodstva. Viac inšpirácií na výrobu domácich čističov nájdete aj na stránkach zero waste predajní či značiek.
0 komentárov