Prichádza zima a sneh, ale nestrácame nádej

od | okt 2, 2021 | Misie

Autor: Savio / Foto: archív Savio

Jakutsko

Každodenný život v mrazoch, ktorý tu trvá 8 až 9 mesiacov, má svoje pravidlá, ktoré sa určite oplatí dodržiavať. Záleží však od toho, aké mínusové číslo teplomer ukazuje. Zatiaľ čo miestni tvrdia, že pri – 40°C je ešte absolútne bezpečné a príjemné zahrať si vonku futbal, pri nižších teplotách už ani im nie je všetko jedno. Základom prežitia je neostávať vonku dlhšie než 20 minút, nechodiť rýchlo, nedýchať ústami a už vôbec nebežať. Bez kožucha, najlepšie sobieho, ani na krok, čo platí pre dámy aj pánov. Nosiť v takomto počasí mejkap je absolútny nezmysel, keďže človeku do niekoľkých sekúnd primrznú mihalnice aj obočie. To isté platí aj pre okuliare.

Prichadza zima a sneh 03

Pomôžme vytvoriť teplo domova príspevkom na rekonštrukciu komunitného domu

Zámerom Tehličky 2021 je pomôcť komunite saleziánov, ktorí sú misionármi v Jakutsku, aby ich dielo nezaniklo, neuvädlo, ale naopak, aby mohlo rásť a kvitnúť. Čo je pre to potrebné? Najviac je potrebná naša láska, či už vo forme modlitby alebo zhmotnená vo forme finančnej pomoci. Dom v Aldane, ktorý bol počiatkom misijnej činnosti saleziánov v Jakutsku, je v havarijnom stave a nutne potrebuje rekonštrukciu, aby mohol plniť funkciu, na ktorú bol určený každý saleziánsky dom. Aby bol miestom, kde mladí ľudia môžu prísť a zmysluplne tráviť čas.

Prichadza zima a sneh 02

Tehlička

Vďaka tohtoročnej zbierke  Tehlička pomáhame saleziánskej komunite v Jakutsku s prestavbou ich domu. Prvá časť prestavby sa venuje oprave strechy. Prestavba začala ešte počas letných prázdnin a aktívne sa do nej zapájajú saleziáni spolu s robotníkmi a niektorými farníkmi.

Prichadza zima a sneh 04

„Strecha zatiaľ nie je hotová. Začalo pršať, v dome máme kopu vody a v celom dome sú plesne. Začali sme s odvlhčovaním, ale je to náročná práca. Do toho prichádza zima, už padol aj prvý sneh, no práce pokračujú. Nestrácame nádej a snažíme sa dať všetko dokopy.“ hovorí Niko, salezián asistent z Jakutska.

Prichadza zima a sneh 05

Vďaka prestavbe bude dom môcť znova plniť funkciu, na ktorú bol určený každý saleziánsky dom. Aby bol miestom, kde mladí ľudia môžu prísť a zmysluplne tráviť čas. Stále je aj možnosť túto zbierku finančne podporiť a môžete tak urobiť cez stránku Tehličky, kde nájdete aj veľa zaujímavých a užitočných informácií o živote na najchladnejšom mieste na zemi. Ďakujeme všetkým, ktorí zbierku podporili finančným príspevkom alebo modlitbou!

Prichadza zima a sneh 07

Video Tehlička 2021

Prichadza zima a sneh 06

Zdieľať článok

Ángel Fernández Artime

Hlavný predstavený saleziánov a X. nástupca dona Bosca

Zobraziť

Naši partneri

Boletim Salesiano Brasil

Il Bollettino Salesiano

Salesiánský magazín

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Jakutsk

Aj vďaka tomu, že posledné správy sme posielali pred dvoma mesiacmi, ale tiež preto, že sme prežívali letné prázdniny, udalostí, ktoré sme prežili za tento čas, bolo veľmi veľa.

Misijný mesiac

Práve som dokončil týždňové sprevádzanie ľudí zo švajčiarskej saleziánskej misijnej organizácie Don Bosco Jugendhilfe Weltweit (JuWe), tu u nás na Slovensku, po rómskych pastoračných a komunitných centrách.

Blog od dobrovoľníka Juraja z Kene

V najnovšom blogu Domov sa s nami Juraj Ledecky podelil o to, ako vyzerajú také bežné dni v saleziánskom centre Bosco Boys Langata v hlavnom meste Kene, Nairobi.

Jakutsk

Tešíme sa, že napriek zložitej politickej situácii nám Pán dáva milosť aj cez farnosť slúžiť ľuďom a tak ich upevňovať vo viere, žeby sme boli životaschopným spoločenstvom.

Ángel Fernández Artime

Hlavný predstavený saleziánov a X. nástupca dona Bosca

Zobraziť

Naši partneri

Boletim Salesiano Brasil

Il Bollettino Salesiano

Salesiánský magazín