Prešov

od | sep 4, 2022 | Saleziáni

 

Text a Foto: SDB Prešov

Z našej komunity odišiel jeden spolubrat – Jozef Ragula a prišiel mladý spolubrat Jozef Peržeľ. Na jeden mesiac k nám zavítal aj spolubrat pochádzajúci z Indie – Raymond Joseph, ktorý teraz študuje v Jeruzaleme a patrí do slovenskej provincie.

Prázdninová činnosť sa začala stavbou stanového tábora. S mušketiermi sme boli už dva dni na lúke v Sedliciach, kým dorazili stany a materiál. Stavali sme kuchyňu, podsadové stany, dotiahli sme vodu do umývačky a postavili aj výdajňu jedla. V piatok 1. júla sme postavili celý tábor a ako prví mohli začať táboriť mladé rodiny s deťmi. Potom chlapci, po nich dievčatá a nakoniec „teenage“.

V sobotu (16. júla) bolo balenie stanov a odchod domov. V nedeľu 17. júla 2022 sme sa zúčastnili na slávnostnom obede v Šariš Parku. Bola to vlastne rozlúčka s našimi ukrajinskými chlapcami, ktorí hneď po tom, ako sa naobedovali a poďakovali rodinám, nastúpili na autobus do Žiliny a po dvojtýždňovom pobyte v Žiline odchádzali na svoju rodnú Ukrajinu.

Od 20. do 22. júla sa v Močenku pri Nitre konal divadelný festival, na ktorom sa zúčastnili aj naši mladí divadelníci a zahrali divadelnú hru „Náš pán minister“. Nakoniec sa umiestnili na treťom mieste.

Presov 09 2022 02

Od 20. do 28. júla sa v Bjacovciach konali dva turnusy duchovných cvičení pre vysokoškolákov – kázal direktor Ján Jakubov. Ondrej Puček spolu s Ivanou Pospíšilovou (ASC, BA) kázali duchovné cvičenia zasa pre saleziánov spolupracovníkov v Dome mamy Marigity na Drienici.

Od 1. do 6. augusta sme si užívali dovolenku vo východných Tatrách. 8. a 9. augusta sme plánovali nový školský rok. Hneď nato od 11. augusta sa už začali prípravy na prímestský tábor 2022 s témou „Kung fu Panda“. Od 15. 8. sa začal prvý turnus prímestského tábora, ktorý s prestávkou počas víkendu trval až do 26. augusta.

Od 22. – 29. augusta sa náš spolubrat Ján Bendík a Peter Biela pripravujú na večné sľuby, a ak Pán Boh dá, tak 3. 9. 2022 tu u SDB v Prešove zložia večnú profesiu.

Dňa 31. 8. sa chystáme s chlapcami na Bodku do Levoče. A tiež v ten istý večer po svätej omši chce náš direktor zvolať stretnutie miestnej výchovno-pastoračnej komunity.

V stredisku Sabinov (Uzovský Šalgov) prebehali počas augusta tiež dva turnusy prímestského tábora, kde don Anton Červeň robil kňazskú službu a okrem toho kázal viac turnusov duchovných cvičení a spovedal.

Presov 09 2022 03

Popri všetkej našej činnosti sme dosť intenzívne pomáhali aj našim sestrám FMA, ktoré otvárajú svoju prítomnosť v meste Prešov. Pomáha im celá saleziánska rodina z Prešova a okolia. Z našej komunity SDB to bol najmä direktor Ján Jakubov a diakon Jozef Peržeľ.

Viac informácií o našej činnosti nájdete na facebooku.

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Provinciálna kapitula saleziánov

Bude sa konať v dňoch 26. – 31. mája 2024 v Badíne. Zúčastní sa na nej 53 bratov s právom hlasovania. Kapitula sa koná v mimoriadnom skoršom termíne.

Savio Run 2024 – „Bež za svojím snom“

Spojiť oslavu svätého Dominika Savia, zdravé behanie a spoločenstvo strediska u Saleziánov v Michalovciach. Podarilo sa nám to v pekné nedeľné poobedie 5. mája, kedy sme mali bežecké podujatie SAVIO RUN 2024.

Púť miništrantov v Šaštíne

V sobotu 11. mája 2024 sa uskutočnila púť miništrantov. Prišlo asi 250 chlapcov, pre ktorých bol pripravený pekný program.

Šimon Srugi

Šimon Srugi sa narodil v Nazarete 27. apríla 1877. Pätnásť dní po narodení bol pokrstený a podľa východného zvyku pobirmovaný.