Prešov

od | jún 8, 2023 | Saleziáni

 

Text a Foto: SDB Prešov

Mesiac máj sme začali mládežníckym výletom do Slovenského raja. Mladých sprevádzal diakon Jozef Peržeľ a Martin Bonkálo (misionár z Azerbajdžanu), ktorý bol v tom čase u nás na hosťovaní. Potom sa uskutočnili duchovné cvičenia pre stredoškolákov zo Sabinova, kázal Ján Jakubov. Brat Anton Červeň zasa kázal v Ružomberku pre miestnych ASC a neskôr na Drienici pre Združenie PMP – ADMU. Saleziánske stredisko Sabinov tiež zorganizovalo na Drienici veľké stretnutie, kde boli mladí, rodiny a ASC zo Sabinova (28. 4. – 1. 5.). Bola to vlastne taká víkendovka s duchovnou obnovou, ktorá vyvrcholila v nedeľu svätou omšou. Kaplnka v Dome mamy Margity „praskala vo švíkoch“. Takisto nás saleziánske stredisko v Sabinove pozvalo na Slávnosť Panny Márie Pomocnice, ktorá sa uskutočnila v ich stredisku 21. 5. 2023. Na konci tohto školského roku môžeme konštatovať, že situácia v Sabinove sa stále zlepšuje, a to aj vďaka vytrvalej prítomnosti brata Antona Červeňa.

U nás v stredisku Prešov sa skupina ASC dlhodobo pripravovala na púť do Turína. Nakoniec prišiel veľký deň 14. 5. a skupina 48 ľudí sa vydala do Talianska na miesta, kde sa narodil a pôsobil svätý Ján Bosco. Z našej komunity sprevádzali túto skupinu pútnikov dvaja saleziáni: Milan Ficík a Ján Jakubov. Na Valdoccu ich osobne pozdravil a privítal aj hlavný predstavený don Ángel Fernández Artime.

V pondelok 15. 5. sme nezabudli na deviatnik k Panne Márii Pomocnici, ktorý vyvrcholil oslavami v nedeľu (28. 5.) svätou omšou a popoludní už tradičným „Piknikom k Panne Márii Pomocnici kresťanov“.

Naši chlapci futbalisti sa zúčastnili na finále Kama v Banskej Bystrici. Mladší chlapci U16 obsadili 3. miesto; starší U19 skončili na 4. mieste. Chlapcov sprevádzal na turnaji salezián Jozef Peržeľ a tréner „Monky“.

Presov 06 2023 02

13. 5. sme spolu so sestrami FMA oslávili sviatok Márie Dominiky Mazzarellovej. Slávili sme v našej kaplnke svätú omšu a potom sme ich pozvali na obed a zmrzlinu.

Aktivity v oratóriu pokračujú presne podľa týždňového rozvrhu s tým, že okrem stretiek futbalu a hokejbalu nám pribudla aj skupina mladých ľudí z Ukrajiny, ktorí prichádzajú viackrát do týždňa a užitočne u nás strávia voľný čas. Počas tohto mesiaca prebehlo aj prihlasovanie na letné tábory, ktoré boli ako každý rok hneď naplnené. Posledný májový víkend plánujeme aj duchovné obnovy pre mladých. Chlapci na Zlatej Bani a dievčatá na Drienici. Plánujeme ísť so skupinou mladých do Trnavy na festival Lumen a koncom mesiaca jún sa pripravujeme na veľkú slávnosť: náš spolubrat Jožko Peržeľ prijme z rúk otca biskupa Vladimíra Feketeho sviatosť kňazstva.

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Námestovo

Naši spolupracovníci ASC sa zúčastnili na duchovných cvičeniach v krásnom prostredí Oravskej priehrady v penzióne Kormorán.

Banská Bystrica

Pozývame čitateľov pozrieť sa na nedávne udalosti v našom stredisku s pohľadom na zmŕtvychvstalého Krista.

Trnava-Kopánka

Pozdravujeme všetkých a prichádzame za naše stredisko v Trnave na Kopánke so správami za posledné dva mesiace.

Šachový turnaj

Druhý ročník šachového turnaja sa konal v priestoroch nového oratória u saleziánov v Bratislave na Miletičovej v sobotu 6. 4. 2024.