Prázdniny a digitálne vychytávky

od | júl 8, 2023 | Časopis 4/2023, Výchova

 

Autor: Viktória Norisová, Barbora Okruhľanská / Foto: Pexels

Využívajme technológie v prospech našej rodiny, naučme sa spoločne o nových funkciách či aplikáciách, privítajme ich pomoc v tej najvhodnejšej chvíli. Prinášame niekoľko konkrétnych tipov, ako im dať priestor počas prázdnin.

Vytvorte si rodinné Trello zoznamy

Trello je bezplatný online nástroj – virtuálna nástenka, ktorá sa využíva na manažovanie projektov. Môžete ho využiť aj na plánovanie prázdninových dní, kde si každý člen rodiny môže „lepiť“ zoznamy či úlohy. Okrem rozvrhu domácich prác a „to do“ úloh na prázdniny, môžete na online nástenku pripnúť zoznam filmov, ktoré si chcete spoločne pozrieť, zoznam miest, ktoré túžite navštíviť, a pod. Splnené úlohy je možné postupne odškrtnúť.

MV 07 2023 01

Naučte sa orientovať v (Google) mapách

Časy, keď naším pomocníkom na turistických cestách boli veľké papierové mapy, sú už preč. Aj keď mať papierovú mapu v zálohe, keď ste na mieste bez signálu, tiež nie je na zahodenie. Každopádne počas prázdnin máme ideálnu príležitosť vysvetliť deťom, ako sa zorientovať v digitálnej mape, čo sú to GPS súradnice, na čo slúži oranžový panáčik. Spoločne môžete naplánovať trasu najbližšej túry či výletu. V prípade, že ste majiteľom smarthodiniek, môžu byť výbornou technologickou motiváciou, keďže zaznamenávajú dosiahnuté aktivity. Napríklad pri reptaní ,,bolia ma nôžky“ môžete požičať dieťaťu smarthodinky, na ktorých môže sledovať, koľko krokov a kilometrov už prešlo.

MV 07 2023 02

Zapojte deti do výberu ubytovania

K plánovaniu výletu často patrí aj nájdenie vhodného ubytovania. Hotel, chata, penzión… Staršie deti môžeme zasvätiť do toho, ako nám v tom vie pomôcť Booking.com, AirBNB a iné online služby. Sadnite si spolu k PC a vyklikajte svoje preferencie, pozrite si recenzie, fotky ubytovania, naučte ich vnímať, čo je dôležité skontrolovať a na čo si dať pri výbere pozor. Môžete si tiež pozrieť ubytovanie, kde ste boli v minulosti, či si to takto pamätajú.

Odľahčite si kufor e-knihami

Ak si vaše deti nevedia bez čítania predstaviť dovolenku a vaše batožinové možnosti sú obmedzené, využite možnosť virtuálnej knižnice alebo si vytvorte vlastný výber do elektronickej čítačky kníh či tabletu. V prípade, že presne viete, ktoré knihy by chcelo vaše dieťa počas prázdnin čítať, namiesto papierovej verzie mu ich kúpte v elektronickej.

MV 07 2023 04

Druhou možnosťou je členstvo v digitálnej knižnici. Najväčšou slovenskou detskou virtuálnou knižnicou je KUBO. Tá funguje na rovnakom princípe ako akákoľvek streamovacia služba. Je potrebné si nainštalovať aplikáciu do tabletu alebo mobilu, zaplatiť mesačný poplatok, vďaka ktorému získate prístup k tisícke detských kníh a encyklopédií. Niektoré knižnice sú však s aplikáciou prepojené. V takom prípade si účet zriadite zadarmo. Knihy sú plnofarebné, ilustrované a takmer identické so svojimi papierovými predlohami. Keďže je v oboch prípadoch potrebná istá finančná investícia, môžu byť e-knihy alebo mesačné členské vo virtuálnej knižnici inšpiratívnym darčekom za vysvedčenie.

Vyskladajte si obľúbený playlist

Čaká vás toto leto dlhá cesta autom? Zaujímavou aktivitou môže byť vytvorenie spoločného playlistu na cesty v niektorej zo streamovacích služieb, kde každý člen rodiny pridá päť svojich najobľúbenejších piesní. Ďalšou úrovňou tejto aktivity môže byť to, že počas cestovania ten, koho skladba hrá, porozpráva ostatným členom rodiny v aute niečo o interpretovi. Príjemnou alternatívou na počúvanie môže byť spoločný výber audioknihy alebo niektorej epizódy podcastu.

Natočte dovolenkový vlog

Podporte dieťa vo videotvorbe. Nechajte ho zachytávať svoje zážitky z dovolenky či výletu do fotiek a krátkych videí. Nepotrebuje hneď drahú techniku, dron či iné vymoženosti. Na začiatok stačí smartphone a aplikácia na strihanie videa. Mnohé sa dajú stiahnuť zdarma. Dajte mu šancu využiť svoje schopnosti a ukázať svoj talent. Hotový zostrih z výletu potom môže byť novodobou pohľadnicou, ktorú zašlete priateľom a známym ako pozdrav z výletu.

MV 07 2023 07

Nenechajte fotky z prázdnin len v mobile

Už teraz si naplánujte, že z dovolenky alebo z celého leta si vytvoríte vlastnú fotoknihu. Je to úžasná spomienka a pri jej tvorbe aj príjemná spolupráca viacerých členov rodiny. Niekto musí vybrať zábery, iný pracuje so softvérom, ďalší vyberie farby strán, niekto pridá popisy k fotkám, ďalší vymyslí obal a názov celej knihy. Kto bude túto úlohu pripomínať, kým nebude hotová? Často ju zvykneme odkladať alebo na ňu zabudnúť.

MV 07 2023 03

Keď trčíte doma

Počas prázdnin nás môže prekvapiť choroba alebo zlé počasie, keď sme nútení zostať niekoľko dní doma. Môžeme tento čas využiť napríklad na virtuálne cestovanie. Na YouTube viete nájsť krásne videá z celého sveta, ktoré sú natočené na 360° kameru, teda obraz si viete otáčať a pozrieť si záber z každého uhla. Napríklad sa môžete vybrať na najvyšší vodopád sveta. Do vyhľadávania si zadajte „360°, Angel Falls, Venezuela. Aerial 8K video“. Ak sa zas budete chcieť rozhýbať, nájdite si ,,just dance“ tance a opakujte tanečné kroky.

 

Zdieľať článok

0 komentárov

Odosla komentár

Ďalšie články kategórie

Skúšky budúcich animátorov prebehli úspešne

V sobotu 1. 6. 2024 sa u saleziánov v Bratislave na Miletičovej konali „skúšky“ t. j. pohovory s budúcimi animátormi, ktorí počas celého školského roku absolvovali animátorskú prípravu.

Biblická online súťaž Bibliq sa blíži ku finále

Na súťaži sa zúčastnilo 57 tímov s 230 členmi – objaviteľmi. Bibliq prebieha od 2. marca 2024. Prípravná časť sa skončila 26. mája 2024 a vytvorilo sa základné poradie tímov podľa získaných bodov.

SAFI 2024 vyhrala škola z Poštárky

Saleziánska škola bl. Zefyrína v Bardejove na Poštárke sa zapojila do súťaže SAFI 2024 (Súťaž Amatérskych Filmov), ktorú vyhlásila  TV LUX. Tohto roku to už bol 10. ročník a jeho témou bola MOJA MODLITBA.